Nebraska’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

fremont-391190__340.jpg

Nebraska, 93 ile sahip bir eyalettir. Eyaletin başkenti olan Lincoln, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Lincoln dışında diğer bilinen şehirler ise Omaha, Bellevue, Grand Island’tır.

Lincoln, yaklaşık 280 binlik nüfusu ile eyaletin en kalabalık ikinci şehridir. Yakınlarındaki Beatrica, hem kültürel hem de ekonomik olarak en büyük katkı sağlayıcısıdır. Şehir Lancasterköyünde 1856 yılında kurulmuştur. Bu bölge tuz bataklıklarına ev sahipliği yapmaktadır. Ekonomik faaliyetler hizmet ve imalat sektörlerinden gelmektedir. Diğer başlıklar ise finans, sigorta, yayıncılık, ilaç ve demiryollarıdır. Şehir 2013’te Pinnacle Bank Arena’nın açılışından itibaren “Müzik Şehri” olarak anılacak duruma gelmiştir. Çeşitli gösteriler, müzik dinletileri, tiyatrolara sahip olan bölgede çok sayıda kültür sanat aktivitesi yapılmaktadır.

Eyaletin en büyük şehri olan Omaha, Missouri Nehri üzerinde yer almaktadır. Nüfusu yaklaşık 410 bin civarındadır. Tarih, spor, açık alanlar, kültürel deneyimler gibi birçok turistik etmene sahiptir. Henry Doorly Hayvanat Bahçesi, Coolege World Series şehirdeki başlıca turistik mekanlardır. Bunun dışında birçok gösteri, fuar ve festival burada düzenlenmektedir. Eski Pazar denilen tarihi bölgesi de mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Bu bölgeden yerli bir sanatçının yaptığı resimler anı veya hediye olarak alınabilir.