Indiana’nın başkenti Indy’de hangi yaşta olursanız olun keyifle ziyaret edebileceğiniz onlarca destinasyon bulabilirsiniz. Parklardan müzelere, hayvanat bahçesinden anıt mezarlara gezilip görülecek tüm yerleri yazımızın bu bölümünde bulabilirsiniz.

Indianapolis Gezilecek Yerler

Çocuklara sanat, kültür ve bilim alanında çeşitli deneyimler sunan Children’s Museum of Indianapolis, nehir kenarında bisiklet sürüp yeşillikler üzerinde güneşin tadını çıkarabileceğiniz White River State Park, vahşi hayvanları yakından görebileceğiniz Indianapolis Zoo, yaz aylarında serinletici etkiye sahip Canal Walk, ülkenin en büyük üçüncü mezarlığı Crown Hill Cemetery, dünyanın en büyük ve en çeşitli otomobil müzelerinden Indianapolis Motor Speedway Museum, kentin savaş tarihine ışık tutan Soldiers & Sailors Monument, şehrin önemli sporlarından beysbol maçlarının oynandığı Victory Field, dünyanın birçok yerinden sanat eserlerine sahip sergileriyle ünlü Indianapolis Museum of Art ve Amerikan eski başkanlarından Benjamin Harrison’ın evi Benjamin Harrison Presidential Site hakkında ayrıntılı bilgileri rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıdadır.

Children’s Museum Of Indianapolis

TargetFreeFamilyNight3.png

Şehir merkezine sadece birkaç dakika mesafede bulunan Children’s Museum of Indianapolis, çocuklara ve ailelere sanat, dünya kültürleri, bilim ve insanlıkla ilgili interaktif öğrenim imkânı sunan beş katlı bir müzedir. Riley Children’s Health Sports Legends Experience programına katılarak koşarak, zıplayarak ve oynayarak nasıl sağlıklı, mutlu ve güvende kalınacağını öğrenebilirsiniz. National Art Museum of Sport’ta sporcuların kendilerinin yaptığı 1.000’den fazla sanat eserini inceleyebilirsiniz. Take me There: China bölümünde ise en büyük yetişkin ve genç dinozor fosillerini inceleyebilir; modern Çin yaşamına göz atabilirsiniz. Spaceship Earth bölümünde uzay yolculuğunu ve keşfini mümkün kılan kadınlar hakkındaki bilgi verici etkinliklere katılabilirsiniz. Giriş ücretleri 12 ve 35 dolar arasında, günlere göre değişkenlik göstermektedir. Eğer ayın ilk perşembe gününde giderseniz sadece 5 dolar ödeyerek burayı gezebilirsiniz.

White River State Park

WRSP_Military-Park.jpg

Amerika’nın tek kültürel devlet parkı olan White River State Park, ziyaretçilerine kültürel cazibe merkezlerinin ve yeşil alanların eşsiz bir karışımını sunmaktadır. Military Park, the Central Canal, White River, Indianapolis Zoo, White River Gardens, the Eiteljorg Museum of American Indians and Western Art, IMAX Theater ve Indiana State Museum gibi onlarca cazibe merkezine buradan ulaşabilirsiniz. Ziyaretçiler burada Wheel Fun Rentals’ten bisiklet veya bot kiralayarak hem parktaki bisiklet pistlerinde hem de nehir üzerinde pedal çevirerek güzel gezintiler yapabilirler. Zaman zaman konser, tiyatro ve animasyonlar gibi halka açık kültürel etkinliklerin düzenlendiği bu parkta Indianapolis kent yaşamını ve halkını yakından gözlemleyebilirsiniz. Kent merkezinde bulunan parka kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Indianapolis Zoo

1_Roller-Coaster-fish-eye-Erik-Markov.jpg

White River State Park’ın merkezinde yer alan Indianapolis Zoo, 64 dönümlük bir alanda yer alan hayvanat bahçesi, botanik bahçesi ve akvaryumdur. Açıldığı 1964 yılından beri yılda ortalama bir milyon ziyaretçiyi ağırlayan bu hayvanat bahçesi, ziyaretçilerine yaşam boyu öğrenme fırsatı sunmaktadır. Büyüleyici bir ekolojiye sahip olan Indianapolis Zoo’da Afrika savanasını ve Asya ormanlarını ziyaret etmiş gibi hissedebilirsiniz. Burada köpek balıklarına dokunabilir, bir çita ile yarış yapabilir, yunusları su altında 10 metreden daha kısa bir mesafeden izleyebilir ve kuşları omzunuza alarak besleyebilirsiniz. Kutup ayıları ve penguenlerden hayvanların kralı Afrika aslanına kadar birçok hayvanı burada görebilirsiniz. Her şey dâhil paketler ile giriş ücreti yetişkinler için 33 dolar çocuklar için ise 28 dolardır.

Canal Walk

central-2550725_960_720.jpg

Indiana Central Canal’ın bir parçası olan Canal Walk 1800’lü yıllarda inşa edilen ve devletler arası ticareti kolaylaştırmak için kazılan bir kanaldır. Şehir merkezinde bir sahil şeridi olarak kullanılan bu kanalda yürüyüşçüler, koşucular, bisikletçiler ve çeşitli sporcuları görebilirsiniz. White River Street Park’tan 11th Street’e doğru uzanan kuzey istikametinde ilerlerseniz buraya ulaşabilirsiniz. Yürüyüş yapmak için harika bir atmosfere ve manzaraya sahip olan Canal Walk’ta bunaltıcı yaz aylarından kaçarak serinleyebilirsiniz. Çimlerde uzanıp Indianapolis tatilinizin keyfini çıkarabileceğiniz gibi kanal üzerinde kiralanan botları ve gondolları sürebilirsiniz. Kaotik kent yaşamından uzaklaşmak için harika bir seçenek olabilir. Eğer akşam saatlerinde burayı ziyaret ederseniz çeşitli ışık ve ateş çemberi şovlarına tanık olabilirsiniz.

Crown Hill Cemetery

gate2-600x400.jpg

Crown Hill Mezarlığı Indianapolis ziyaretçileri ve yerel halk için favori destinasyonlardan biridir. 1863 yılında kurulan ve 555 dönümden oluşan bu mezarlık ülkenin en büyük üçüncü mezarlığıdır. 200 binden fazla insanın gömülü olduğu Crown Hill’de huzurlu tepelerin, heykellerin ve ağaçların tadını çıkararak piknik yapabilirsiniz. Indianapolis Monthly dergisi tarafından iki kez En İyi Yürüyüş Turu yapılacak alan olarak gösterilen bu yerde hazirandan kasıma kadar rehberli halk turlarına katılabilirsiniz. 1885’te yapılan harika bir Gotik kapıya sahip olan Crown Hill bir mezarlıktan çok daha fazlası. Yeşilin tadını çıkararak harika fotoğraflar elde edebileceğiniz bu mekâna giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur ancak özel turlar ve halk turlarının ücretli olabileceğini de ekleyelim.

Indianapolis Motor Speedway Museum

2017_IMS_Museum1_1600x800.jpg

Indianapolis 500’ü kazanmış 30’dan fazla araç dâhil olmak üzere çok çeşitli yarış, antika ve klasik otomobil koleksiyonlarından birine sahip olan Indianapolis Motor Speedway Museum, dünyanın en büyük ve en çeşitli otomobil müzelerinden biridir. Buraya geldiğinizde The Grounds Tour’a katılarak oval pisti gezebilirsiniz. Yıl boyunca devam eden otobüs turları sayesinde yarış pistini tanıyabilirsiniz. Tony Hulman Tiyatrosu’nun kısa filmini izleyerek pistin tarihi ve dünyaca ünlü hayranları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Otomobil meraklılarının ilgiyle karşılayacağı bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müzenin giriş ücreti yetişkinler için 10 dolar 15 yaşından küçükler için ise 5 dolardır. Grounds Tour’un ücreti 30 dolar iken Kiss the Bricks Tour’un ücreti ise 20 dolardır. Tur ücretlerine müze gezintisi de dâhildir.

Soldiers & Sailors Monument

cropped_monumentcircle-visitindy-4-_web_1436902611.jpg

Soldiers & Sailors Anıtı şehir merkezindeki Anıt Dairesi içinde yer almakla birlikte Indianapolis şehri ve Indiana eyaletini simgelemek için yapılmıştır. Bruno Schmitz tarafından 1887 ve 1902 yılları arasında inşa edilen bu kalker anıt çeşitli heykelleri de içermektedir. Anıtın asıl amacı Amerikan İç Savaşı gazileri olan Hoosiers’ı onurlandırmaktır. Bununla birlikte Amerikan Devrim Savaşı’nda görev yapan Indiana askerlerine, Meksika-Amerikan Savaşı’na ve İspanyol-Amerikan savaşlarına da övgü niteliğindedir. Havuz ve çeşmelerle çevrelenmiş bu devasa anıtın o dönemki maliyeti 500 bin dolar iken günümüzde böyle bir anıtı inşa etmenin maliyeti 500 milyon dolar civarındadır. Fotoğraf çekmek için güzel bir seçenek olan bu anıt çevresindeki heykelleri inceleyerek Amerikan savaş tarihine göz atabilirsiniz.

Victory Field

victory-field-apr-12-2015.jpg

Indianapolis Indians beysbol takımı, kendi evindeki maçlarını şehir merkezinin batı yakasında yer alan White River State Park’taki 14 bin kişilik Victory Field’ta oynamaktadır. Adını ABD’nin 2. Dünya Savaşı’ndaki zaferinden alan Victory Fields 1996 yılında inşa edilmiştir. Şehir merkezinin yeniden canlandırılması için katalizör görevi gören bu spor tesisi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Yıllarca Amerika’daki En İyi Minör Lig Stadı olarak gösterilmiştir. Bağımsızlık Günü gibi popüler günlerde burayı ziyaret ederseniz 15 binden fazla kişiyle Indianapolis’in ateşli spor yaşantısına tanık olabilirsiniz. 20 milyon dolara mal edilen Victory Field’ı hafta içi 09.00 ve 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Burada bir de hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır.

Indianapolis Museum of Art

Indianapolis-Museum-of-Art_main.jpg

Monument Circle’ın 15 dakika kuzeyinde, Newsfield kampüsünün bir parçası olarak yer alan Indianapolis Museum of Art, ülkenin en büyük ve en eski sanat müzelerinden biridir. 152 dönümlük bir bahçenin ve arazinin üzerinde yer alan müzenin kalıcı koleksiyonu 50 binden fazla eseri barındırmaktadır. Afrika, Asya ve Okyanus sanatına dair çeşitli eserleri burada görebilirsiniz. Ansiklopedik sanat müzesi niteliğindeki bu müzenin önemli alanlarından bazıları şunlardır: Neo-empresyonist tablolar, Edo döneminin Japon resimleri, Çin seramikleri ve bronzları, büyüyen çağdaş koleksiyonlar. Sanatseverler için kentteki özel yerlerden biri olan bu müzeyi mutlaka görmelisiniz. Müze binasının dışındaki park ve bahçelerde de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yetişkinler için giriş ücreti 18 dolar iken gençler ve çocuklar için 10 dolardır.

Benjamin Harrison Presidential Site

img_2905.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin yirmi üçüncü başkanı olan Benjamin Harrison’ın evi görülmeye değer yerlerden biridir. Indianapolis’in Old Northside Tarihî Bölgesi’nde yer alan bu ev 1870’lerde inşa edilmiştir. Kırmızı tuğlalı ön cephesi ve on altı odalı yapısıyla her daim turistlerin uğrak noktalarından biri olmuştur. Eski ABD başkanı Harrison 1888 ABD başkanlık kampanyasında kalabalıklara bu evin önünden seslenmiştir. 16 odasından 10’u ziyaretçilere açık olan ev, Harrison döneminden kalma Viktorya tarzındaki dekorasyon eşyalarına sahiptir. Amerikan devlet geleneği hakkında ufak da olsa ipucu edinebileceğiniz bu evi yılda ortalama 25 binden fazla kişi ziyaret etmektedir. Giriş ücreti yetişkinler için 10 dolar iken gençler için 5 dolardır.