Google+

Arama formu

Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasında yer alan Hawaii’nin...
Devamı oku
Muhteşem doğası ve misafirperver halkıyla tüm dünya tarafından baş tacı...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl Anma Günü: Mart ayının son pazartesisi 4 Temmuz:...
Devamı oku
Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Honolulu, yerel halk başta olmak...
Devamı oku
Honolulu’da alışveriş denilince akla ilk gelen yer Waikiki bölgesidir...
Devamı oku
T.C. LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU Honolulu Los Angeles Dış...
Devamı oku
Honolulu ile Türkiye arasında 13 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır....
Devamı oku
Honolulu’nun resmi dili İngilizcedir.
Devamı oku
Honolulu’da resmi para birimi olarak Amerikan doları (USD)...
Devamı oku
Honolulu, Hawaii’nin başkentidir. Şehir, O’hau Adası’nda yer almaktadır.
Devamı oku
Honolulu, Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Hawaii adalarının...
Devamı oku
Honolulu tropikal bir iklime sahiptir. Tropikal iklimin görüldüğü...
Devamı oku
Türkiye’den Honolulu’ya gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı...
Devamı oku
Honolulu, Hawaii’nin toplu taşıma araçlarını en rahat şekilde...
Devamı oku
Honolulu, ziyaretçilere konaklama açısından birçok seçenek sunan...
Devamı oku
Kozmopolit bir şehir olan Honolulu’da yemek üzerine çok çeşitli...
Devamı oku
Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Honolulu’da görülmesi...
Devamı oku
İtfaiye: 911 Polis: 911 Ambulans: 911
Devamı oku
Oldukça fazla sayıda farklı bölgelerden göç ve turist alan Honolulu,...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5.5℃
Şub 3.9℃
Mar 4.8℃
Nis 2.9℃
May 2.1℃
Haz 1.2℃
Tem 1.9℃
Ağu 1.8℃
Eyl 1.5℃
Eki 2.7℃
Kas 4.8℃
Ara 5.2℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 290.000 / Dil: İngilizce/ Para Birimi: USD / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Honolulu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Honolulu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HonoluluAmerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Hawaii adalarının başkenti ve en büyük şehridir. Yüzölçümü 278 kilometrekare olan şehir, ABD'nin en batısındaki şehirdir. Hawaii denildiğinde akla gelen ilk yer olan Honolulu, Hawaii nüfusunun yüzde 75'ini içerisinde barındırmaktadır. Honolulu kelime anlamı olarak "Korunaklı Liman" ya da "Sakin Liman" anlamına gelmektedir. Yapılan tarihî ve arkeolojik çalışmalar sonucunda şehrin geçmişinin 11. yüzyıla kadar uzandığı görülmektedir. 19. yüzyıla kadar gerek Avrupa’dan gerek Amerika’dan yoğun göç alan şehirde silah ticareti oldukça gelişmiş ve bu da yeni gelenlerle yerliler arasında çatışmaların oldukça şiddetlenmesine sebep olmuştur. Büyük Britanyalı William Brown 1794 yılında şehrin limanına gelmiştir. Brown, şehrin limanına gelmiş olan ilk yabancıdır. Liman ilerleyen yıllarda Kuzey Amerika ile Asya kıtaları arasındaki ulaşımın odak noktası haline gelmiştir. Şehir 1845 yılında Hawaii Krallığı'nın başkenti olmuş, 1898-1959 yılları arasında ise Amerika Birleşik Devletleri'nin himayesinde bulunan Hawaii bölgesinin başkentliğini yapmıştır.

Şehrin geçmişteki yönetim şekline baktığımız zaman 1893 yılına kadar Honolulu’nun monarşi ile yönetildiğini görmekteyiz. Bu tarihten sonra Amerikalıların yapmış olduğu darbe ile monarşi yıkılmıştır. 1959 yılından sonra Amerika’ya bağlı olan Hawaii, hızlı bir gelişme göstermiş ve hem mimari hem de siyasi anlamda önemli gelişmeler yaşamıştır. Honolulu her ne kadar büyük bir şehir olarak bilinse de sahip olduğu doğallığı da günümüze kadar getirmeyi başarmış nadir şehirlerden birisidir. Şehir, türüne özgü olan hayvan ve bitki çeşitliliğinin de en fazla olduğu yerlerden birisidir.

Honolulu Gezilecek Yerler

Honolulu Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Honolulu’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, parkları, doğal güzellikleri ve plajları ile Honolulu, gezinizi unutulmaz kılacak bir şehirdir.

Honolulu Nerededir?

Honolulu, Hawaii’nin başkentidir. Şehir, O’hau Adası’nda yer almaktadır.

Honolulu’ya Ne Zaman Gidilir?

honolulu-1124096_960_720.jpg

Honolulu tropikal bir iklime sahiptir. Tropikal iklimin görüldüğü şehirde çok sert soğuklar görülmemektedir. Mevsimsel geçişlerin çok sert olmadığı Honolulu’da, en çok yağış kış aylarında görülmektedir. Honolulu ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 24,3’dır. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 770 milimetredir. Şehirdeki en kurak döneminin 26 milimetre yağışla haziran ayı olduğu görülmektedir. Ortalama yağış miktarının en fazla olduğu dönem ise ocak ayıdır.

Ortalama en yüksek sıcaklık 31 santigrat, en düşük sıcaklık ise 20 santigrattır. Şehirde kış aylarında oldukça ılıman bir iklim görülür. Bu sebepten dolayı Honolulu yılın her döneminde turistik olarak ziyaret edilebilecek şehirlerin başında gelmektedir. Bölgeyi ziyaret etmek için ise bizim size tavsiyemiz ekim ve mart arasındaki dönemi tercih etmenizdir. Bu dönem şehirde tam bir tatil havasında geçmekte ve yine bu dönem de yoğunlaşan festivaller sebebi ile şehir oldukça renkli bir hal almaktadır.

Honolulu’da yaz ayları bunaltıcı bir etkiye sahip değildir. Genellikle 24 – 31 santigrat civarında seyreden hava sıcaklıkları sizleri çok sıkmadan, gezinizin doyasıya tadını çıkarabilmenize yardımcı olmaktadır. Şehirde her ne kadar hava sıcaklığı yüksek olsa da rüzgârın serinletici etkisinden dolayı sıcaklık çok yoğun hissedilmemektedir.

Kış aylarında ise Honolulu, yağışlı geçmektedir. Aşırı şiddetli yağışların gerçekleşmediği kış ayları, bu dönemde de gezi yapmak isteyenler için oldukça uygun bir dönemdir. Fazla kalabalık içerisinde olmaktan hoşlanmayan ziyaretçiler için Honolulu’da kış ayları turistik açıdan oldukça ideal bir dönemdir. Sizler de ister yaz ister kış aylarında Honolulu’yu ziyaret edebilir ve bu eşsiz şehrin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Honolulu’ya Nasıl Gidilir?

kauai-343125_960_720.jpg

Türkiye’den Honolulu’ya gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler ile Honolulu’ya ulaşabilirler. Türkiye’den Honolulu’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Honolulu Uluslararası Havalimanı’na aktarmalı olarak gidebileceğiniz birden fazla hava yolu şirketi bulunmaktadır.

Honolulu (Hawaii) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Honolulu'da Nerede Kalınır?

Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasında yer alan Hawaii’nin başkenti olan Honolulu, adalar grubunun üyesi olan Oahu Adası üzerinde bulunuyor. Binlerce yıl önce patlayan Wai’anae Volkanı’nın oluşturduğu Oahu Adası, ana karanın 3700 kilometre batısında konumlanıyor.

Hawaii Adaları’nda yer alan şehirler arasında yüzölçümü bakımından da en büyük şehir olan Honolulu, modern ve keyifli atmosferine eşlik eden olağanüstü doğası ve muhteşem plajlarıyla son derece önemli bir cazibe merkezi oluyor. Yerel halkın kültürüyle de zenginleşen ada yaşamı, tüm dünyanın ilgisini çeken bir potansiyel yaratarak başta başkent Honolulu olmak üzere tüm Hawaii adalarında önemli bir turistik talep görülmesini sağlıyor.

Honolulu'da Nerede Kalınır?

Booking.com

Honolulu Otelleri

Muhteşem doğası ve misafirperver halkıyla tüm dünya tarafından baş tacı edilen turistik destinasyonların başında Amerika’nın Hawaii adaları geliyor. Hawaii adalarının en büyük şehri olan Honolulu aynı zamanda adalara başkent olarak hizmet veriyor. Sörf konusunda efsane bir geçmişe sahip olan bölge yaklaşık 1,4 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Keyifli doğası, çağdaş kentleşme profili ve eşsiz manzarasıyla insanı büyüleyen Honolulu, volkanik yapının yarattığı benzersiz doğal güzellikleriyle konuklarına harika bir ortam sunuyor.

Oahu Adasında bulunan Honolulu, ayrılmak istemeyeceğiniz güzellikteki plajları, kültürel yapının yarattığı sıcak ve doğal atmosferiyle Pasifik Okyanusunda bulunan bu tatil cenneti, her yıl çok sayıda turist için tatilin vazgeçilmez adresi oluyor. İlginizi çeken etkinlik ister deniz ve güneş ister sörf, dalış ve kültür gezileri, ister inanılmaz güzellikte fotoğraflar çekmek olsun fark etmiyor; Honolulu’da hepsi için bolca imkan bulunuyor.

Honolulu Otelleri

Honolulu Şehir İçi Ulaşım

Honolulu, Hawaii’nin toplu taşıma araçlarını en rahat şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs veya araç kiralama seçeneklerini bulunmaktadır. Honolulu’da otobüs ve taksi şehir içi ulaşımı sağlayan iki ana araçtır.

Honolulu’da otobüs ağı oldukça gelişmiştir. Şehrin çoğu önemli merkezine otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Otobüsler gece geç saatlere çalışmamaktadır, dolayısıyla otobüsü kullanabileceğiniz saatler de belli aralıklardadır. Otobüs kullanmak isteyen ziyaretçiler tek bir bilet ücreti için 2,5 dolar ödemektedirler fakat daha uzun süreli otobüs hizmetinden faydalanmak isteyenler dört günlük bilet satın alarak daha uygun bir ücret ödeyebilirler. Bunun için ödenmesi gereken ücret ise 35 dolardır. Bu şekilde dört gün boyunca sınırsız şekilde otobüs hizmetinden yararlanabilirsiniz. Şehirdeki otobüsler oldukça rahat ve konforludur. Güvenlik açısından da hiçbir sorunun yaşanmadığı otobüsler, ulaşım için turistlerin genellikle ilk tercihini oluşturmaktadır.

Honolulu’da taksi hizmeti de kullanabileceğiniz diğer bir seçenektir. Honolulu’da Uber adlı hızlı taksi uygulaması oldukça yaygınlaşmıştır. Honolulu’da taksiler otobüse göre oldukça yüksek fiyata sahiptir. Havalimanından şehir merkezine gelmek isteyenlerin ödemesi gereken taksi ücreti yaklaşık 25-30 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Havalimanı Waikiki bölgesinde bulunduğu için gideceğiniz yere göre bu ücret değişkenlik gösterebilmektedir. Gece geç saatlerde otobüs bulunmadığı için şehirde genellikle taksilere ihtiyaç duyulmaktadır. Honolulu’ya geldiğiniz zaman dilerseniz araba kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz. Bu da şehirdeki diğer bir alternatif ulaşım araçlarından birisidir.

Honolulu Mutfağı

Honolulu Mutfağı

Kozmopolit bir şehir olan Honolulu’da yemek üzerine çok çeşitli alternatifler bulmak mümkündür. Dünyanın farklı yerlerinden sizlere seçenekler sunan Honolulu mutfağında farklı kültürlerin hiç de zorlanmayacağı çok çeşitli bir yemek kültürü vardır. Honolulu mutfağında her ne kadar kendine özgü çok fazla yemek çeşidi bulunmasa da dünya lezzetlerini sizlere sunan birçok farklı restoran bulabilirsiniz. Şehirde özellikle Japon yemekleri oldukça popülerdir.

Honolulu’da ne yemeli diye sorarsanız sizlere önerimiz ülkeye özgü olan poke yemeğidir. Deniz yosunu ve tuna ile bütünleştirilen poke, çeşitli baharatlarla tatlandırılarak sizlere sunulmaktadır. Özellikle deniz ürünlerinden hoşlanan gezginlerin mutlaka bunu denemesini öneririz. Ülkenin yemek kültürü açısından en çok etkilendiği bölgeler Polinezya ve Asya mutfağıdır. Domuz etinden hoşlananlara ise önerimiz geleneksel bir tat olan kalua yemeğini denemeleridir. Şehirde yemek konusunda bir zincir restoran haline gelen “Zippy en” halk arasında oldukça ünlü bir markadır.

Honolulu’da Gece Hayatı  

Honolulu’da Gece Hayatı  

Oldukça fazla sayıda farklı bölgelerden göç ve turist alan Honolulu, ada ülkesine ait bir şehir olduğu için burada gece hayatı da oldukça renkli geçmektedir. Honolulu, hem çok fazla turist aldığı için hem de üniversite öğrencilerinin şehirde fazla olmasından dolayı gece hayatı konusunda oldukça iddialıdır. Şehirde eğlence hayatı genellikle Waikiki ve Kuhio Avenue bölgesinde yoğunlaşmıştır. Gece hayatına önem verenlerin buradaki barları ve gece kulüplerini tercih etmelerini öneririz çünkü en eğlenceli etkinlikler yine bu bölgelerde yoğunlaşmıştır. Yine gece toplu taşıma aracı pek bulunmadığı için konaklayacağınız bölgeleri gece kulüplerinin yoğunlaştığı alanlarda seçmeniz sizin için bir avantaj olacaktır.

Honolulu’da gece hayatı her ne kadar gece geç saatlerde başlasa da eğlence mekânları saat 14.00-16.00 saatleri arasında kapılarını ziyaretçilere açmaktadır. Eğlence programları ise genellikle saat 22.00’den sonra başlamaktadır. Honolulu’da birçok barda çeşitli alkol çeşidi bulabilirsiniz. Fiyatları ise her yerde aynı değildir, alkol fiyatları mekânlara göre çok çeşitlilik gösterebilmektedir.

Honolulu’da en popüler barlar arasında öncelikle Blue Note Hawaii Bar gelmektedir. Kalakaua Ave üzerinde yer alan bar, oldukça kaliteli bir mekândır. Özel lounge bölümleri ve dans gösterileri oldukça ilgi çekicidir. Hawaii’nin en ünlü sanatçılarının belli günlerde katıldığı müzisyenleri görmeye gelen birçok kişi bulunmaktadır. Oldukça samimi ve hoş bir müzik ziyafetine sahip olan mekân, uzun saatler boyunca burada kalma hissi yaratmaktadır. Bunun yanında şehirde gidebileceğiniz diğer önemli gece kulübü ise Hard Rock Cafe Honolulu’dur. Beach Walk bölgesinde yer alan bu mekân, hem yiyecekleri hem de müziği ile oldukça dikkat çekicidir. Bunun yanında Hard Rock Cafe Honolulu’da belli günlerde karaoke geceleri de düzenlemektedir.

Honolulu Festivalleri

Honolulu Festivalleri

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Honolulu, yerel halk başta olmak üzere birçok yabancı turistin de ilgisini çekmektedir. Honolulu’da yapılan en önemli festivallerin başında gelenleri sizler için aşağıda açıkladık.

Honolulu Festivali: Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilen Honolulu Festivali, Hawaii kültürü ile Pasifik kültürün kaynaşmasını ve bütünleşmesini kutlamak için her yıl düzenlenmektedir. Geçen sene 24. yılını kutlayan festival, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivalde çeşitli eğitimsel kutlamalar, müzik ve dans gösterileri düzenlenerek iki kültüre dair birçok farklı nokta gözlemleyebilirsiniz.

Honolulu Lantern Festival: Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen bu festival, geçen sene 10 yılını kutlamıştır. Ala Moana Plajı’nda gerçekleştirilen bu festivalde ışık gösterileri yapılmakta ve binlerce farklı kültürün bir araya gelmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde oldukça farklı bir ambiyans oluşturan bu festivali kaçırmamanızı öneririz.

Honolulu’da Alışveriş

aloha-tower-1034542_960_720.jpg

Honolulu’da alışveriş denilince akla ilk gelen yer Waikiki bölgesidir. Waikiki bölgesinde hem büyük alışveriş merkezleri hem de yerel butik dükkânlar bulabilirsiniz. Birçok ünlü markanın tasarım merkezleri de yine bu bölgede bulunmaktadır. Bu bölgedeki Ulusal Pazar Yeri en önemli alışveriş noktasıdır. Sağlı sollu orman ile çevrelenmiş bu pazar, aynı zamanda müthiş bir dinlenme noktasıdır. Honolulu’da yerel ve geleneksel işçiliğin ağırlıklı olduğu birçok dükkân da bulunmaktadır. Bu dükkânlarda fiyatlar her ne kadar yüksek olsa da ürünler oldukça şık ve kalitelidir. Geleneksel motiflere önem verenler için buradan çeşitli aksesuar, ev dekorasyon ürünü ve kıyafet alabileceklerini belirtmeliyiz. Bunun yanında şehirde organik kozmetik ürünleri satan da birçok ünlü dükkân bulunmaktadır.

Waikiki bölgesinde yer alan Royal Hawaiian Alışveriş Merkezi, DFS Galleria ve çeşitli plazalarda yer alan mağazalar birçok ünlü markayı bir arada bulabileceğiniz yerlerin başında gelmektedir. Turistlerin en çok rağbet ettiği bu noktalar seri üretiminde yaygınlaştığı ürünlerin görülebileceği yerlerden birisidir. Moda ile ilgilenen ziyaretçilerin uğraması gereken yerlerin başında gelen bu alışveriş noktaları toplu alışveriş merkezleri arayanlar için ideal bir yerdir. Bunun yanında şehirdeki diğer bir alışveriş merkezi Downtown bölgesinde bulunmaktadır. Bu bölgedeki en popüler alışveriş merkezi ise Aloha Tower Market Place’dir. Bunun yanında dileyenler yine bu bölgeye yakın bulunan Ala Moana Center alışveriş merkezini de ziyaret edebilirler.

Şehirde alışveriş yaparken uğrayabileceğiniz diğer alışveriş merkezleri arasında ise Tin Can Mailman, Native Books, Cindy’s Lei Shoppe, Kamaka Hawaii, Honolulu Museum of Art, Paiko, Wholosale Unlimited, Marukai Market Place, Tori Richard, Island Slipper, Madre Chocolate, Reyn Spooner, Ward Centre, Aloha Board Shop, Fabric Mart, Barrio Vintage ve Malie Organics bulunmaktadır.

Honolulu Saat Farkı

Honolulu ile Türkiye arasında 13 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Yani Türkiye’de saat 14.37 iken, Honolulu’da saat 01.37’dir.

Honolulu Para Birimi

Honolulu’da resmi para birimi olarak Amerikan doları (USD) kullanılmaktadır. 1 USD yaklaşık olarak 4,04 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının nisan ayında güncellenmiştir.

Honolulu Resmi Dili

Honolulu’nun resmi dili İngilizcedir.

Honolulu Dış Temsilcilikleri

T.C. LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU

Honolulu Los Angeles Dış Temsilciliğine bağlıdır

Telefon: +1 (323) 591 6480

Eposta: consulate.losangeles@mfa.gov.tr

Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

İnternet sitesi: http://losangeles.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Honolulu Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

Anma Günü: Mart ayının son pazartesisi

4 Temmuz: Bağımsızlık Günü

Şükran Günü: Kasımın dördüncü perşembesi

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Honolulu İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 911

Polis: 911

Ambulans: 911