Nevada’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

las-vegas-1129197_960_720.jpg

Nevada’nın başkenti Carson City, Sierra Nevada’nın doğusunda, Eagle Valley’de yer alan küçük bir şehirdir. Batısında Lake Tahoe, kuzeyinde Reno, güneyinde Douglas Country vardır. Şehrin güneydoğusundan ismi aldığı Carson Nehri akmaktadır.

Eyaletin en büyük, ülkenin de en hızlı gelişen şehri olan Las Vegas’ın nüfusu 613 bin kişidir. “Dünyanın eğlencebaşkenti” olarak da bilinen Las Vegas, ultra lüks otelleri, kumarhaneleri, gece kulüpleri ve birinci sınıf restoranlara ev sahipliği yapar. Las Vegas’ta sadece eğlenmek değil evlenmek de oldukça popülerdir, şehirde 50 tane düğün şapeli bulunmaktadır.

Eyaletin ikinci büyük şehri olan Henderson’ın nüfusu 277 bin civarındadır. Son zamanlarda komşusu Las Vegas ile arasındaki sınır iyice görünmez olan Handerson pek çok eğitim kurumuna sahiptir.

Reno, diğer adıyla"Biggest Little City in the World" (Dünyanın en büyük küçük şehri), eyaletin kuzeybatı bölgesinde, Sierra Nevada dağlarının yanında yer almaktadır. Nevada’nın ikinci önemli turist merkezi olan Reno ziyaretçilerine tarih, eğlence ve pek çok aktivite olanağı sunmaktadır.

Boulder City, yakınında yer alan Nevada’nın sembollerinden olan Hoover Dam’in inşasında çalışacak işçiler için kurulmuş olan bu şehir, Nevada’da kumar oynamanın yasak olduğu iki şehirden biridir.

Laughlin, Clark Country’de bulunan bir kenttir ve Colorado Nehri’nde bir limanı vardır. Las Vegas’ın 140 km güneyinde yer alan Laughlin, Las Vegas ve Reno’nun ardından en çok ziyaret edilen kumarhane ve otel kentidir.

Nevada’da 5 bölge bulunmaktadır: Hayalet kasabaların ve Extraterrestrial Highway’in bulunduğu Merkez bölgesi; önceleri Pony Express’in geçtiği Orta Kuzey bölgesi; Cowboy Country özelliği ile Eski Batı misafirperverliğinin Bask kültürünün bir araya geldiği Kuzey bölgesi; Doğal alanların ve özel etkinliklerin bol bulunduğu Kuzeybatı bölgesi ve hem Venedik kanallarını hem de Eyfel Kulesi’ni bir arada görebileceğiniz, eğlencenin hiç bitmediği Güney bölgesidir.