Rhode Island’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

rose-island-1632524__340.jpg

Eyaletin başkenti olan Providence, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Providence dışında diğer bilinen şehirler ise Warwick, Cranston, Pawtucket, Kingston, Wickford ve Wakefield’dır.

Providence eyaletin başkenti aynı zamanda yaklaşık 180 binlik nüfusu ile en kalabalık şehridir. Görülebilecek oldukça fazla noktaya sahip olan bu şehir, eyalete ziyarete gelen turistlerin en çok gittiği şehirdir. Ülkede ilk sanayileşen kentlerden biridir. Tekstil imalatı, takı ve gümüş sanayisi konusunda dikkat çekmektedir. Providence, Rhode Island Eyaleti’nin kültürünü çok iyi yansıtmaktadır. Buranın kültürü eyaletin kültürüyle adeta özdeşleşmiştir. Ülkede kişi başına en çok kahve ve çörek dükkânı düşen şehir burasıdır. Aynı şekilde en fazla restorana da sahiptir.

Çeşitli etnik grupların yaşadığı mahalleler barındırmaktadır. Farklı kültürlerin Amerikan kültürüyle harmanlanarak oluşturduğu bu kültür, özellikle çok fazla düzenlenen festivallerde tanınabilir. Çok fazla park ve doğal alana da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca kütüphaneleri ve kültür sanat mekânları da çok sayıda bulunmaktadır. Eski taş bankası ve kilisesi en ilgi çekici turistik noktalar arsındadır. Bunun yanı sıra Rhode Island Eyalet Evi, City Hall, Hope Collage ve Manning Hall mutlaka görülmesi gereken tarihî yapılardır. Turistler arsında şehir silueti, Providence Nehri, Sokak Köprüsü ve Amerika’daki ilk Baptist Katedrali de popüler gezi yerleri arasındadır.

Wakefield, Rhode Island Eyaleti’nin Ulusal Tarihi Yerler Kayıtları Listesi’ne giren tarihî Wakefield Bölgesi’ne sahiptir. Erken ticaret ve sanayi merkezi olan bölgede, Wakefield Baptist Kilisesi, Nathaniel C. Evi, John H. Evi, Hera Galeri gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.