Ekvator Ginesi Pratik Bilgiler

Havaalanlarında, hükümet binalarında, askeri ya da stratejik değerli bölgelerde fotoğraf çekmek kesinlikle yasaktır. Ayrıca tropikal havası olduğu için normalde çok sıcaktır, bu nedenle hafif giysileri tercih etmelisiniz. Gelir dağılımındaki eşitsizlikten dolayı hırsızlık olaylarına sıkça rastlanan ülkede gezerken üzerinizde hırsızların dikkatini çekecek elektronik eşyalar ve pahalı takılar bulundurmamanız oldukça önemlidir. Ülkede temiz su kaynağı olmadığından şişe suyu tercih etmeniz gerekir. Bu ülkeye giden 9 aylıktan büyük tüm yolculara seyahate çıkmadan en az 10 gün önce 1 doz sarıhumma aşısı tavsiye edilir. Aşının 10 yıl koruyuculuğu vardır.
Ayrıca sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen tüm yolculardan on gün önce sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir. Sıtma tehlikesi yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur. Sıtmadan korunmak için gitmeden önce başlanması gereken ilaçlar: - Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) - Ya da Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).
Ancak, hiçbir koruyucu ilaç tedavisi sıtmaya karşı %100 koruma sağlamaz. Bu nedenle sıtmadan ve sinek ısırmalarıyla bulaşan diğer hastalıklardan korunmak için bazı özel önlemlerin de alınması gerekir. Böcek uzaklaştırıcılar kullanmak, geceleri uyurken cibinlik ile yatmak, sinek bobinleri, böcek spreyleri, uzun giysiler giymek gibi özel önlemler alabilirsiniz.