Wyoming’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

depot-boot-for-web-77ea20d95056b36_77ea22cd-5056-b365-ab30a364e401377b.jpg

Cheyenne, Wyoming’in başkentidir ve aynı zamanda da en büyük şehridir. Kuzey Amerika’nın en büyük rodeo etkinliklerinden biri olan Frontier Days her yıl Chayenne’de gerçekleştirilmektedir. Şehrin simgesi haline gelen en önemli yapısı, Washington D.C.’de bulunan National Capitol’e benzerliğiyle State Capitol binasıdır.

Wyoming’in ikinci büyük şehri olan Casper, eyalette en çok kültürel mekan bulunduran yerdir. Çok sayıda müze ve sanat galerisi ile performans sanatçılarına ev sahipliği yapmaktadır. Casper, Wyoming’in büyük bir bölgesinin finans ve ticaret merkezidir ve eyaletin en önemli enerji ve maden üretim alanlarından bazıları burada bulunmaktadır. Ayrıca, petrol ve gaz kaynaklarına da çok yakın bir konumdadır. Şehri bir iki günlük geziye sığdırmak mümkündür. Şehrin yakınında bulunan iki milli orman ile Independence Rock, South Pass City, Ayre's Bridge ve Castle Gardens gibi yerler de sürüş mesafesindedir.

Northwest Wyoming’te bulunan Cody, adını Buffalo Bill Cody’den almıştır. Kovboy kültürünü en çok yaşatan şehirlerden biri olan Cody, yaz aylarında yapılan gece rodeolarıyla ünlüdür. Ayrıca, Yellowstone Milli Parkı’nın doğu tarafına ve milli ormanlara olan yakınlığı ile de maceraseverlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir. Ödüllü Plains Indian Museum dahil 5 farklı müzeden oluşan Buffalo Bill Historical Center’da çok çeşitli eserler sergilenmektedir.

Northwest Wyoming’te bulunan diğer bir şehir olan Jackson, Grand Teton Milli Parkı’na olan yakın konumuyla bilinmektedir. Wilson ve Kelly gibi şehirleri içine alan büyük Jackson Hole vadisi ile karıştırılmamalıdır. Kış aylarında popüler bir kayak merkezi görevi gören Jackson, yazın da sunduğu bolca aktivite ve doğal güzelliklerle ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.

Wyoming, isimlerini bulundukları yer-yön itibari ile almış olan 5 bölgeye ayrılmıştır: Central (Orta) Wyoming, Northeast (Kuzeydoğu) Wyoming, Northwest (Kuzeybatı)Wyoming, Southeats (Güneydoğu) Wyoming ve Southwest (Güneybatı) Wyoming.