Massachusetts Kuzey Amerika’da konuşulan Algonkindil ailesinin kabilelerinin yani Wampanoag, Narragansett, Nipmuc, Pocomtuc, Mahican veeyaletin ismini aldığı Massachusett kabilelerinin yerleştiği bir bölgedir. Kabak, mısır gibi sebzelerin de yetiştiği bu topraklarda çoğunlukla avcılık, toplayıcılık ve balıkçılıkla yaşamını sürdüren bu kabileler, 17. yüzyılın başlangıcında Avrupalıların bölgeye gelişiyle salgın hastalıklar yüzünden yerli halkın yaklaşık yüzde 90’ı hayatını kaybetmiştir. Massachusetts’e ilk yerleşen İngiliz göçmen grubu Pilgrimler bölgede halihazırda yaşayan yerli kabile Wampanoag ile dostça ilişkiler kurmuştur. Jamestown kolonisinden sonra kurulan ikinci kalıcı İngiliz kolonisi olan Pilgrimler, İngiltere’nin kuzeydeki en önemli kolonisidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin temelini oluşturan bu iki koloni Amerikan geleneklerinin oluşmasını sağlamışlardır. Puritanlar, Pilgrimleri takip ederek Massachusetts Körfez kolonisini kurmuşlardır, burası günümüzde Boston olarak anılan bölgedir. Bu bölgeye yerleşen halka Yankee adıyla seslenmeye başlanıldı.

Massachusetts eyaletinin tarihi, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşu için önem arz ettiği kadar, Amerikan Bağımsızlık Mücadelesi’nde de can alıcı olaylara sahne olmuştur. Bağımsızlık Savaşı’nın patlak vermesine sebep olan Boston Çay Partisi denilen olay gerçekleşmiştir. İsyancılar İngiltere’den ithal edilen çay balyalarını yok ederek İngilizlere karşı olan tepkilerini göstermeye çalışmışlardır.

Büyük Britanya Krallığı’nın kolonilere dayatmış olduğu ağır vergiler Boston bölge halkının isyan etmesine yol açmış, kolonilerin Büyük Britanya Krallığı’ndan ayrılması fikri ilk o zaman akıllarda oluşmaya başlamıştır. Akabinde Amerikan Bağımsızlık Savaşı gerçekleşmiştir ve bu savaşın en kritik savaşları Massachusetts’te gerçekleşmiş: Lexingtonve Concord Savaşları, Bunker Hill ve Boston’ın kuşatılması bunlardan bazıları olarak örnek gösterilebilir.

Durum böyle olunca Amerika Birleşik Devletleri oluşurken, Massachusetts kurucu 13 eyaletten birisi olmuştur. Köleliği kaldıran ilk eyaletlerden biri olan Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri yasasını onaylayan 6. eyalettir.