Google+

PETRA'YA SEYAHAT

278416 Mar 2015Gezi Notu
Yaprak GurdalYaprak GurdalGezgin16 Mar 201527841 Yorum

Yıllardır gelmeyi hayal ettiğim Petra‘dayım. 12 yıldır Toronto’da yaşadığımdan, Türkiye’nin burnunun dibinde olan Petra’ya (eski Yunanca’da kaya anlamına geliyor) bir türlü gidememiştim. Neyse ki memleketime kesin dönüş yaptım da artık civar yerlerin keşfi çok daha kolay…

Petra

Petra-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Aslında Türkiye’den karayoluyla gitmeyi hayal ettiğim bu gizemli yer, Suriye’deki karışıklıktan ötürü ancak uçak yolculuğuna müsaade ediyor artık. Burası Dünyanın Yedi Harikası içinde gördüğüm 5. yer oldu. Kaldı geriye Çin Seddi ve Christo Redentor :-)

Petra-2

Petra-3

Petra-4

Petra şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Movenpick Nabatean Castle Hotel, Petra Sella Hotel, Petra Moon Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Al Rashid Hotel, Al Anbat Midtown 2 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Petra Guest House Hotel, The Rock Camp, Grand View Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Petra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ürdün’ün hiç şüphesiz ki en önemli turistik cazibesi haline gelen, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bir Nebati şehri olan Petra, ulaşılması neredeyse imkansız olan bir noktaya kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş. Nebatiler, kervanları soyan korsan kabilelermiş ve Petra’yı kurup bir lojistik merkez ve başkent olarak kullanmışlar. Kuzey Arabistan’ın Semitik kabileleri tarafından M.Ö. 800 yıllarında kullanılmaya başlanan şehir en parlak dönemini Romalılar’ın yerleştiği 2. yüzyılda yaşamış.

Petra-5

Petra-6

Petra-7

Petra’da olumlu anlamda kademeli olarak yerleşim ve gelişim olmasına karşın, şehrin önemi sevkiyatların kervanlarla yapılmasıyla birlikte giderek azalmaya başlamış. 1812 yılında İsviçreli İbrahim bin Abdullah (asıl adı Johann Ludwig) tarafından keşfedilene kadar da varlığı sadece Bedeviler tarafından biliniyormuş.

Petra-8

Petra-9

Petra-10

Biletlerimizi alıp biraz yürüdükten sonra bir baraja geliyoruz. Baraj, şehre su basmasını önlemek üzere kurulmuş. Buradan küçük bir köprü geçip 1,5 km uzunluğundaki dar bir boğazdan, As-Siq’den geçerek Petra’ya giriyoruz. 2 metreye kadar daralan bu geçitte yer yer güneşi bile göremiyorsunuz. Geçidin her iki tarafında kayalara oyulmuş su kanalları var. Bazı yerlerde su kanalları, 2000 yıllık kırmızı tuğla su boruları içinden geçiyor. Bu su kanalları haricinde hiç insan yapımı yok, burası tamamen doğal. As-Siq’deki bu yürüyüş beni oldukça etkiledi. Bu muhteşem doğal güzelliğini görebildiğim için son derece mutluyum :-)


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Petra-11

Petra-12

Geçidin sonunda karşımıza çıkan Hazine (Al-Khazneh) büyüleyici. Petra’nın insan eliyle yapılmış bu muhteşem estetiği, kesinlikle Petra’nın dünyanın yedi harikasından biri olmayı hak ettiğini ispatlıyor bana. Aslında Nebati kralı III. Aretas’a mezar olarak yapılan Al-Khazneh’ın şimdiki adını korsanların buraya gizledikleri hazine söylentisinden aldığı sanılıyor.

Petra-13

Petra-14

Petra-15

Ön cephesi ihtişamlı olan Hazine’nin arkasında sade bir salon ve küçük bir oda varmış, ama ziyarete kapalıydı. İçindeki demir nedeniyle kumtaşı kayalarının kırmızı ve altın sarısı renklere bürünüp olağanüstü desenler sunması ister istemez ziyaretçileri büyülüyor. Gülpembe Şehir (Rose City) olarak da anılan bu inanılmaz güzel yerden hiç ayrılasım yok…

Petra-16

Petra-17

Fotoğraflarını çektiğim kişilerin hiç bahşiş istememesi dikkatimi çekiyor. Şimdi Küba’da olsaydım yanmıştım :-)

Petra-18

Petra-19

Tam kendi Indiana Jones versiyonumu çekmeye niyetlenmişken Petra’dan ayrılıyoruz. Sana veda etmiyorum Petra, eminim bir gün yine geleceğim ziyaretine…

Petra şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Eilat ya da Tel Aviv'ten Petra Tam Gün Tarih Turu (205.97 €), Wadi Rum 2-Saat Jeep Tour: Akabe (84.03 €), Wadi Al Mujib ve Ölü Deniz Tam Gün Panoramik Tur (107.1 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(1)

Yorumlar

murtaza kullanıcısının resmi

murtaza

GÖNDERİ ZAMANI 27 Nis 2015
Slm arkadaşlar petraya en son 2 hafta önce gittim. Aslında Ürdün'de kaldırıp altına bakmadığım taş kalmadı. Ürdün'de Petra, wadi rum, umm kays, kerak, mute, lut gölü....... ve daha burda sayamayacağım birçok yeri görebilmek için ücretsiz gezilerimize katılın. geziler programa kayıtlı herkese ücretsizdir. Detaylı bilgiyi www.evliyacelebiprogrami.com veya www.facebook.com/evliyacelebiprogrami adreslerinden alabilirsiniz.