horseshoe-bend-768789_960_720.jpg

Arizona’ya yapılan seyahatlerin çoğu, sonbahar, kış ve bahar aylarında havanın ılık olduğu alçak çöl bölgelerinde bulunan Phoenix ve Tucson şehirlerinedir. Ilık hava ve düşük yağış oranı seyahat eden kişilere, doğa yürüyüşü, bisiklet sürme, golf ve tarihi yerleri gezip görme gibi dışarıda sürdürebilecekleri farklı etkinlik imkanları sunar. Kışın yüksek kesimlerdeki kar yağışı kayak gibi kış sporları yapmaya da olanak tanır.

Yaz aylarında, alçak çöl bölgelerinde sıcaklıklar oldukça yüksek seyrederken, Flagstaff gibi yüksek kesimlerde daha ılık olur ve böylece yazın bile dışarıda keyifli vakit geçirmek daha mümkün olur.

Çöl bölgelerinde (güney Arizona), genellikle Ocak ayından Mart ayında kadar devam eden dönem yüksek sezon olarak kabul edilir. Diğer popüler sezon Nisan-Mayıs ayları ile Eylül-Aralık ayları arasındaki dönemdir. En uygun fiyatlar ise Haziran-Ağustos ayları arasında bulunabilmektedir.

Kuzey Arizona’nın dağlık bölgelerinde durum, çöl taraflarındakinin tam tersi niteliğindedir: Haziran-Ağustos ayları arasındaki dönem yüksek sezon; Ocak-Mart ayları arasındaki dönem ise düşük sezon olarak nitelendirilir. Nisan ve Mayıs ayları ile Eylül’den Aralık’a kadar süren dönemler de tercih edilmektedir.

Tüm yıl boyunca ziyaretçilerini efsanevi “saguarove günbatımı” manzarasıyla büyüleyen Tucson, sadece çölden ibaret değildir. Özellikle kışın, vadide doğa yürüyüşü yapılabilir veya kayak yapmak için Mt. Lemmon’a çıkılabilir.

Phoenix ile Tucson’un orta noktasına yakın bir yerde bulunan CasaGrande, pek çok kulübü ile golf meraklılarını yıl boyunca ağırlamaktadır. Şehir aynı zamanda, ülkedeki en iyi futbol eğitimi kurumlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Adrenalin merakılar için ise, havaalanında skydiving (serbest düşüş) hizmeti verilmektedir.

Yıl boyunca, Salt River’ın kanyonları boyunca nehirde bot gezileri düzenlenmektedir. Ayrıca, burada balon turuna katılabilir ve Superstition Mountains’ta doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.