Oklahoma’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

downtown-188848_960_720.jpg

Oklahoma’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Oklahoma City, eyaletin politik, kültürel ve ekonomi alanlarının da merkezi niteliğindedir. 600 bini geçen nüfusuyla Oklahoma City, ülkenin de 27. en büyük şehridir.

Tulsa, Oklahoma’nın ikinci büyük kozmopolit şehridir. Petrol geçmişi sayesinde büyüyüp gelişen şehirde dünya standartlarında kültürel cazibe merkezleri bulunmaktadır. Şehir “T-Town” ismiyle de bilinmektedir. Tulsa Zoo’da daha çok aileleri ağırlarken Arkansas Nehri’ndeki yürüyüş yolları ve açık alanlar hem şehirden bir kaçış sağlarken hem de her yaştan insana hitap etmektedir. Tulsa Performans Sanatları Merkezi’nde Tulsa Balesi, Tulsa Senfoni Orkestrası ve daha birçok etkinlik düzenlenmektedir. Ayrıca, her yıl Tulsa Internatıonal Mayfest, Tulsa Oktoberfest ve Oklahoma Scottish Festival gibi büyük festivaller de düzenlenmektedir.

Broken Arrow’da golf sevenler için kurslar, kendini şımartmayı sevenler için kaplıca merkezleri ve alışveriş meraklıları için eşsiz fırsatlar bulunmaktadır. Devasa Bass Pro Shop’ta spor aktivitelerine katılmak mümkündür. Ayrıca, tatilinizi Rooster Days’e denk getirirseniz, Oklahoma’nın en eski festivallerinden birine katılıp geçit törenlerinin de bir parçası olabilirsiniz.

Wichita Falls adını eskiden bölgede yaşamış olan Wichita Yerlileri’nden almaktadır. Forth Worth ve Denver Demiryolu bölgeye ilk kez trenin gelmesini sağlamış ve Wichita Falls’un bir tarım ve ticaret merkezi olarak gelişmesini sağlamıştır. Wichita’da, birbirine yakın olan Lake Wichita, Lake Arrowhead gibi doğal güzellikler sunan yerler göller vardır. Özellikle Lake Arrowhead sürat tekneleri için idealdir.

Oklahoma 6 bölgeden oluşmaktadır: eyaletin ortasında Oklahoma City’nin de bulunduğu Frontier Country; kuzeybatıda Teksas’ın en kuzey noktasında ilerleyen Red Carpet Country; kuzeydoğuda eyaletin yeşil kısmı Green Country; tepelerin ve çam ağaçlarının olduğu güneydoğuda Kiamichi Country; orta güney kısmında Lake&Trail Country; son olarak da güneybatıda Great Plains Country.