Kentucky’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

feat-dang-ky.jpg

Kentucky eyaletinde toplamda 418 şehir bulunmaktadır. Eyaletin başkenti olan Frankfort, yaklaşık 25.500 kadarlık bir nüfusa sahiptir. Kentucky Irmağı’nın kenarına kurulmuş bir şehirdir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Frankfort dışında diğer bilinen şehirler ise Louisville Jacksonville, Georgetown, Covington ve Lexington’dur.

Eyaletin en büyük şehri olan Louisville, George Clark tarafından 1778’te kurulmuştur. Ohio Şelalesi, Ohio Nehri ve Meksika Körfezi yanında öncelikli olarak bir liman sitesi olarak gelişti. Kentucky kızarmış tavuğun doğduğu yer olmakla beraber, Louisville beyzbol sopaları da bu şehirde üretilmektedir.

Lexington, Louisville’den sonra gelen ikinci büyük şehirdir. ABD’nin doğu yöresinde bulunan şehir, idari bir merkezdir. Kentucky eyaletinin en önemli bölgesi olan Bluegrass bölgesinde konumlanmıştır. Tüm ABD içinde en kalabalık 62. şehirdir. Şehirde, Kentucky Horse Park, The Red Mile, Kneeland adlı üç büyük hipodrom bulunmaktadır.

Convington şehri, Ohio ve Licking Nehirlerinin birleştiği yerde bulunur ve yaklaşık 40.000 nüfusa sahiptir ve Kentuıcky eyaletinin en kalabalık 5. şehridir. Bölgede tarihi ve turistik açıdan görülmeye değer birçok eski katedral ve bazilika yer almaktadır.

Georgetown, Toyoto’nın üretim merkezlerinden birini barındırır eğitim açısından da oldukça ileri seviyededir. Cardome Merkezi, Elkhorn’da Yuko En, Royal Spring, adliye ve belediye binaları görülmeye değer yerlerindendir.