Maine’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

maine-551993__340.jpg

Maine eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 41. eyaletidir. Başkenti, Augusta olan eyaletin en bilinen şehri ise Portland’dır. Bu şehirler dışında bilinen şehirler ise; Lewiston, Bangor ve Auburn’dür.

Maine eyaletinin başkenti olan Augusta şehri, yaklaşık 20 binlik az bir nüfusa sahiptir. Bu sayı onu en küçük üçüncü eyalet başkenti yapmaktadır. Kentin ortasından gelgiti oldukça fazla olan Kennebec Nehri geçmektedir. Şirin bir kent olan Augusta, turistlerin gezdiği bazı noktalara sahiptir. Bunlar Blaine Evi, Maine Üniversitesi, Lithgow Halk Kütüphanesi, Maine Devlet Binası, Maine Eyalet Müzesi ve Viles Arboretumu gibi yerlerdir.

Portland eyaletin en büyük ve en çok turist çeken şehridir. Yaklaşık 66 binlik bir nüfusa sahiptir. Turistlerin en çok gezdiği yeri ise Eski Liman Bölgesi’dir. Burası oldukça fazla festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Şehir dört defa çok büyük yangın geçirmiş ve her seferinde küllerinden yeniden doğmuştur. Bunun anısına küllerinden yeniden doğan anka kuşu tasviri zaman zaman kullanılmıştır.

Maine’in sermayesi konumunda olan Portland’ı bu özelliği kazanmasındaki en büyük etken liman bölgesidir. Kongre Caddesi şehrin en önemli caddelerinden biridir. Hem kültür sanat hem de tarihi yapılar bakımından oldukça fazla gezilecek yere sahiptir. Portland’daki Sanat Müzesi, Maine Tarih Kurumu ve Müzesi, Portland Halk Kütüphanesi, Çocuk Müzesi, Senfoni Orkestrası bulunmaktadır. Bunların yanı sıra şehirde oldukça fazla sayıda galeri ve stüdyo bulunmaktadır. Ayrıca pek çok bahçe ve parka sahiptir. Payson Parkı, Postane Parkı, Fore Nehri Koruma Alanı bunlardan birkaçıdır.