Wyoming Hakkında Temel Bilgiler

tetons-2519123_960_720.jpg

Wyoming (WY), Amerika birleşik Devletleri’nin kuzeybatısında bulunan bir eyalettir. Nüfusu 582 bin olan Wyoming, 253.325 km2’lik toplam alanı ile Birleşik Devletler’in dokuzuncu büyük eyaletidir. 10 Temmuz 1890 tarihinde 44’üncü eyalet olarak birliğe katılmıştır.

Wyoming eyalet bayrağı, 31 Ocak 1917 yılında çıkarılan bir yasa ile kabul edilmiştir. Bayrağın ortasında beyaz renkli bir bizon ve onun içinde, tam ortada da eyalet arması yer almaktadır. Eyalet bayrağının renkleri ulusal bayrağın renklerinin aynısıdır. Etraftaki kırmızı çerçeve yerlileri ve öncülerin kanını temsil etmektedir. Zeminde yer alan mavi renk gökyüzünün sembolüdür ve sadakat ile adaleti simgelemektedir.

Devamını Oku

Wyoming Nerededir?

Wyoming, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatısında, Rocky Dağları’nın yakınında bulunmaktadır. Kuzeyde Montana; doğuda South Dakota ve Nebraska; güneyde Colorado; güneybatıda Utah; batıda Idaho ile sınır komşusudur.

Toplam sınır uzunluğu 2,042 km olan Wyoming’in doğu-batı uzunluğu 587 km ve kuzey-güney uzunluğu ise 426 km’dir.

Haritayı Görüntüle

Wyoming’e Ne Zaman Gidilir?

canoeist-1405977_960_720.jpg

Wyoming’te her mevsim yapılabilecek çok çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Ancak karların erimeye başladığı dönem olan bahar aylarında seyahat etmek çok da tercih edilmemektedir. Bunun yerine yaz aylarının başında dağların açılmasıyla vahşi ve doğal yaşam da kendini göstermektedir. Wyoming için yaz yüksek sezon olarak kabul edilmektedir. Özellikle Yellowstone ve Grand Teton Milli Parkları bu aylarda oldukça kalabalık olabilmektedir. Bu durum eylül ve ekim aylarına kadar böyle devam eder. Kasım ayı daha çok ara sezon gibidir, fiyatlar kış ve yaz dönemlerine göre daha uygun aralıklarda olabilmektedir.

Wyoming, karların erimesiyle birlikte yükselen nehir suyu seviyeleri sebebiyle özellikle mayıs ayından itibaren eylül sonuna kadar rafting için oldukça ideal bir yer halini almaktadır. Manzaralı bir macera için Cody yakınlarında bulunan Red Rock Kanyonu ile Shoshone Nehri tercih edilebilir. Bunların dışında, çeşitli seviyelerdeki parkurlarıyla Thermopolis yakınındaki Wind River Canyon veya Jackson yakınındaki Snake River tercih edilebilir.

Devamını Oku

Wyoming’e Nasıl Gidilir?

Wyoming’teki hiçbir havaalanına İstanbul’dan direkt uçuş bulunmamaktadır. Bununla birlikte, en az iki aktarma yapılarak Jackson Hole (JAC) veya Casper (CPR) havaalanlarına ulaşmak mümkündür. Jackson Hole Havaalanı’na gerçekleştirilecek seyahatin uçuş süresi 20 saat civarındayken, Casper Havaalanı’na ise 33 saatten başlayan uçuş süreleriyle ulaşılabilmektedir. Diğer bir alternatif ise, Colorado’da bulunan Denver Uluslararası Havaalanı’nı (DEN) tercih etmek olacaktır.

Devamını Oku

Wyoming Mutfağı

Pepperoni-Stick-web.jpg

Wyoming’in en ünlü yiyeceği “kovboy mutfağı” diye tabir edilen bir geleneğin ürünüdür. Ülkenin en büyük bufalo sürülerinin bulunduğu Wyoming’te en çok tercih edilen yiyecek bufalo jerky denilen, bir çeşit kurutulmuş bufalo ettir. Çeşitli şekillerde kullanılıp diğer yemeklere de katılabilecek olan bu kurutulmuş etler, sade olarak da (pastırma gibi) tüketilebilmektedir. Eti jerky tarzıyla tüketmek sadece bufaloya özgü olmakla kalmamıştır, diğer büyükbaş hayvanların etleri ve geyik (elk) etiyle de bu kurutulmuş etler hazırlanmakta ve bolca tüketilmektedir.

Devamını Oku

Wyoming’te Konuşulan Diller

Resmi dilin İngilizce olduğu Wyoming’te, nüfusun %93’ü İngilizce konuşmaktadır. Bunun dışında, %4 oranında İspanyolca veya Creole İspanyolcası konuşan kişi bulunmaktadır. Eyalette ayrıca toplamda %3 oranında Almanca, Amerikan Yerli dilleri, Fransızca, Japonca ve Çince de konuşulmaktadır.

Wyoming’teki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr. Günü ve Wyoming Eşitlik Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Arbor Günü (24 Nisan),

· Amerikan Yerlileri Günü (12 Mayıs),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Nellie Tayloe Ross Günü (29 Kasım),

· Pearl Harbor Anma Günü (7 Aralık),

· Wyoming Günü (10 Aralık),

· Noel (25 Aralık)

Wyoming’in Ekonomisi

00wyoming4-master675.jpg

Wyoming’in en büyük ekonomik gelir kaynağı madencilik sektörüdür. Buna ek olarak, Wyoming kömür, petrol ve doğal gaz üretiminde önde gelen eyalet konumundadır. Madenciği, hükümet hizmetleri (devlet okulu, hastane, ulaşım, demiryolu, telefon şirketleri, elektrik, su, gaz dağıtımı vb.) takip etmektedir. İkinci büyük sektör olmasına rağmen, Wyoming halkının yüzde 20’den fazlasının çalıştığı hizmet alanı en çok çalışan kapasitesine sahip olan sektördür. Wyoming’de imalat az yapılmakla birlikte, eyaletin en önemli ürünü soda külüdür ve ikinci sırada petrol rafinesi gelmektedir. Diğer imalat ürünleri ise, metal konteynır, yapısal metaller, orman ürünleri, rafine şeker ve meşrubattır. Çok önemli bir gelir kaynağı olmamakla birlikte Wyoming’te tarım da yapılmaktadır. En çok saman üretiminin yapıldığı eyalette hayvancılık daha çok ön plandadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanın yanı sıra süt ve süt ürünleri üretimi de yapılmaktadır.

Wyoming’in Kısa Tarihi

Wyoming’te bilinen ilk yerleşim 12.000 yıl kadar öncesine dayanmaktadır. Clovis (12 bin yıl önce), Folsom (10 bin yıl önce) ve Eden Valley (8 bin yıl önce) bölgede yaşamış ilk gruplardandır. Wyoming’te yaşamış olan yerli halkları, göçebe bir hayat sürmüş oldukları için Plains Indians (ova yerlileri) olarak biliniyordu. Bunların en bilinenleri Arapaho, Arikara, Bannock, Blackfeet, Cheyenne, Crow, Gros Ventre, Kiowa, Nez Perce, Sheep Eater, Sioux, Shoshone ve Ute kabileleridir. En sona kadar kalabilmiş olanlar sadece Cheyenne ve Sioux kabileleridir. Shoshone kabilesi Fort Washakie ve Wind River’ı da içine alan orta-güney, batı ve kuzey kısımlarda yaşarken, Arapaho kabilesi güneydoğuda Ethete ve Arapahoe’da yaşamışlardır.

Wyoming’e gelen ilk Avrupalı yerleşimcilerin 1743 yılında Big Horn Dağları’na ulaşan Fransız Kanadalı tüccarlar olduğu tahmin edilmektedir. 1800’lerin başında John Colter adındaki bir kürk tüccarı, eyaletin kuzeydoğu taraflarına gelip burada bulunan doğal güzellikler ve bölge ile ilgili rapor vererek Wyoming’i gerçek anlamda ilk kez keşfetmiştir.

Kaliforniya’da altının bulunması Wyoming’e nüfus olarak yansımıştır. İnsanların bu bölgeye ulaşmak için takip ettikleri “Oregon Trail” yolu üzerinde bulunan eyalete yeni yerleşimciler kazandırmıştır. Diğer bir nüfus artışı dalgası da Cheyenne, Laramie, Rawlins, Rock Springs ve Evanston gibi şehirlere “Union Pasific Railroad” demiryolunun gelmesiyle olmuştur. 1869 yılında kabul edilen yasayla bölgesel birlik sağlanmıştır. Nihayetinde, 1890 yılında da eyalet haline gelmiştir.

Wyoming’te İklim ve Hava Durumu

yellowstone-2230516_960_720.jpg

Tipik bir karasal iklime sahip olan Wyoming, yüksekliği nedeniyle de oldukça serin ve rüzgarlıdır. Mevsimler arasında keskin sıcaklık farklılıklarının görüldüğü eyalette, ovalarda nispeten daha ılık bir hava hakim olurken dağlarda ise sıcaklıkların birkaç derece daha düşük olduğu görülmektedir.

Devamını Oku

Wyoming’te Din ve İnanç

Nüfusun çoğunun (%71) Hristiyan olduğu Wyoming’te, Katolik mezhebine bağlı olanlar %14, Protestan mezhebine bağlı olanlar ise %44 oranındadır. Müslüman, Yahudi, Hindu ve Budistlerin her biri yaklaşık %1 oranındayken; Ateist ve Agnostiklerin oranı ise %3’tür.

Wyoming’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

depot-boot-for-web-77ea20d95056b36_77ea22cd-5056-b365-ab30a364e401377b.jpg

 

Cheyenne, Wyoming’in başkentidir ve aynı zamanda da en büyük şehridir. Kuzey Amerika’nın en büyük rodeo etkinliklerinden biri olan Frontier Days her yıl Chayenne’de gerçekleştirilmektedir. Şehrin simgesi haline gelen en önemli yapısı, Washington D.C.’de bulunan National Capitol’e benzerliğiyle State Capitol binasıdır.

Wyoming’in ikinci büyük şehri olan Casper, eyalette en çok kültürel mekan bulunduran yerdir. Çok sayıda müze ve sanat galerisi ile performans sanatçılarına ev sahipliği yapmaktadır. Casper, Wyoming’in büyük bir bölgesinin finans ve ticaret merkezidir ve eyaletin en önemli enerji ve maden üretim alanlarından bazıları burada bulunmaktadır. Ayrıca, petrol ve gaz kaynaklarına da çok yakın bir konumdadır. Şehri bir iki günlük geziye sığdırmak mümkündür. Şehrin yakınında bulunan iki milli orman ile Independence RockSouth Pass CityAyre's Bridge ve Castle Gardens gibi yerler de sürüş mesafesindedir.

Devamını Oku

Wyoming Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 582 bin
Dili: İngilizce
Para Birimi: USD
İklim: Karasal İklim