Google+

Arama formu

TÜRKİYE’NİN TARİH KOKAN ŞEHİRLERİNDEN BİRİ: ŞANLIURFA

Bu yazı Gezimanya üyesi Özge Alsancak tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Şanlıurfa, nam-ı diğer Peygamberler Şehri, Türkiye’nin tarih kokan şehirlerinden biridir. Abimleri ziyarete gittiğimiz bir hafta sonu Urfa’ya gitmeye karar verdik. Günübirlik bir ziyaret olacağı için hemen ön araştırmaları tamamlayıp ertesi sabah 7’de Kahramanmaraş’tan hareket ettik. 1,5 saatlik keyifli bir yolculuk sonrası Şanlıurfa sınırlarına girmiştik. İlk durağımız şehir merkezine 20 km uzaklıktaki, bilinen tarihi değiştiren Göbekli Tepe. Şanlıurfa, turizmi kullanmak konusunda son derece başarılı. Şehir içerisindeki yön haritaları gitmek istediğiniz yeri elinizle koymuş gibi bulduruyor. 

Şanlıurfa

Göbekli Tepe yolu biraz sıkıntılı, yolun yarısı toprak ve yolun ıssızlığı da cabası. Ne kadar tedirgin olmak istemesek de buna engel olamıyoruz. Ipıssız yolun sonunda mavi gökyüzü ile buluşmuş kazı alanı ile karşılaşıyoruz. 

Şanlıurfa-1

Ulaşımı biraz sıkıntılı olsa da mabedin olduğu bölgeye geldiğinizde gördükleriniz ile aklınız karmaşık bir hale gelebiliyor. Buradaki kazılar sonucu çıkan eserlerin M.Ö. 11 bin yıllarına dayanan tapınak kalıntıları olduğu bilgisini panolardan okuyoruz. 

Şanlıurfa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Nevali Hotel Convention Center, Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Reyhan Butik Otel, Hotel İstiklal, Çelebi Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Reyhan Butik Otel, tesislerini incelebilirsiniz.

Şanlıurfa otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Şanlıurfa otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Şanlıurfa-2

Tepede 24 saat bir bekçi de bulunuyor. Her ne kadar yaşlanmış olsa da her adımınızda gölge gibi peşinizde. Şehirden uzak olduğu için ziyaretçileri de çok yoğun değil. 

Şanlıurfa-3

Şanlıurfa-4

Şanlıurfa-5

Mabedin yanında kime ait olduğu bilinmeyen bir de mezar var. 

Şanlıurfa-6

Manzarası şahane doğrusu!

Şanlıurfa-7

İlgilenenler için de girişte de develer vardı. Biz uzaktan seviyor, sonra yolumuza devam ediyoruz.

Şanlıurfa-8

Yeni durağımız; Eyüp Peygamber’in mezarı. Viran şehir yakınlarında, Eyüp Nebi Beldesi’nde bir cami içerisinde bulunuyor. 

Şanlıurfa-9

Şehir merkezinden buraya kadar yön tabelaları hizmetinizde. Şanlıurfa’da geleneksel kıyafetleri giyen hanımları, beyleri burada daha sık görebiliyorsunuz.
 
Şanlıurfa-10

İnsanlar dua etmek için ve caminin avlusunda bulunan şifalı sudan derman bulabilmek için Eyüp Peygamber’i sıkça ziyarete geliyorlar. Türbe çok kalabalıktı ama yine de mezarının yanına kadar iniyoruz.

Şanlıurfa-11

Türbenin içerisinde ibadet etmeye çalışan çoğunluğu yaşlı insanlar içeride sıkışıklığa sebep oluyorlar. Caminin bahçesinde dolaşıyoruz, şifalı olduğu belirtilen sudan biz de içiyoruz.

Şanlıurfa-12

Çıkışta evden hazırladığımız börekleri çörekleri bir güzel yiyip hazır Viran Şehre kadar gelmişken Şanlıurfa’nın güneydoğusundaki Harran ilçesinin yolunu tutuyoruz. Harran, Şanlıurfa’nın halen kubbeli evleri ile kültürünü devam ettiren ilçesi. İlçenin içerisindeki  Harran Kalesi ve ilk İslami Üniversite olan Harran Üniversitesi kalıntılarını gezdik.

Şanlıurfa-13

Son derece acemi koruma çalışmalarına karşı kale, hala ayakta ve tüm ihtişamıyla karşımızdaydı. Küçük bir ücret karşılığı kaleyi ziyaret ediyoruz. 

Şanlıurfa-14

Etrafta bir şeyler anlatıp para kazanmaya çalışan çocukları kalenin hem güvenlikçisi hem bilet kesen personeli hem otoparkçısı olan tek çalışanı kovalamaya çalışıyor olsa da nafile her yerden karınca gibi çıkıyorlar. 

Şanlıurfa-15

Şanlıurfa-16

Şanlıurfa-17

Kale turunu tamamladıktan sonra Harran’da yaşayan girişimci bir vatandaşımızın açtığı Harran Kültür Evi'ne gidiyoruz. Burası kubbeli eski bir ev iken şimdilerde Harran kültürünü tanıtım amaçlı bir kafeye dönüşmüş.

Şanlıurfa-18

İçeride geleneksel kıyafetlerden, ev eşyalarına, çanak çömleğe kadar pek çok aksesuar var. Giriş ücretsiz, içeriden bir şeyler almak ya da bahçedeki avluda oturup bir şeyler içmek zorunda değilsiniz. Biz de merakla içerilere göz atıyoruz.

Şanlıurfa-19

Günlük turlar bu eve uğramadan Harran’ı terk etmiyor, bu nedenle ziyaretçileri hiç eksik olmuyor. 

Şanlıurfa-20

Harran’dan dönerken pamuk tarlalarının güzelliği göz kamaştırıyor. Bir Adanalı olarak da aslında içimi acıtıyor. Biz bu tarlaları görmeyeli artık yıllar oluyor sanırım.
 
Şanlıurfa-21

Yeni rotamız; Balıklı Göl ve Urfa Kalesi. Balıklı gölün hikâyesini bilmeyenimiz yoktur. Nemrut’un putlarını kıran Hz. İbrahim’in, büyük bir ateş yakılıp mancınıklarla ateşe atılması ile ateşin bir anda suya, odunların da balıklara dönüştüğü bu yerin suyu ve balıkları halen varlıklarını sürdürmektedir biz de son ziyaret noktamız olan balıklı göle giderken şehrin dar sokaklarından ve yüksek duvarlarla kaplı yollarından geçiyoruz. 

Şanlıurfa-22

Evlerin hiç biri dışarıdan görünmüyor, koca koca demir kapıların ardında neler var hiçbir şey göremiyoruz. Gölün olduğu yere yaklaştıkça trafik korkunç bir hal alıyor. İnanılmaz kalabalık arabayı ilk bulduğumuz yere bırakıyor ve yürüyerek devam ediyoruz. Balıklı Göl, kocaman bir bahçenin ortasında buluyor. 

Şanlıurfa-23

Şanlıurfa-24

Tertemiz bir havuzu andıran bu yerde belki milyonlarca balık, ziyaretçilerin attığı yemlere ulaşabilmek için birbirinin üzerine çıkıyor.

Şanlıurfa-25

Biz de hemen yemleri kapıyor, bu güzel ve kutsal balıkları besliyoruz.

Şanlıurfa-26

Balıklı Göl’ün hemen yukarısında Şanlıurfa Kalesi yer alıyor güneş batmadan yukarı çıkıyoruz. Kale bir tepenin üzerine kurulu olduğu için nefes nefese çıkıyoruz. Giriş ücretli. 

Şanlıurfa-27

Kalenin manzarası ise muazzam, bütün Urfa ayaklarımızın altında. Manzarayı seyre dururken bir yandan şehrin bütün uğultusu kulaklarımızda. Kalenin üzerinde Hz. İbrahim’i ateşe atan mancınıkların temsili anıt olarak yıllar önce dikilmiş tarihi mancınıklar var.

Şanlıurfa-28

Kaleden aşağı iniş için kalenin içinden geçen tüneli tercih ediyoruz. Açıkçası çok dik merdivenlerin olduğu bu tünel güvenlik açısından pek uygun değil.

Hazır buralara kadar gelmişken yemek yemeden dönmek olmaz deyip kalenin altındaki Çift Mağara adlı Urfa’nın çok ünlü restoranına giriyoruz. Burası iki mağaranın birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir restoran. Masalar dolu olduğu için şark köşelerine geçiyoruz. Mekânın dekorasyonu müthiş, rahatsız etmeyen bir müzik samimi bir ortam izlenimini veriyor, fakat servisi ve sunduğu hizmete gelince içler acısı. Ana yemek olarak kebap söylüyoruz, yanına salatalar ve ayranlar geliyor.

Şanlıurfa-29

Urfa’ya gelip çiğköfte yemeden olmaz tam sipariş vermek isterken garson grup olmazsanız servis çıkarmıyoruz diyor nasıl olur derken tatlı siparişi vermek istiyoruz aynı engelle burada da karşılaşıyoruz garsonun çözüm önerisi yok tek söylediği ya grup olacak ya da bir tepsi sipariş vereceksiniz. Hayatımda böyle saçma bir uygulama görmedim 4 kişi yeterli gelmiyor garson için. Velhasıl tatlı olarak porsiyon olarak verebileceği tek seçeneğin Şıllık ismindeki yöresel tatlıları olduğunu söylüyor.  

Yöresel lezzetlere saygımız büyük ama tatlıyı pek beğenmiyoruz. Yemeklerse tam bir hüsran… Garsonların kötü gününe mi geldik bilmiyorum ama servis yaparken ve sipariş alırkenki tutumları çok kötüydü. Yemek sonrası yine Urfa’nın geleneksel tatlarından olan Mırra isimli kahveyi denemek istiyoruz, başka bir garson servis için geliyor. Nasıl içildiğini, ne anlama geldiğini, neden önemli olduğunu, yapmamız ve yapmamamız gereken şeyleri anlatmadan servise başlıyor ve sonunda gayet anlamsız ve suratsız bir simayla kahve içme şeklimize çeşitli anlamlar katarak bahşiş vermemizi ya da onu evlendirmemiz gerektiğini söylüyor ve bunda ısrarcı davranıp bahşiş bekliyor. Her zaman sunulan hizmetlere saygı duyar ve bahşiş konusunda düşünceli davranırız lakin böyle kötü bir hizmetin üzerine tutup da zorla bahşiş alınmaya çalışılması çok çirkindi. Hesabın geç gelmesi de cabası oldu. Son derece memnuniyetsiz kalkıyoruz Çift Mağara isimli mekândan. Dışarı çıktığımızda hava kararmış her yeri ışıl ışıl buluyoruz. Son olarak Balıklı Göl’e bakıp düşüyoruz Kahramanmaraş yollarına…

Şanlıurfa-30


Özge Alsancak kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Özge Alsancak

Selamlar, Seyr-u Seyahat gezmek isteyip de cesaret edemeyenlerin yol haritasıdır.Nereye giderim, nasıl giderim yerine, daha da nerelere gidebilirimin derdiniz olması ümidiyle yazıyorum...http://seyahatgunleri.blogspot.com Özge Alsancak