Google+

Akureyri

Akureyri - : - / -
--℃
1 ISK=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon-1℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon1℃
 • Mayweather-icon6℃
 • Hazweather-icon9℃
 • Temweather-icon11℃
 • Ağuweather-icon10℃
 • Eylweather-icon6℃
 • Ekiweather-icon3℃
 • Kasweather-icon1℃
 • Araweather-icon-1℃
Nüfus: 17,200 / Dil: İzlandaca / Para Birimi: İzlanda Kronası (ISK) / İklim: Kutupaltı Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

2015 yılında ‘Lonely Planet’ tarafından Avrupa’nın en gidilesi şehri seçilen Akureyri, İzlanda’danın kuzeyinde yer alan; ikinci büyük kentsel alan. Takma adı ‘the Capital of North Iceland’ yani ‘Kuzey İzlanda’nın başkenti’ olan Akureyri, önemli bir balıkçılık ve liman kentidir.

Kent, İkinci Dünya Savaşı süresince Müttefik Devletler’in hava üslerinden biri olarak kullanılmış ve bu nedenle de gelişmiştir. Savaş sonrasında İzlanda insanlarının kentsel alanlara göçü ile birlikte, nüfus ciddi oranda artmıştır.

Dünyanın en büyük harikalarından biri olan kambur balina, yaz aylarında Akureyri’ye yakın sularda yüzmeyi çok sever. Balina izleme turlarında sadece bu müthiş türü değil, beyaz gagalı yunus, bayağı musur, minke balinası gibi birçok farklı türü, vahşi yaşam alanında gözlemleyebilirsiniz.

Sadece doğası ile değil, sayısız galeri ve müzesi ile de Akureyri ziyaretçilerine unutulmaz bir kültür tatili sunuyor. Yıl boyunca düzenlenen sayısız festivaller, orta-çağ pazarları, botanik bahçeleri derken kendinizi hiç düşünmediğiniz bir cennette bulabilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ynPoxhX7H2E

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kendisini kültür, eğitim ve boş zaman aktivitelerinin şehri olarak tanımlayan Akureyri’de gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Akureyri, çevredeki gidilecek yerler için merkezi bir konumda oluşundan dolayı da ideal bir bölgedir. Şehrin içerisinde avare bir şekilde dolaşırken bile karşılaşacağınız sokak sanatı ise cabası.

Akureyrarkirkja

206 Oca 2017Gezilecek Yerler

Akureyrarkirkja

Bir Lüteryen kilisesi olan Akureyri Kilisesi ya da diğer bir adıyla Akureyrarkirkja’nın yapımı 1940 yılında tamamlanmıştır; mimarı, aynı zamanda Reykjavík’de bulunan Hallgrímskirkja kilisesini de tasarlayan Gudjon Samuelsson’dur. Kilisenin mimarisi yapım yılına göre inanılmaz derecede yenilikçi bir yapıya sahiptir. Kilisenin merkez camı İkinci Dünya Savaşı sırasındaki bombardımanda yıkılan Coventry Katedrali’nden getirtilmiştir. Akureyrarkirkja’yı ziyaret edenler ayrıca kilisenin içerisinde bulunan 3.300 borulu kilise orgunu, Melek heykelini ve adak teknesi görebilirler.

-

Akureyri lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Strandgata 11 Apartment, Skipagata Apartments, Hafnarstræti Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Kotabyggð Holiday House, Logbergsgata Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hrimland Cottages, Central Luxury Apartment, Akureyri Holiday Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Akureyri aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hvitserkur

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

Hvitserkur

‘Hvitserkur Rock’, ‘Monster Rock’ ya da ‘Kuzey-Batı İzlanda’nın Troll’ü’; devler ya da trolller İskandinav kültürünün ve mitolojisinin önemli inanışlarından biri olmuştur. Hala İskandinav ülkelerinde devlere inanan, varlıklarını kanıtlamaya çalışan insanları bulabilirsiniz. Devler gerçekten tarihte var mıydı yok muydu ayrı bir konu. Fakat Akureyri’den yaklaşık 1.5 saatlik bir yolu göze alırsanız Hvitserkur gerçekten görülmesi gereken bir yer. Sanki gerçek bir devin, zamanında taşlaşmış haline benzeyen bu kaya sizi hayrete düşürecek. Yol boyunca çekeceğiniz mükemmel fotoğraflar, göreceğiniz vahşi atlarsa işin diğer güzel yanı olacak.

-
Akureyri şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Akureyri'den: Tam Gün Lofthellir Buz Mağarası Araştırması (237 €), Akureyri'den Mývatn Gölü Klasik Tur (199 €), Lake Mývatn'dan: Lofthellir Buz Mağarası Arama Turu (189 €), Lake Mývatn'dan Diamond Circle Klasik Gündüz Turu (206 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Gásir Orta-Çağ Takas Pazarı

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

Gásir Orta-Çağ Takas Pazarı

Akureyri’den 11 kilometre kuzeyde kalan Gásir Bölgesi’ndeki bu alan tarihsel açıdan çok önemli bir yere sahip. 13. yüzyılda, eski İzlanda insanları olan Saga’lar tarafından kullanılan bu bölge bir pazar yeriymiş. Son altı yıldır kazı çalışmaları devam eden bölge de her yıl festival düzenlenmekte. Bu festivalde insanlar orta çağ kostümlerini giyiyor ve bölgeye geliyor. Festival boyunca katılımcılar orta çağ teknikleriyle yapılan el işlerini satın alabilir, yine o dönemin yemeklerini yiyebilirler. Zararsız kılıç savaşları ise cabası. Festival genellikle Temmuz ayının ortasında gerçekleşiyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

akureyri-892478_960_720.jpg
 

Akureyri, İzlanda’nın en uzun fiyortu olan Eyjafjörður’un en iç kesiminde yer almaktadır. Ülkenin kuzeyinde, iç-orta bölgesindedir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Kutup ikliminin hâkim olduğu Akureyri’de tahmin edilebileceği gibi hava soğuktur. Kış aylarında hava sıcaklığı 0 derece civarında seyrederken yaz aylarında sıcaklık 10 dereceyi bulabilir. Eğer Akureyri’ye kış aylarında gidecekseniz güneşi görme ihtimaliniz, İzlanda’nın kutuplara yakınlığından dolayı epey düşüktür. Hatta aralık ayı boyunca Akureyri geceyi yaşamaktadır. Ekim gibi yerleşen kar nisan ayına kadar şehri kaplamaktadır. Güneşten ve az da olsa sıcaklıktan yararlanmak istiyorsanız yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Geceyi ve gündüzü eşit yaşamak içinse bahar ayları tercih edilebilir.

iceland_akureyri.jpg

Türkiye'den Akureyri’ye direkt uçuşlar olmasa da İzlanda’da bulunan Reykjavík ya da Keflavík Uluslararası Havalimanı’na aktarmalı bir uçuşun ardından Akureyri’ye ayrı bir uçuşla gidilebilir. Bahsi geçen hava limanlarından Akureyri’ye haftada, mevsimine göre 3-6 sefer yapılmaktadır. Ayrıca Reykjavík’den araç kiralayarak da Akureyri’ye ulaşabilirsiniz.

imageakureyri.jpg

Şehir merkezinde, fiyat ortalamasının gayet altında, temiz, güvenilir, apart veya pansiyon tarzı yerler bulmak mümkün. Mesela Akureyri Hostel ortak banyo sistemine sahip olsa da hem şehrin içinde oluşu hem fiyatının uygunluğu ile ilginizi çekebilir.

Şayet bütçenizi iki katı gibi bir rakama taşırsanız; yine şehrin merkezine çok yakın ve tek dört yıldızlı oteli olan Kea Akureyri’de kalabilir ya da şehirden biraz uzaklaşmak ve doğayla iç içe bir tatil yapmak isterseniz, Viking Cottages Akureyri veya Lamb Inn Ongulsstadir gibi pansiyonları tercih edebilirsiniz.

Akureyri onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Akureyri Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Akureyri Otelleri

En Uygun Fiyatlı Akureyri Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Akureyri Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Akureyri Otelleri

843417.jpg

Şehir içinde sizi istediğiniz yere götürecek olan, sabah altıda başlayıp gece on ikiye kadar hizmet veren, ücretsiz otobüs seferleri mevcuttur. Eğer şehrin dışındaki alanları keşfe çıkacaksanız taksi veya araba kiralama gibi seçeneklere yönelebilirsiniz.

akureyri-backpackers-hostel-iceland-83.jpg

Akureyri şehrinde kötü et yeme ya da kazıklanma ihtimaliniz sıfır. Çünkü bu bölgede endüstriyel bir yemek kültürü yok. Serbestçe dağlarda dolaşan, gübrelenmemiş topraklardan beslenen, temiz sulardan içen hayvanların lezzetini tahmin bile edemezsiniz. Buz gibi sularda iyice yağlanmış balıklar, tertemiz bir topraktan yetişen yeşillikler İzlanda mutfağını eşsiz kılıyor.

hof_1862bistro.jpg

Son zamanlarda tartışmalı bir konu olsa da İzlanda mutfağının vazgeçilmezlerinden biri balina eti. Minke balinasını eğer tadarsanız, damağınızın bu tadı asla unutamayacağını garanti edebiliriz. Ülke genel olarak soğuk olduğu için tüm coğrafyayı bir buzdolabı gibi düşünün, hiçbir şeyin bozulmadığı, hep taze kaldığı bir mutfak. Bu nedenle İzlanda mutfağında kurutulmuş ürünler ile yapılan çokça yemek bulabilirsiniz. Kurutulmuş balık ile yapılan Harðfiskur; kuzu füme ve kuzu sosis füme ile yapılan Hangikjöt gibi yemekleri yemeden dönmeyin. Ayrıca vejetaryenseniz de sizin gibi et yemeyen insanlar için açılmış restoranların sıklığını gördükçe şaşıracaksınız.

Popüler restoranlar

1862 Nordic Bistro: Aynı zamanda şehrin kültür ve konferans merkezidir. Restoran adını, Akureyri’nin şehir statüsü kazandığı yıldan alıyor. Bölgeye ait en özel yemeklerden biri olan Smörrebröd’ü yiyebileceğiniz aynı zamanda birçok geleneksel yemeği bulabileceğiniz bu restoran yaz aylarında 9, kış aylarında ise saat 6’ya kadar hizmet veriyor.

Akureyri Backapckers: Bölgede yiyebileceğiniz en iyi hamburgeri yiyebileceğiniz bu restoranda aynı zamanda çeşitli sandviç türleri de bulabilirsiniz. Restoran her güne özel bir spesiyal yapmakta ve hafta sonları brunch vermektedir.

Akureyri Fish Restaurant: Akureyri gibi geçimini balıkçılıkla sağlayan bir şehre gelinip de balık yemeden olmaz. Akureyri Fish Restaurant sizlere bölgeye ait balık türlerinden oluşan zengin bir deniz mutfağı sunuyor.

Bautinn Restaurant: Şehrin tam anlamıyla kalbinde yer alan bu restoran çok da vakit kaybetmek istemediğiniz ve aynı zamanda uygun fiyatlı bir yemek yemek istediğinizde gelmeniz gereken bir yer. Şehrin en meşhur salatası ve çorbasını burada bulabilirsiniz.

Silva Green Food: Şehri ziyaret edecek olan vejetaryenler için gidilebilecek en ideal restoran olan Silva Green Food’da; sıcak vejetaryen atıştırmalıkları, tamamen organik yiyecekler ve keyifli bir manzara sizleri bekliyor.

Diğer restoranlar: Kaffi Ilmur, Rub 23, Noa Seafood Restaurant, Strikid, Hamborgarafabrikkan

graenihatturinn.jpg

Akureyri’de gece hayatının pek de canlı olduğu söylenemez. Bölgedeki birkaç bar dışında Græni Hatturinn adında meşhur bir konser salonu mevcut. Yılın her zamanı bu mekânda çok özel konserlere tanıklık etmek mümkün. Bunun dışında şehirde Pósthúsbarinn adında bir gece kulübü mevcut. 22 yaşından büyükseniz bu kulüp size kapılarını açacaktır. İçeride kendinizi gayet rahat hissedebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Akureyri’de alışverişin en güzel yanlarından biri vergisiz alışveriş yapılabiliyor olması. Bu sebepten ötürü gideceğiniz birçok dükkânda yüzde 15’e varan indirimlerle karşılaşabilirsiniz. Bunun için ‘tax-free’ etiketli dükkânlara girmeye özen gösterin.

6tangy7npf4nujakfef5cmm_4bjzujm-yoywpcpljnu.jpg

Şehirde alışveriş için ideal iki temel alan bulunuyor. Bunlardan ilki Hafnarstæti Caddesi, bu cadde aynı zamanda şehrin içerisinde gezebileceğiniz en temek cadde. Özel tasarım ürünler ve hediyelik eşyalar için bu cadde tavsiye ediliyor. İkincisi ise Glerártorg ismindeki alışveriş merkezi.

Akureyri saati Türkiye saatine göre 3 saat geridedir.

Akureyri para birimi İzlanda Kronası’dır. (ISK)

Akureyri’de kullanılmakta olan dil, aynı zamanda tüm ülkenin resmi dili olan İzlandaca’dır.

Akureyri’de bir konsolosluk bulunmamaktadır. Bölgeye en yakın konsolosluk 385 kilometre uzaklıktaki Reykjavík Fahri Başkonsolosluğu’dur.

Reykjavík Fahri Başkonsolosluğu

Adres: Aegisida 62, 107 Reykjavík, 107, Reykjavík

Telefon: +354 (896) -3827

Faks: +354 (545) 6001

guntryggvason@gmail.com / gtryggvason@kpmg.is

Yılbaşı (New Years Day) (1 Ocak)

Kutsal Perşembe (Maundy Thursday) (13 Nisan)

Pakalya Cuma’sı (Good Friday) (14 Nisan)

Paskalya Pazartesi’si (Easter Monday) (17 Nisan)

İlk Yaz Günü (First Day of Summer) (20 Nisan)

Mayıs Günü (May Day) (1 Mayıs)

Yükseliş Günü (Ascension Day) (25 Mayıs)

Hamsin Yortusu (Whit Monday) (5 Haziran)

Bağımsızlık Günü (Independence Day) (17 Haziran)

Tüccarlar Günü (Fridagur verslunarmanna) (7 Ağustos)

Noel Arifesi (Christmas Eve) (24 Aralık)

Noel (Christmas Day) (25 Aralık)

Aziz Stefen Günü (St. Stephen's Day) (26 Aralık)

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Akureyri’ye gitmek isteyenlerin Schengen vizesi alması gerekmektedir. Danimarka konsolosluğundan da ayrıca İzlanda’ya vize alabilirsiniz. Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.

İzlanda Schengen üyesi ülke olması sebebiyle prosedür gereği Türkiye Cumhuriyeti diplomatik, hizmet veya hususi pasaport sahipleri için vize muafiyeti söz konusudur. 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla İzlanda’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Umumi pasaport hamilleri İzlanda vize uygulamasına tabidir.