Amerikan mutfağının en gözde yiyeceği olan etin bin bir çeşidini Nebraska’da deneyebilirsiniz. Nitekim burada hayvancılık önemli bir yer tutmakta ve eyalet en çok da lezzetli ve sağlıklı et üretmekle ön plana çıkmaktadır. En popüler tüketim biçimi olarak barbekü veya hamburger gösterilebilir. Domuz bonfile sandviç eyaletin en çok tüketilen yiyeceğidir. Yerel restoranlarda bambaşka yorumlamalarıyla her seferinde farklı tat veren bir lezzettir.

Rocky Mountain istiridyeleri, Nebraska’nın tüm çiftliklerinde bulunmaktadır. Böylece halkın favori yiyeceklerinden biri olan kızarmış istiridyeyi çok rahat her yerde bulabilirsiniz.

Nebraska’da her Amerikan eyaletinde olduğu gibi soslar fazlasıyla sevilmektedir. Özellikle patates, tavuk, balık, sebze, biftek, sandviç üzerinde deneyebileceğiniz Dorothy Linch sosları en popüler soslardandır.

Nebraska’daki her festivalde istisnasız olarak rastlayabileceğiniz, yerel bir üretim olan Kool-Aid, Amerikan tarzda yapılan ‘puch’ın dondurulmasıyla elde edilir.

Kuru üzüm pastası, bu bölgenin en önemli tatlılarındandır. Özellikle büyükannelerin yaptığı fuar tatlısı olarak yerel halkın gönlünde nostaljik bir yeri vardır. Nebraska’ya gitmişken bu tatlıyı yememek olmaz.

Nebraska da tabii ki her Amerikan eyaleti gibi barbekü kültürüne sahiptir; ancak diğerleri kadar popüler değildir. Ancak barbekü kaburga, çokça tüketilen bir lezzettir.

Kızarmış ızgara peynir sandviçlerinden oluşan Cheese Frenchees, çok lezzetli bir atıştırmalıktır. Ayrıca Nebraska’ya özgü olan ‘Reuben Sandviçi’ ülke çapında oldukça popüler bir lezzettir. Bu büyük sandviçler esas olarak et ve peynirden yapılmakta ve oldukça lezzetlidir.

Her türlü pizzayı yemişsinizdir ama cheeseburger pizza, Nebraska’ya ait bir lezzettir. Bu iki yiyeceğin kombinasyonundan oluşan bu yiyecek, alıştığımız tatların farklı bir birleşimidir.

Yine Amerika’nın her yerinde popüler olan ‘Butter Brickle Ice-cream’ bir Nebaska buluşudur. Marketlerden rahatlıkla bulacağınız bir atıştırmalık olan bu dondurma, Amerika halkının vazgeçilmezlerindendir.

Alman göçmenlerin Nebraska mutfağına kattığı Runza, şu anda eyalette en çok tüketilen fast-food türlerinden biridir. Runza; içi kıyma, soğan ve lahanayla doldurulmuş bir tür sandviçtir.

Ülkede en iyi mısırların yetiştirildiği Nebraska eyaletine gittiğinizde, haşlanmış mısırları denemenizi öneriyoruz. Her festivalde karşınıza çıkacak olan mısırları bulmanız pek de zor olmayacak.