breakfast-burritos-940x626.jpg
 

New Mexico’nun kendine has lezzetlere sahip olan bir mutfak kültürü vardır. Bazılarını önceden duymuş ya da denemiş olsanız bile, burada yerinde yapılanları tadarak gerçekten ne kadar lezzetli ve orijinal olduğuna şahit olacaksınız.

Blue corn pancakes”, mavi mısır ekmeği ve pizza hamurundan yapılan kekleri kreplere verilen isimdir. Bu krepleri özellikle Meksika’nın pinon fıstığı ile tüketmelisiniz.

Pinon kahvesi, çam fıstığı olan pinon çamından gelen bu lezzet Meksikalıların favorisidir.

Kahvaltı kültüründe genelde kahvaltı böreği tüketilir. Oldukça sevilen bu börek, patates, yumurta ve peynir üçlüsünün temelini oluşturduğu daha sonra ise pastırma gibi farklı malzemeler ile birleştirilebildiği bir yiyecektir.

Carne advoda denen yiyecek, domuz eti, soğan ve baharat pürelerinin 24 saatten fazla marine edilmesiyle yapılır.

Posoledenen yiyecek, homin mısırından yapılmaktadır. Genelde garnitür ya da çorba olarak tüketilir.

Yeşil Şili çorbası, hızlı bir şekilde iyileşmek için kullanılan oldukça faydalı bir çorbadır. Yani bizim tavuk suyu çorbamızın New Mexico versiyonudur. Domuz eti veya sığır etiyle yapılan çeşitlerini bulabilirsiniz.

Şili Rellenos mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir. Yerel halk arasında da oldukça popülerdir.

Yine Şili biberinden yapılan bir yiyecek olan frito’da, peynir de kullanılır ve bazen bir torba içinde servis edilir. Özellikle festival ve etkinliklerde kurulan stantlarda bol bol bulabileceğiniz bir yiyecektir.

Tabi ki Tacos! Meksika’nın dünyaca en çok bilinen atıştırmalıklarından birini yerinde denemeden olmaz.

Biscochito, eyalet kurabiyesidir, baskın tadı ise tarçın ve anasondur.

New Mexico’nun yemeklerinin ayrılmaz birer parçası olan soslar gerçekten oldukça önemlidir. Özellikle kırmızı ve yeşil sosu denemeden dönmeyin.

Enchiladas ve yeşil Şili cheeseburger oldukça lezzetli ve farklı tatlara sahip doyurucu yemeklerdir.

Sopaipillalar her damak zevkine uygun çeşitlerini bulabileceğiniz içi farklı malzemelerle doldurulmuş bir çeşit pişidir. Kızarmış hamurun tatlı versiyonlarında bal kullanmayı unutmayın.

Meksikalıların en çok tükettiği pizza çeşidi yine tabi ki Şili biberli pizzadır. Jambon ve pepperoni ile birleşen Şili biberi, oldukça popülerdir.