New Mexico’da Hakkında Temel Bilgiler

New-Mexico-shutterstock_108337151.jpg

New Mexico, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan, İspanyolların ağırlıklı olarak yaşadığı bir eyalettir. Devletin yüzölçümü bakımından en büyük 5. eyaletidir ve nüfusu 2.081.015’tir, nüfus yoğunluğu bakımından 36. sırada yer almaktadır. Uzun yıllar boyunca İspanya’nın kolonisi olarak yaşamıştır ve nüfusun yaklaşık yüzde 30’u İspanyol kökenlidir. Kültürü de oldukça etkilenmiştir. Tüm eyaletler arasında İspanyolların en fazla olduğu şehir 400 yıldan fazla da Amerikalı yerlileri misafir etmiştir. Nüfusun bir bölümünün yerli Amerikalı olması bakımından Alaska’dan sonra en yüksek ikinci yüzdeye sahiptir. Eyaletteki en büyük yerli grupları ise, Navajo, Pueblove Apache’dir.

New Mexico, Arizona, Oklahoma ve Teksas ile komşudur. Eyaletin yarısı çöllerle kaplıdır. Oldukça değişik ve güzel doğal bir çevresi vardır. Bu noktada çok ilgi çekicidir. Manzarası geniş, sarı çöllerden mezralara ve karlı tepelere kadar birçok farklı özelliği gösterebilir. Ne kadar kurak bir imaj verse de ormanlar ve dağlar da mevcuttur. Sangre de Cristo Dağları, Rocky Dağları, Rio Grande Nehri burada yer almaktadır. İklimi genellikle yarı kuraktır ancak ne kadar çöl iklimi görülse de eyaletin dağlarla kaplı bölgesinden ötürü bir kısmında da dağ iklimi görülmektedir. Zaman zaman karla kaplı bu bölgeler çöl ikliminin etkilerinin tam tersini sergilemekte ve bu da eyaleti oldukça ilginç kılmaktadır.

ABD, New Mexico’nun ulusal ormanlarını korumaktadır. Carson Ulusal Ormanı, Cibola Ulusal Ormanı, Lincoln Ulusal Ormanı, Santa Fe Ulusal Ormanı, Gila Ulusal Ormanı, Gila Vahşi Doğası bu ormanlardandır. Bunun yanında birçok millî parka sahiptir. Aztek Harabeleri Ulusal Anıtı, Chaco Kültür Parkı, Capulin Volkanı Ulusal Anıtı ve Pecos Tarihî Millî Parkı bunlardan birkaçıdır. Ziyaretçiler bunlar gibi birçok alanı gezmektedirler, ayrıca yerli halkın miras bıraktığı “pueblos”lar da mutlaka gezilmelidir.

New Mexico Eyaleti’nde bazı bölgeye özgü bitki ve hayvan türleri yaşamaktadır. Bunlardan özellikle çöl otları uyum açısından başka yerde görülmezler. Kuzey kesiminde ladin, pamuk ağacı ya da köknar bulunsa da çöl bölgelerinde tobosa, kaktüs gibi bitkiler yetişmektedir. Faunasında ise siyah ayılar, jaguarlar, Meksika gri kurtları gibi hayvanlar bulunmaktadır.

Turizm ve petrol-gaz üretimi eyaletin ekonomisinin en önemli ögeleridir. Her ne kadar ülkedeki doğal gaz ve petrol üretiminde önde gelen üreticilerden olsa da, en yoksul eyaletler arasındadır. İşsizlik ise oldukça yüksek bir orandadır.

New Mexico mutfağının en önemli malzemesi Şili biberidir. Oldukça acı yemeklere sahip olan bu mutfak İspanyol kültüründen fazlasıyla etkilenmiştir. Şili biberlerini her yerde bulabilir, yemeklerde tadabilir, festivallerde bolca görebilirsiniz. Kırmızı ve yeşili bulunan bu malzeme her şekilde sevilerek tüketilmektedir. Hatta hediyelik eşya olarak da kurutulmuş ya da sosu yapılmış biberler veya biber şeklindeki örgüler satılmaktadır.