Honolulu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

seascape-2346574_960_720.jpg

Honolulu, Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Hawaii adalarının başkenti ve en büyük şehridir. Yüzölçümü 278 kilometrekare olan şehir, ABD'nin en batısındaki şehirdir. Hawaii denildiğinde akla gelen ilk yer olan Honolulu, Hawaii nüfusunun yüzde 75'ini içerisinde barındırmaktadır. Honolulu kelime anlamı olarak "Korunaklı Liman" ya da "Sakin Liman" anlamına gelmektedir. Yapılan tarihî ve arkeolojik çalışmalar sonucunda şehrin geçmişinin 11. yüzyıla kadar uzandığı görülmektedir. 19. yüzyıla kadar gerek Avrupa’dan gerek Amerika’dan yoğun göç alan şehirde silah ticareti oldukça gelişmiş ve bu da yeni gelenlerle yerliler arasında çatışmaların oldukça şiddetlenmesine sebep olmuştur. Büyük Britanyalı William Brown 1794 yılında şehrin limanına gelmiştir. Brown, şehrin limanına gelmiş olan ilk yabancıdır. Liman ilerleyen yıllarda Kuzey Amerika ile Asya kıtaları arasındaki ulaşımın odak noktası haline gelmiştir. Şehir 1845 yılında Hawaii Krallığı'nın başkenti olmuş, 1898-1959 yılları arasında ise Amerika Birleşik Devletleri'nin himayesinde bulunan Hawaii bölgesinin başkentliğini yapmıştır.

Şehrin geçmişteki yönetim şekline baktığımız zaman 1893 yılına kadar Honolulu’nun monarşi ile yönetildiğini görmekteyiz. Bu tarihten sonra Amerikalıların yapmış olduğu darbe ile monarşi yıkılmıştır. 1959 yılından sonra Amerika’ya bağlı olan Hawaii, hızlı bir gelişme göstermiş ve hem mimari hem de siyasi anlamda önemli gelişmeler yaşamıştır. Honolulu her ne kadar büyük bir şehir olarak bilinse de sahip olduğu doğallığı da günümüze kadar getirmeyi başarmış nadir şehirlerden birisidir. Şehir, türüne özgü olan hayvan ve bitki çeşitliliğinin de en fazla olduğu yerlerden birisidir.

Honolulu şehrinin başlıca geçim kaynağı turizmdir. Tarihsel geçmişinden bu yana oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Honolulu, içinde en çok Avrupalı, Amerikalı ve Asyalı nüfusları barındırmaktadır. Şehrin bugünkü nüfusu 290.000’dir. Geçmişte her ne kadar bu nüfuslar arasında ciddi gerilimler olduğu bilinse de bugün ilişkilerin hümanizm çerçevesinde yürütüldüğü görülmektedir. Şehir halkı, turistleri oldukça misafirperver şekilde karşılamaktadır.

Honolulu, Hawaii’ye bağlı olan ve en büyük ada olan O’hau’da kurulmuştur. Şehir ise kendi içerisinde beş bölüme ayrılmıştır. Bu bölgeler ise şu şekildedir: Downtown, Waikiki, Manoa Makiki, Eastern Honolulu ve Western Honolulu.

Downtown bölgesi şehrin en tarihî ve turistik bölgelerinden birisidir. Bölgede önemli müzeler, liman ve önemli ticaret noktaları bulunmaktadır. Waikiki bölgesi için beyaz kumların mavi denizin eşsiz güzelliği ile görenleri büyülemektedir. Plaj, sörf, deniz, güneş ve sporseverlerin buluşma noktası olan Waikiki bölgesi her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Manoa-Makiki bölgesi ise eğitim kurumlarının en yaygın bir şekilde görüldüğü bölgedir. Üniversite öğrencilerinin yoğunlukta olması şehri oldukça hareketli bir hale getirmiştir. Eastern Honolulu bölgesinde de modern mimarinin ilk örneklerini görebilirsiniz. Bölge yüksek binaların ve plazaların yer aldığı önemli bir ticaret ve hizmet bölgesidir. Rocky kıyısı ve manzarası bölgenin en önemli atraksiyonları arasında yer almaktadır. Son olarak Western Honolulu bölgesi ise içerisinde havalimanını bulunduran bölgedir. Bunun yanında WesternHonolulu’da Bishop Müzesi ve Pearl Harbour anısına yapılmış bir anıt bulunmaktadır.

Honolulu’da önemli bir liman bulunmaktadır. Önemli bir ticaret limanı olan Honolulu, balık ihracatında da önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında şehirde volkanik faaliyetlerden dolayı önemli mineraller de bulunmaktadır. Mineral açısından oldukça zengin olan şehirde toprak da bu denli farklı ürünleri yetiştirmeye açık bir hale gelmiştir. Şehirde tarım eskisi kadar çok yapılmıyor olsa da bu anlamda önemli adımların atıldığı görülmektedir. Tarımın devamı için teşvik kampanyalarının uygulanması ve bu alanda okulların açılması tarıma verilen önemi de göstermektedir. Genç nüfusu özellikle bu anlamda teşvik etmeye yönelik politikalar izlenmektedir.

Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Hawaii’yi 2016 yılında 9 milyon turist ziyaret etmiştir. Her yıl gittikçe rağbet gören Hawaii ve Honolulu turizm açısından oldukça büyük gelişmeler göstermiştir. Honolulu’nun eşsiz derinliğini ve güzelliğini görmek isteyenler mutlaka şehri ziyaret etmelidir. Mavinin ve yeşilin her tonunu yakalayabileceğiniz Honolulu, sizlere huzur dolu bir tatil yaşatacaktır. Türkiye’den her ne kadar uzak bir mesafede konumlanıyor olsa da bu deneyimi yaşamanızı kesinlikle öneririz. Honolulu, masmavi denizi, altın rengindeki kumları ve yakıcı güneşi ile sizleri oldukça motive eden bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Tanıtım Videosu