Google+

Arama formu

Agra’da Gezilecek Yerler

Hindistan’ın gayri resmi “kültür başkenti” unvanına sahip şehri olarak Agra dünya kültürünün en önemli eserlerini barındırmakta ve turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Aynı zamanda Agra yerli mimariye dair önemli yapıları barındırmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler

Fatehpur Sikri, İtimad Ud-Daulah, Ekber’in Mezarı (Sikandra), Mankameshwar Tapınağı, Indrabhan Kız Koleji, Gurudwara Guru ka Taal, Jama Mescidi, Chini ka Rauza, Ram Bagh, Meryem’in Mezarı, Mehtab Bagh, Keetham Gölü, Babür Mirası Yolu, Paliwal Parkı,

Agra şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz The Coral Tree Homestay, Khas Mahal Homestay, Indian Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Aaram Baagh- By Pachar Group,Agra, Ekaa Villa - A Boutique Hotel, Thomas Home Stay. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz OYO 30759 Taj Path, Hotel Deviram Palace, Hotel Samode Inn gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Rhine Hostel, Indu Dormitory and Guest House, Friends Guest House & Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Agra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Taj Mahal

Taj Mahal

Çağatay Türkleri’nden olan Cihan Şah’ın eşinin ölümü üzerine 1653 yılında yaptırdığı bu eser dünyanın en önemli tarihi eserleri arasında görülür. Mermer işçiliğinde ve ince oymalarda bir zirve olan bu eser ihtişamlı büyüklüğüyle birlikte estetik açıdan da görenleri büyüler. 20 yıl boyunca 20.000 işçinin, oymacının ve mücevher ustasının çalışarak ortaya çıkardığı bu eser Üstad İsa adında bir Persli mimarın ürünüdür. Pers ve Türk kültürünün iç içe girdiği Babür İmparatorluğu’nun zirve eseri olan Taj Mahal dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak kabul edilir, dünya mirası listesinde yer alır. Eşsiz simetrisiyle, kapısındaki 22 kubbesiyle ve Kuran ayetlerinin üzerine ince işçilikle işlenmesiyle Taj Mahal Agra’nın ve dünyanın en önemli anıtlarındandır.

Agra Kalesi

Agra Kalesi

Şehirde Babür İmparatorluğu’ndan önceki dönemde bulunmasına rağmen Babür İmparatoru Ekber tarafından 1565 yılında yenilenerek kullanılmaya başlamıştır. Cihan Şah’ın döneminde detaylı mermer işçilikle güzelleştirilen kale, saray haline getirilmiştir. İçerisinde İnci Camisi denilen Moti Masjid, Cihangir’in Sarayı, Khas Mahal, Shish Mahal (diğer ismiyle aynalı saray) ve Musamman Burcu bulunmaktadır. Agra Kalesi Babür İmparatorluğu’nun mimari zevkini yansıtan şehrin en önemli ikinci tarihi yapıtıdır. Agra Kalesi’nin ilgi çekmesinin bir sebebi de Taj Mahal’in güzel bir manzarasını sunmasıdır.