Tennessee’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

downtown-NASHVILLE0816.jpg

Tennessee’nin hem başkenti hem de en büyük şehri olan Nashville, “Dünyanın Country Müzik Başkenti” ve “Music City” (müzik şehir) olarak da anılmaktadır. Young Buck, Kings of Leon ve Paramore gibi ünlü isimler ve gruplar Nasville’i memleketleri olarak benimsemektedirler. Nashville ayrıca, line dance ile meşhurdur.

Eyaletin ikinci büyük şehri olan Memphis, Nashville’den sonra en büyük metropolitan bölgesidir. Blues müziğin evi olarak bilinen Memphis, aynı zamanda rock ‘n’ roll’un da doğduğu yerdir. Şehrin en ilgi gören noktası bir zamanlar Elvis Presley’in yaşadığı Graceland’dir. Şehir merkezinde son yıllarda yapılan yenileme çalışmalarıyla, yeni ve eskinin bir arada olduğu görünüm kazandırılmıştır.

Eyaletin üçüncü büyük şehri olan Knoxville, Tennessee Nehri’nin kenarında yer almaktadır. Şehirde üniversitenin açılmasıyla birlikte şehir merkezi yeni bir ruh ve canlılık kazanmıştır. Şehrin siluetini oluşturan yapılardan biri olan Sunsphere 1982 World’s Fair’den (dünya fuarı) kalmadır.

Brsitol, kuzey yarısı Virginia eyaletinde, güney yarısı ise Tennessee eyaletinde bulunan bir şehirdir. Eyaletlerin sınırının bir cadde boyunca belirlendiği şehirlerin ikisi de aynı şehir merkezini paylaşmaktadır.

Tennessee’nin doğu kısmında yer alan Gatlinburg, Great Smoky Mountains Milli Parkı’na yakınlığı sayesinde milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Şehir merkezinde ise Space Needle ile eğlence parkı oyuncakları ziyaret edilebilir.

Tennessee, Grand Divisions olarak da bilinen üç bölgeye ayrılmaktadır. İlki, Bristol, Chattanooga, Johnson City, Knoxville ile Gatlinburg şehirlerinin bulunduğu, Appalachian kültürünün yansımalarını taşıyan dağlık bir bölge olan East (Doğu) Tennessee’dir. İkincisi, eyaletin en büyük şehri Nashville ile Murfreesboro, Franklin ve Clarksville gibi şehirlerin bulunduğu en metropolitan ve refah düzeyi en yüksek bölgesi Middle(Orta)Tennessee’dir. Sonuncusu ise, Mississippi Nehri kenarında yer alan eyaletin ikinci en büyük şehri Memphis’in bulunduğu West (Batı) Tennessee’dir.