Indianapolis Hakkında Bilinmesi Gerekenler

indianapolis-1872529_960_720.jpg

Indianapolis, ABD’nin Indiana Eyaleti’nin başkenti ve en kalabalık kentidir. 864 binlik nüfusu ile ABD’de en kalabalık on altıncı şehir konumundadır. Yerli halklar yaklaşık olarak MÖ 2000 yılında buraya yerleşmişlerdir. Indianapolis adını “Hintliler Ülkesi” anlamına gelen Indiana eyaletinden almıştır. Indianapolis ise “Hintliler Şehri” anlamına gelmektedir. 1821 yılında Indiana Eyaleti’nin bir parçası olarak kurulan bu şehir asırlar boyunca taşımacılıkla ünlenmiştir. Öyle ki taşımacılıkla olan tarihsel bağından dolayı kentin takma isimleri “Amerika Kavşağı” ve “Demir yolu Şehri”dir.

Özellikle finans, sigorta, eğitim, sağlık ve toptan ticaret sektörlerine dayanan ekonomisiyle ABD’deki en büyük yirmi beşinci ekonomik bölgedir. Indianapolis aynı zamanda amatör spor ve otomobil yarışlarının merkezi haline gelmiştir. Şehir, belki de dünyanın en büyük günübirlik spor etkinliği olan Indianapolis 500’e ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Indianapolis, 1987 Pan American Games ve 2001 World Police and Fire Games gibi ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. Kent iki büyük spor kulübüne de ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar NBA takımlarından Indiana Pacers ve ulusal futbol liginden Indianapolis Colts’tur. Şehrin yardımsever insanları dünyanın en büyük çocuk müzesi, devasa hayvanat bahçesi, tarihî binalar ve alanlar ile kamusal sanat gibi kendi kültürel kurum ve koleksiyonlarını korumaya ve geliştirmeye yardımcı olmuştur. Indianapolis aynı zamanda ABD’nin savaş gazilerine ve zayiatlarına adanmış önemli bir anıt koleksiyonuna sahiptir.

Planlı bir şehir yapısına sahip olan Indianapolis, benzer büyüklükteki diğer ABD şehirleriyle karşılaştırıldığında belediye sınırları içerisinde binlerce dönümlük tarım arazilerine sahiptir. 200 kadar çiftliği barındıran kent bu yönüyle benzersizdir. Banliyö bölgelerine serpiştirilmiş at çiftlikleri, mısır ve soya tarlaları oldukça yaygındır. Metropol alanıyla birlikte 2 milyonu aşkın bir nüfusa sahiptir. 2015 yılı itibariyle Amerika’nın LGBT birey oranı sıralamasında 18. sıradadır. Halkın %4,2’si kendini lezbiyen, gey, biseksüel veya transseksüel olarak tanımlamıştır. Indianapolis halkının yaklaşık %42’si kendisini dindar olarak tanımlarken en kalabalık dini grup Roma Katolikleridir.

Indiana Eyaleti’nde eğitim ve kültürün bayrak taşıyıcısı konumundaki Indianapolis’te 10 adet üniversite yer alır. Bunlardan en önemlisi Indiana University’dir. Kültürel etkinliklere büyük önem verilen kentte yıl boyunca düzinelerce festival ve yerel kültürü sergileyen etkinlikler düzenlenmektedir. Önemli etkinlikler arasında Indianapolis 500’e yaklaşırken düzenlenen ve bir dizi kutlamayı içeren Month of May, Indiana Black Expo, Indiana State Fair, Indy Pride Festival ve Historic Irvington Halloween Festival yer alır. Görsel ve performans sanatlarına olan ilginin bir hayli büyük olduğu söylenebilir. 1883 yılında kurulan Indianapolis Sanat Müzesi ABD’nin en büyük dokuzuncu müzesidir. On binlerce eseri barındıran koleksiyonlara sahiptir. Kentin en önemli sahne sanatları alanları Mass Ave kültürel bölgesinde ya da Downtown bölgesinde yer alır. 1927 yılından beri hizmet veren The Indiana Theatre en ünlü kültür tesislerinden biridir.

Indianapolis turistik mekânlar açısından da oldukça zengin bir kenttir. Dünyanın en büyüğü olan Indianapolis Çocuk Müzesi yılda bir milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan geniş koleksiyonlara sahip bir müzedir. Birçoğu yaşam tehlikesi altında hayvanı barındıran Indianapolis Hayvanat Bahçesi de en çok ziyaret edilen destinasyonlardan biridir. Motor sporları ve otomobillerle ilgileniyorsanız Indianapolis Motor Yarış Pisti Müzesi sizi kendine çekecek başlıca noktalardandır. Burada onlarca yarışa katılmış antika otomobilleri görebilirsiniz. 1911’den beri her yıl Memorial Day’in gerçekleştiği hafta sonunda Indianapolis 500 adındaki otomobil yarışı düzenlenir. Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan bu etkinliğe 250 binden fazla izleyici katılmaktadır.

Indianapolis parklar ve rekreasyon alanları ile de ün salmış bir kenttir. 200’den fazla parka ev sahipliği yapan şehrin en büyük ve en çok ziyaret edilen parkı Eagle Creek Park’tır. Burada balık tutma, yelkencilik, kano ve yüzme aktiviteleri oldukça popülerdir. Kayda değer diğer parkların başında ise Canal Walk gelmektedir. Devasa bir yürüyüş alanı olan Canal Walk’ta dilerseniz bisiklet bile kiralayabilirsiniz. Şehir içi taşımacılığında da önemli yer tutan bisikletleri 29 ayrı istasyondan kiralayabilirsiniz.

Indianapolis’i ziyaret etmek istiyorsanız yılın en uygun dönemi yaz aylarıdır. Yaz aylarında 20 ila 30 derece arasında değişen hava sıcaklıkları sayesinde kentin güzel parklarını gezebilir, pek çok festivale katılabilir, önemli turizm etkinliklerine dâhil olabilirsiniz.

Tanıtım Videosu: