New Mexico’da Hakkında Temel Bilgiler

New-Mexico-shutterstock_108337151.jpg

New Mexico, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan, İspanyolların ağırlıklı olarak yaşadığı bir eyalettir. Devletin yüzölçümü bakımından en büyük 5. eyaletidir ve nüfusu 2.081.015’tir, nüfus yoğunluğu bakımından 36. sırada yer almaktadır. Uzun yıllar boyunca İspanya’nın kolonisi olarak yaşamıştır ve nüfusun yaklaşık yüzde 30’u İspanyol kökenlidir. Kültürü de oldukça etkilenmiştir. Tüm eyaletler arasında İspanyolların en fazla olduğu şehir 400 yıldan fazla da Amerikalı yerlileri misafir etmiştir. Nüfusun bir bölümünün yerli Amerikalı olması bakımından Alaska’dan sonra en yüksek ikinci yüzdeye sahiptir. Eyaletteki en büyük yerli grupları ise, Navajo, Pueblo ve Apache’dir.

New Mexico, Arizona, Oklahoma ve Teksas ile komşudur. Eyaletin yarısı çöllerle kaplıdır. Oldukça değişik ve güzel doğal bir çevresi vardır. Bu noktada çok ilgi çekicidir. Manzarası geniş, sarı çöllerden mezralara ve karlı tepelere kadar birçok farklı özelliği gösterebilir. Ne kadar kurak bir imaj verse de ormanlar ve dağlar da mevcuttur. Sangre de Cristo Dağları, Rocky Dağları, Rio Grande Nehri burada yer almaktadır. İklimi genellikle yarı kuraktır ancak ne kadar çöl iklimi görülse de eyaletin dağlarla kaplı bölgesinden ötürü bir kısmında da dağ iklimi görülmektedir. Zaman zaman karla kaplı bu bölgeler çöl ikliminin etkilerinin tam tersini sergilemekte ve bu da eyaleti oldukça ilginç kılmaktadır.

Devamını Oku

New Mexico ile İlgili

New Mexico Nerededir?

Amerika’nın güneybatısına doğru konumlanmış olan eyalet ülkenin yüzölçümü bakımından5. büyük eyaletidir. Doğu sınırında Oklahoma, batı sınırında Teksas ile komşudur. Kuzeyinde Colorado, güney sınırının da üçte birini yine Teksas oluşturmaktadır. Eyalet Teksas ve Arizona arasında sıkışmış kare biçimli bir toprak yapısına sahiptir. Yüzey suyu alanı da 650 kilometrekareyle oldukça küçük bir orana sahiptir.

New Mexico’ya Nasıl Gidilir?

Uçak ile New Mexico’ya gidilebilir. Direkt olarak İstanbul’dan Santa Fe, Farmington, Albuquerque, Hobbs şehirlerine yaklaşık 17-18 saat süren uçuşlar yapılmaktadır. Onun dışında İstanbul’dan El Paso’ya ulaşım sağlandıktan sonra otobüs ile New Mexico Eyaleti’ne gidilebilir.

New Mexico’ ya Ne Zaman Gidilir?

bisti-939735__340.jpg


Ağustos ortalarıyla aralık ortası arasında kalan dönem eyaleti ziyaret etmek için en ideal dönemdir. Bu zaman diliminde sıcaklıklar çok fazla bunaltmaz. Bahar döneminde de aynı sıcaklıklar görülse de festivaller güz döneminde daha çok olduğundan o dönem ziyarete daha uygundur. Kış aylarında gündüzler ılık olsa da geceleri oldukça soğuk olabilir. Bununla beraber sezonda otel fiyatlarının fazla olduğunu unutmamak gerekir. Bu eyaleti ziyarete gelirken hangi mevsim olursa olsun yanınızda güneş kremi mutlaka bulundurmalısınız. Haziran-ağustos ayları arasında da yüksek sıcaklıklar görülse de ziyaretçiler bakımından yoğun bir dönemdir. Gündüzler çok sıcak, geceler oldukça serindir ve arada yağan sağanak yağmurlarla değişik bir tecrübe edinebilirsiniz.

New Mexico Mutfağı

breakfast-burritos-940x626.jpg
 

New Mexico’nun kendine has lezzetlere sahip olan bir mutfak kültürü vardır. Bazılarını önceden duymuş ya da denemiş olsanız bile, burada yerinde yapılanları tadarak gerçekten ne kadar lezzetli ve orijinal olduğuna şahit olacaksınız.

Blue corn pancakes”, mavi mısır ekmeği ve pizza hamurundan yapılan kekleri kreplere verilen isimdir. Bu krepleri özellikle Meksika’nın pinon fıstığı ile tüketmelisiniz.

Pinon kahvesi, çam fıstığı olan pinon çamından gelen bu lezzet Meksikalıların favorisidir.

Kahvaltı kültüründe genelde kahvaltı böreği tüketilir. Oldukça sevilen bu börek, patates, yumurta ve peynir üçlüsünün temelini oluşturduğu daha sonra ise pastırma gibi farklı malzemeler ile birleştirilebildiği bir yiyecektir.

Carne advoda denen yiyecek, domuz eti, soğan ve baharat pürelerinin 24 saatten fazla marine edilmesiyle yapılır.

Posoledenen yiyecek, homin mısırından yapılmaktadır. Genelde garnitür ya da çorba olarak tüketilir.

Yeşil Şili çorbası, hızlı bir şekilde iyileşmek için kullanılan oldukça faydalı bir çorbadır. Yani bizim tavuk suyu çorbamızın New Mexico versiyonudur. Domuz eti veya sığır etiyle yapılan çeşitlerini bulabilirsiniz.

Şili Rellenos mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir. Yerel halk arasında da oldukça popülerdir.

Yine Şili biberinden yapılan bir yiyecek olan frito’da, peynir de kullanılır ve bazen bir torba içinde servis edilir. Özellikle festival ve etkinliklerde kurulan stantlarda bol bol bulabileceğiniz bir yiyecektir.

Tabi ki Tacos! Meksika’nın dünyaca en çok bilinen atıştırmalıklarından birini yerinde denemeden olmaz.

Biscochito, eyalet kurabiyesidir, baskın tadı ise tarçın ve anasondur.

New Mexico’nun yemeklerinin ayrılmaz birer parçası olan soslar gerçekten oldukça önemlidir. Özellikle kırmızı ve yeşil sosu denemeden dönmeyin.

Enchiladas ve yeşil Şili cheeseburger oldukça lezzetli ve farklı tatlara sahip doyurucu yemeklerdir.

Sopaipillalar her damak zevkine uygun çeşitlerini bulabileceğiniz içi farklı malzemelerle doldurulmuş bir çeşit pişidir. Kızarmış hamurun tatlı versiyonlarında bal kullanmayı unutmayın.

Meksikalıların en çok tükettiği pizza çeşidi yine tabi ki Şili biberli pizzadır. Jambon ve pepperoni ile birleşen Şili biberi, oldukça popülerdir.

New Mexico’da’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü:16 Ocak

· Başkanlık Günü: 20 Şubat

· Anma Günü: 29 Mayıs

· Bağımsızlık Günü:4 Temmuz

· İşçi Bayramı: 4 Eylül

· Kolomb Günü: 9 Ekim

· Şükran Günü: 23 Kasım

· Noel: 25–26 Aralık

New Mexico’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

HOUSTON BAŞKONSOLOSLUĞU
 
Adres: 1990 Post Oak Boulevard Suitte 1300 Houston Texas 77056-3813 USA
Telefon: 00 1 713 622 5849/ 00 1 713 622 0324
Fax: 00 1 713 623 6639
E-mail:[email protected]
Web Sitesi:http://houston.bk.mfa.gov.tr
 
Görev Bölgesi: Teksas, Arkansas, Louisiana, Oklahoma, Alabama, Missisipi, Tenessee ve New Mexico

New Mexico’da Konuşulan Diller

Resmi dil konusunda oldukça karışık bir eyalettir. Herhangi bir dili resmi dil olarak kabul etmemeye karar vermiş olsalar da İspanyolca ve İngilizce resmî dil olarak sayılmaktadır. İngilizce eyalette yüzde 64, İspanyolca yüzde 28, Navajo dili de yüzde 4 oranında konuşulmaktadır.

New Mexico’nun Ekonomisi

tucumcari-403227__340.jpg

Eyalet ekonomisinin en büyük kaynakları arasında turizm, petrol ve gaz üretimi vardır. New Mexico ülkedeki yoksul eyaletler arasındadır. 2005’te nüfusun yüzde 18-19’u yoksulluk sınırının altındaydı. İşsizlik oranı da yaklaşık yüzde 10 seviyelerindedir. Eyalet, Amerika Birleşik Devletleri’nin üçüncü lider ham petrol ve doğalgaz üreticisidir. Federal Hükümet harcamaları New Mexico için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ülkenin üç hava üssüne de ev sahipliği yapmaktadır. Eyalet istihdam yaratılmasına yönelik birçok teşvik sağlamaktadır. Çeşitli vergi kredileri ve vergi muafiyetleriyle, faaliyet gösteren işletmelere kolaylar sağlanmaktadır. Albuquerque Uluslararası Havalimanı da hava taşımacılığı açısından önemli bir bağlantı noktasıdır.

New Mexico’da’nun Kısa Tarihi

New Mexico binlerce yıldır insanlar tarafından yerleşilmiş bir bölgedir. Mogollonve Anasazigibi eski kültürler, Pueblo gibi yerli Amerikan kabileleri yaşamaktaydı. Avrupalılar 1500’lü yıllarda bölgeyi keşfettikleri sırada, Acoma, Laguna, San Juan, Santa Ana ve Zuni gibi kabileler yaşamaktaydı. Kerpiçten yapılmış çok katlı binalarda konaklamaktaydılar. Kasabalarını genellikle savunmasız kalmamaları açısında kayalık yerlerin kenarlarına inşa etmişlerdir. Bu bölgeye ilk olarak İspanyol kâşifler altın aramaya geldiler, 1600’lü yıllarda da İspanya’nın resmî kolonisi haline geldi. Sonraları buraya Hıristiyan misyonerler gelerek yerli halkı dinlerine geçmeye zorladılar. İsyan çıkaran yerli halk kısa bir süreliğine İspanyolları topraklarından attılar, ancak çok geçmeden İspanyollar geri döndü. İspanyollar ve yerli Amerikalı halk arasında sürekli bir kavga oldu. Bölge ticaret için önemli bir yer haline geldi. Meksikalı- Amerikalı Savaşı sonrasında New Mexico, 1850 yılında ABD’ye girdi. 1800’lerin sonundaki New Mexico’ya “Vahşi Batı” denir. Bu zamanlarda topraklarda az sayıda avukat, çokça yolsuzluk ve yasadışı olay vardı. O sıralarda bazı kasabalar kanun kaçaklarının, at hırsızlarının konakladığı, kumar oynadığı yerdi. Hatta en çok bilinen kanun kaçaklarından biri Billy the Kid’di. Eyalet 1912 yılında ABD’ye 47. eyalet olarak kabul edilmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında uzak ve az sayıda nüfusa sahip olduğu için atom bombası geliştirilmesinde merkez olmuştur. İlk atom bombası Los Alamos Ulusal Laboratuarı’nda geliştirildi ve Trinity’de patlatıldı.

New Mexico’da İklim ve Hava Durumu

cactus-1430031__340.jpg

Genel olarak yarı kurak bir iklime sahiptir ancak kıta ve dağ iklim bölgeleri mevcuttur. Dağlar ve yüksek ovalar çöl tarafından kaplanmıştır. Eyalette hem yüksek alanlar, dağlar, hem de düzlükler, ovalar, havzalardan meydana gelmiştir. Az yağış alan bölge yazları oldukça sıcak gündüzlere, serin gecelere sahiptir. Kışları da soğuk geçmektedir. Yetersiz yağış sebebiyle tarımsal faaliyetler azdır.

New Mexico’da’da Din ve İnanç

New Mexico’nun yüzde 70’ini Hristiyanlar oluşturmaktadır. Katoliklerin ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 2 oranında Musevi ve Budist nüfus yaşamaktadır. Yüzde 3 oranında diğer dinlere mensup kişilerin yaşadığı eyalette, Ateist, Deist, Agnostik ve inançsız kişiler nüfusun yüzde 22’sini oluşturmaktadır.

New Mexico’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

nm-largemap.png

New Mexico Eyaleti’nin başkenti Santa Fe’dir. En büyük şehri ise Albuquerque’dir. Bunlar dışında en bilinen şehirleri arasında Las Cruces ve Rio Rancho da bulunmaktadır.

Santa Fe, eyaletin dördüncü büyük kenti ve başkentidir. Birkaç bin yıldır bölgede yaşayanlar vardır. Birleşik Devletler’in en eski eyalet başkenti ve New Mexico’nun en eski şehridir. Santa “farklı kent” olarak adlandırılmaktadır. Kent planlaması yerli kurallarına göre yapılmıştır. Kuzey bölgesinde Valilik Sarayı, doğusunda tarihi bir Bazilika vardır. Evler de oldukça bir ilginç mimarî dile sahiptir. Amerika’da pek de görülmeyen bir biçimde toprakla sıvanmıştır ve düz çatılıdır. Buradaki Pueblo Revival tarzındaki yapılar mutlaka görülmelidir. El sanatları ve halk Sanatında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamına girmiştir.

Albuquerque, New Mexico Eyaleti’nin en büyük şehridir. Yaklaşık olarak 560 binlik bir nüfusa sahip olan kent, oldukça renkli festivallere ve gezilip görülecek yerlere sahiptir. Albuquerque’de New Mexico Üniversitesi, Kirtland Hava Kuvvetleri Üssü, Sandia Ulusal Laboratuarları bulunmaktadır. Bunlar ekonomiye oldukça katkıda bulunan etmenlerdendir. Dünyanın dört bir yanından sıcak hava balonlarının toplandığı festival, en büyük ve en çok ilgi gören festivallerden biridir. Bu etkinlik ekim aylarında bölgeye oldukça turist çeker. Bu şehir gezilecek birçok noktaya sahiptir. Biyoloji Parkı, Doğal Tarih ve Bilim Müzesi gezilebilir. Ayrıca eski kent kısmı mutlaka görülmeli, burada alışveriş yapıp yerel müzeleri ve mağazaları görebilirsiniz. Canlı müzik mekânları da ilgi çekici mekânlar arasında yer almaktadırlar. Tingley Kolezyumu, Isleta Amfi Tiyatrosu ve KiMo Tiyatrosu da tercih edilebilecek duraklardandır.

New Mexico Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 2.081.015
Dili: İngilizce
Para Birimi: USD İklim: Yarı kurak iklim