kuchen00002.jpg

Güney Dakotalılar için yemek yemek neredeyse törensel bir durumdur. Bu yüzden olsa gerek çok da zengin bir mutfağa sahiplerdir.

Bierock denilen bir tür kapalı hamburger olan yiyecek, sığır veya domuz eti, lahana ve daha birçok çeşniyle doldurulmuş hamurdan yapılır. Runza da diğer adıdır, oldukça popüler bir yiyecektir.

Sülün ve Walleye, kuş ve balıktan yapılan bir yiyecektir. Sülün genellikle otlar ve sebzelerle hazırlanır, walleye ise ızgarada, kızartılarak veya fırında hazırlanabilir.

Chislic, kuzu veya sığır etinden yapılan et şişlerinin kızartılması veya ızgarada yapılmasıyla elde edilir.

Güney Dakota’nın favorisi olan ve eyalet tatlısı sayılır Kuchen Almanca’da kek, pasta demektir. Genellikle hamur bir tabanın üzerine seçilen meyvelerin koyulması ve üzerine muhallebi tarzında bir malzeme dökülmesiyle yapılır.

Dimock diary eyaletin en iyi peynirlerini üreten yerdir. Burada mutlaka peynir yemelisiniz.

Rocky Mountain’da istiridye yemeden eyaleti terk etmeyin. Kızarmış istiridyeler ve eşliğinde bir sos ile bu lezzeti kaçırmak istemezsiniz.

Orta Avrupa’dan Güney Dakota mutfağına gelen bir lezzet: Kolache. Küçük bir tür pasta olan bu yiyecek, şekerli meyve ve krem peynirle yapılır.

Ev yapımı Fudge’lar bulabileceğiniz TurtleTown, 30 yıldan beridir size muhteşem tatlı atıştırmalıklar sunmaktadır.

Hint Tacos, kızarmış ekmek üzerine servis edilen geyik eti veya kıyma ile hazırlanan, çeşitli sebze ve soslarla harmanlanmış bir lezzettir.

Günay Dakotalıların favori tatlılarından biri olan tarçın rulolarını sıcakken tüketmelisiniz.

Wasna, yerli Amerikan kültürüne oldukça yakın bir lezzettir. Karışık anlamına gelen bu ürün, kurutulmuş manda eti, kızılcık ve tahılların karışımından yapılmaktadır. Çok lezzetli ve protein açısından fazlaca zengin bir yiyecektir.

Wojapi, bir tür sos ve meyvelerin karıştırılmasıyla hazırlanan kremanın, kızarmış havuçlu bir ekmeğin üzerinde servis edilmesiyle elde edilen bir tatlıdır. Çok basit bir tarifi vardır ancak çok lezzetlidir.

Buffalo Burger’ların eyaletin en iyi hamburgerleri oldukları iddia edilmekte. Sığır etinden daha az yağa sahip olan bizon etinden yapılan hamburger köftesine sahip olduğu için daha az bir kalorisi vardır. Buna rağmen tartışmasız daha lezzetli olduğu söylenmekte. Güney Dakota’ya gitmişken bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.