Agra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Agra Uttar Pradesh eyaletinin ve Hindistan’ın en önemli şehirlerinden biridir. Kültürel olarak büyük bir öneme sahip Agra İngilizler sömürgecilik faaliyetlerine başlamadan önce, Hindistan’ın en önemli gücü olan Babür İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır. Şehir Taj Mahal ve Agra Kalesi gibi eserleriyle Kuzey Hindistan bölgesinin tarihi ve kültürel başkenti olarak kabul görür.

Agra ilk olarak Delhi Sultanlığı tarafından 1504 yılında modern anlamda kurulmuş ve sonrasında Babür Şah’ın Panipat Savaşı’nı 1526 yılında kazanmasıyla Babür İmparatorluğu’nun merkezi haline gelmiştir. Türk-Moğol kökenli bu bu imparatorluğun tarihi Timurlulara dayanmaktadır ve Müslümandırlar. Bunun yanında, bölgede Hinduizm oldukça yaygındır; Jainizm ve Sihizm bölgedeki diğer dinlerden bazılarıdır.

Şehir Babürlüler devrinin altın çağı olarak bilinen Ekber, Cihangir ve Cihan Şah hükümdarları boyunca birçok tarihi yapıya kavuşmuş ve mermer işçiliğinde ustalaşmıştır. O dönemde ismi Akbarabad olarak anılan kent sanat, ticaret ve bahçeler diyarı olarak bilinmektedir.

Agra, Hindistan’ın İngiliz sömürge hareketine karşı 1857 yılındaki ayaklanmada da önemli rol oynamıştır. Kale yerli Hint isyancıları tarafından önce ele geçirilmiş ve İngilizlere karşı galibiyet alınmıştır. Fakat isyancıların şehirden ayrılıp Delhi’ye gitmesiyle şehir, takviye kuvvetler eşliğinde gelen İngilizlere teslim olmak zorunda kalınmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=z_CEyNyt94c

Agra Nerededir?

Agra Hindistan’ın kuzey eyaleti olan Uttar Pradesh’in içinde kalmaktadır. Bu eyaletin Nepal’e sınırı bulunmaktadır. Ülkenin kuzeyindeki şehir Yamuna nehri üzerindedir. Eyaletin başkenti olan Lucknow’un 380 kilometre batısında, ülkenin başkenti olan Yeni Delhi’ninse 205 kilometre güneyinde yer alır.

Agra’ya Nasıl Gidilir?

Agra’da bulunan Kheria Havalimanı’na Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı olarak Agra’ya birçok seçenek söz konusudur; fakat daha pratik olan yol Delhi bölgesine ulaşıp oradan Agra’ya tren ile gitmektir. Agra’da tren yolu ağı oldukça gelişmiştir. Agra – Delhi – Jaipur şehirleri arası birbirine tren yollarıyla bağlanmıştır.

Devamını Oku

Agra’ya Ne Zaman Gidilir?

Agra, Hindistan’ın önemli bir bölümüne hâkim olan muson mevsimlerinden fazla etkilenmeyen bir şehirdir. İklim durumu genel itibariyle sıcak ve yarı kurak bir iklim olarak tanımlanır. Şehir Hindistan’ın en sıcak bölgelerinden biridir ve yaz aylarında sıcaklık 50 dereceye kadar yükselebilmektedir. Nem ile birlikte hava oldukça yorucu olabilir. Bunun yanı sıra muson yağmurları dönemi de olan yaz mevsiminde, güneydeki şehirlere göre az da olsa toplamda 600 milimetreyi bulan yağışlar görülebilir. Kış ayları göreceli olarak ılık geçer, bu yüzden kent için en iyi gezi zamanları kış aylarıdır.

Agra’da Nerede Kalınır?

Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletinin en kalabalık şehirlerinden biri olan Agra, Yamuna Nehri kıyısında bulunur. Babür dönemi eserleri, Taj Mahal, Agra Kalesi gibi birçok eşsiz mimarî esere ev sahipliği yapan Agra, aynı zamanda market ve pazarları, sıcak insanları, samimi havasıyla çok farklı bir şehir. Kültürel olarak çok zengin olan bu şehirde, kendi bütçenize uygun birçok otel bulabilirsiniz. Bu oteller şehrin otantik ve tarihî havasını yansıtan şık otellerdir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Agra otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Agra Otelleri

Hindistan’ın en önemli şehirlerinden biri olan Agra kenti, Uttar Pradesh eyaletinde bulunur. Babür İmparatorluğu’na da başkentlik yapmış olan bu şehrin tarihi çok eskiye uzanır, bu sayede görülmesi gereken birçok esere sahiptir. Agra, Taj Mahal’in de içinde bulunduğu, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki eserleriyle tam anlamıyla sihirli ve eşsiz bir şehirdir. Otantik havası, canlı şehir hayatı, mimarisi ve sıcak insanlarıyla görülmeye değer bir şehirdir. 

Bu büyüleyici şehirdeki seyahatinizi, aynı derecede güzel ve konforlu otellerle tamamlayabilirsiniz. Bu yüzden otel seçimi oldukça önemlidir. Şehrin farklı havasını yansıtan birçok oteli, kendi bütçenize uygun fiyatlarda bulabilirsiniz. Erken rezervasyon imkanıyla da daha avantajlı fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Agra otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Agra’da Gezilecek Yerler

Hindistan’ın gayri resmi “kültür başkenti” unvanına sahip şehri olarak Agra dünya kültürünün en önemli eserlerini barındırmakta ve turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Aynı zamanda Agra yerli mimariye dair önemli yapıları barındırmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler

Fatehpur Sikri, İtimad Ud-Daulah, Ekber’in Mezarı (Sikandra), Mankameshwar Tapınağı, Indrabhan Kız Koleji, Gurudwara Guru ka Taal, Jama Mescidi, Chini ka Rauza, Ram Bagh, Meryem’in Mezarı, Mehtab Bagh, Keetham Gölü, Babür Mirası Yolu, Paliwal Parkı,

Devamını Oku

 Agra Şehir İçi Ulaşım

c-fakepath-tour-ageless-agra-01-lead.jpg

Agra bir Hint Şehri olarak kalabalık ve yorucu bir şehir içi ulaşım ağına sahiptir. Tarihi öneme sahip Taj Mahal gibi noktalarda araba kullanımı yasaktır. Bunun yanında şehirde elektrikli otobüsler oldukça yaygındır. Taksi niyetine kullanılan “rickshaw” sistemi herkesin sıklıkla kullandığı bir ulaşım yöntemidir. Arabalar, motosikletler ve bisikletli sürücüler yanlarına bir yolcu alıp seyahat ederler. Fakat bu yöntemde dikkat edilmesi gereken en önemli konu ücretlerdir; pazarlık etmeden ücretlerin kabul edilmemesi önemli bir kuraldır. İlk tekliften yüzde 50’ye varan indirimler yapılacağına dair emin olabilirsiniz.

 Agra Mutfağı

Popüler restoranlar

Treat Restaurant: Taj Mahal’in güney kapısında yer alan bu restoran oldukça ucuzdur ve Hint yemeklerinin güzelliklerine burada varılabilir.

Quisar Bagh: Taj Yolu’nda bulunan bur mekan, geleneksel Kuzey Hindistan yemeklerini en güzel haliyle bulabileceğiniz güzel bir adres. Ucuz olması da diğer bir iyi tarafı.

Diğer restoranlar: Priya Restaurant, Kamat Hotel, Joney’s Place, Gulshan Highest, The Silk Route Restaurant, Sheroes Hangout, Bob Marley Restaurant

Bahşiş

Agra günümüzde bir turizm şehri olarak bahşişe alışkındır. Bir zorunluluğu olmamasıyla beraber bahşiş verirseniz görevlileri mutlu edersiniz. Fiyatların yüzde 5 gibi bir miktarını bahşiş olarak verebilirsiniz.

Agra’da Alışveriş

Bir turizm şehri olarak Agra bol miktarda hediyelik eşya barındıran noktalardan biridir. El işlemeleriyle ünlü Hindistan’ın turistleri bunaltacak kadar etrafında dönen satıcılardan bile size Agra’yı hatırlatacak ürünler bulabilirsiniz. Fakat daha doğru adresleri bulmak zor değildir. Agra’da bolca taş ve mücevher mağazaları, bunun yanında dünyanın en iyilerinden plaka işlemeciliği görmeniz mümkün. Fakat satıcıların hile yapacağını ve ürünlerinin fiyatını kat kat arttıracağını unutmamalı, sıkı pazarlık yapılmalı: fiyatlar yüzde 50’nin altına düşecektir. Bunun yanında taşlar ve mücevherler sahte olabilir dikkat etmeli. Alınması mümkün olan ürünlerden bazıları şunlardır: Agra klasik minyatür resimleri, yerel eşarplar, el işlemesi halı ve kilimler, Babür dönemi işlemeli mücevherler ve mermer işlemeleri.

Agra Gece Hayatı

Kültür olarak batı usulü eğlenceye müsait olmayanAgra’da gece hayatı neredeyse yok gibidir. Bunun yanında Hint içkisini her yerde bulabilir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz. Agra’da gece hayatı denilebilecek yerel kültürün ürünü aktiviteler bolca bulunabilir, fakat kültürel gösterilerin dışında bir eğlence bulmak zordur. Agra bu haliyle bile oldukça çekicidir.

Agra’da Festivaller

Pongai

pongal-cooking.jpg

Ulusal bir festival olan Pongai yılın Ocak ayında kutlanır ve 4 gün süren bu festival boyunca eğlenceli aktiviteler düzenlenir. Pongai hasatların iyi olması adına bir teşekkür niyetine hediyeler adanarak kutlanan geleneksel bir festivaldir. Festivalin 2. günü en önemli ve eğlenceli aktivitelerin yapıldığı kısımdır.

Devamını Oku

Agra Resmi Tatiller

· Cumhuriyet Günü (26 Ocak)

· Maha Shivaratri (7 Mart)

· Doljatra / Holika Dahan (23 Mart)

· Holi (24 Mart)

· Good Friday (25 Mart)

· Dr Ambedkar Jayanti (14 Nisan)

· Ram Navami (Vaishnava) (15 Nisan)

· Mahavir Jayanti (20 Nisan)

· Hazreti Ali’nin Doğum Günü (21 Nisan)

· Buddha Purnima (21 Mayıs)

· Ramazan Bayramı / Idu'l Fitr

· Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

· Raksha Bandhan (18 Ağustos)

· Janmashtami / Sri Krishna Jayanti (25 Ağustos)

Devamını Oku

Agra Vize İşlemleri

Agra Hindistan’ın toprağının bir parçası olması sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulaması bulunmaktadır.

Agra Para Birimi

Agra Hindistan toprağı olup Hint Rupisi para birimini kullanmaktadır. 1TL yaklaşık olarak 23,2 Hint Rupisi’ne karşılık gelmektedir.

Agra Resmi Dili

Ülkenin resmi dili olan Hintçe Agra’nın da resmi dilidir. Agra Uttar Eyaleti’nde bulunan bir şehir olarak bölge Müslümanlarının dili olan Urduca’yı da resmi dili olarak kabul etmektedir. Bu yönüyle Urduca Hindistan’ın 6 eyaletinde resmi dildir. Diğer yerel dilleri saymak gerekirse, Awadhi, Bhojpuri, Bundeli, Braj Bhasha, Kannauji ve Khariboli bölgede konuşulan dillerdir.

 Agra Saat Farkı

Agra (GMT +5:30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3:30 saat zaman farkı bulunur. Agra Türkiye’den 3:30 saat ileride bulunmaktadır. 

Agra Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 15oC
  • Şub 17.9oC
  • Mar 23.7oC
  • Nis 29.7oC
  • May 34.1oC
  • Haz 34.8oC
  • Tem 31.1oC
  • Agu 29.5oC
  • Eyl 29.2oC
  • Eki 26.6oC
  • Kas 20.9oC
  • Ara 16.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,585,704 / Dil: Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR)/ İklim: Yarı Kurak İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün