Wyoming Hakkında Temel Bilgiler

tetons-2519123_960_720.jpg

Wyoming (WY), Amerika birleşik Devletleri’nin kuzeybatısında bulunan bir eyalettir. Nüfusu 582 bin olan Wyoming, 253.325 km2’lik toplam alanı ile Birleşik Devletler’in dokuzuncu büyük eyaletidir. 10 Temmuz 1890 tarihinde 44’üncü eyalet olarak birliğe katılmıştır.

Wyoming eyalet bayrağı, 31 Ocak 1917 yılında çıkarılan bir yasa ile kabul edilmiştir. Bayrağın ortasında beyaz renkli bir bizon ve onun içinde, tam ortada da eyalet arması yer almaktadır. Eyalet bayrağının renkleri ulusal bayrağın renklerinin aynısıdır. Etraftaki kırmızı çerçeve yerlileri ve öncülerin kanını temsil etmektedir. Zeminde yer alan mavi renk gökyüzünün sembolüdür ve sadakat ile adaleti simgelemektedir.

Devamını Oku

Wyoming ile İlgili

Wyoming Nerededir?

Wyoming, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatısında, Rocky Dağları’nın yakınında bulunmaktadır. Kuzeyde Montana; doğuda South Dakota ve Nebraska; güneyde Colorado; güneybatıda Utah; batıda Idaho ile sınır komşusudur.

Toplam sınır uzunluğu 2,042 km olan Wyoming’in doğu-batı uzunluğu 587 km ve kuzey-güney uzunluğu ise 426 km’dir.

Wyoming’e Nasıl Gidilir?

Wyoming’teki hiçbir havaalanına İstanbul’dan direkt uçuş bulunmamaktadır. Bununla birlikte, en az iki aktarma yapılarak Jackson Hole (JAC) veya Casper (CPR) havaalanlarına ulaşmak mümkündür. Jackson Hole Havaalanı’na gerçekleştirilecek seyahatin uçuş süresi 20 saat civarındayken, Casper Havaalanı’na ise 33 saatten başlayan uçuş süreleriyle ulaşılabilmektedir. Diğer bir alternatif ise, Colorado’da bulunan Denver Uluslararası Havaalanı’nı (DEN) tercih etmek olacaktır. En az bir aktarma yapmanızı gerektirecek yaklaşık 16 saat süren bir yolculukla Denver’a gelinebilir ve buradan da otobüslerle veya araba kiralayarak Cheyenne’e geçiş yapılabilir.

Wyoming’e Ne Zaman Gidilir?

canoeist-1405977_960_720.jpg

Wyoming’te her mevsim yapılabilecek çok çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Ancak karların erimeye başladığı dönem olan bahar aylarında seyahat etmek çok da tercih edilmemektedir. Bunun yerine yaz aylarının başında dağların açılmasıyla vahşi ve doğal yaşam da kendini göstermektedir. Wyoming için yaz yüksek sezon olarak kabul edilmektedir. Özellikle Yellowstone ve Grand Teton Milli Parkları bu aylarda oldukça kalabalık olabilmektedir. Bu durum eylül ve ekim aylarına kadar böyle devam eder. Kasım ayı daha çok ara sezon gibidir, fiyatlar kış ve yaz dönemlerine göre daha uygun aralıklarda olabilmektedir.

Wyoming, karların erimesiyle birlikte yükselen nehir suyu seviyeleri sebebiyle özellikle mayıs ayından itibaren eylül sonuna kadar rafting için oldukça ideal bir yer halini almaktadır. Manzaralı bir macera için Cody yakınlarında bulunan Red Rock Kanyonu ile Shoshone Nehri tercih edilebilir. Bunların dışında, çeşitli seviyelerdeki parkurlarıyla Thermopolis yakınındaki Wind River Canyon veya Jackson yakınındaki Snake River tercih edilebilir.

Wyoming’te kış çok sert geçmektedir. Gündüzleri güneş yüzünü gösterse bile her an bir kar fırtınasına hazır olmak gerekmektedir. Mart ayına kadar sıcaklıkların gündüz bile sıfırın altına düştüğü görülmektedir. Bu durum, soğuğu ve kar tatilini sevenler için iyi haber. Jackson Hole Mountain Resort ve Grand Targhee kış sezonunda pek çok tatilci ağırlamaktadır. Kayak, motorlu kızak, şişme bot kızağı, rehberli turlar ve geyiklerin çektiği kızakla gezinme deneyimleri kışın katılabileceğiniz aktiviteler arasındadır.

Özellikle gündüz sıcaklıklarının hala katlanılabilir aralıkta seyrettiği sonbahar aylarında doğa yürüyüşleri yapabilir, bot turları ve kano ile Yellowstone ve Grand Teton Milli Parklarında bulunan berrak gölleri yakından görme şansı elde edebilirsiniz.

Wyoming Mutfağı

Pepperoni-Stick-web.jpg

Wyoming’in en ünlü yiyeceği “kovboy mutfağı” diye tabir edilen bir geleneğin ürünüdür. Ülkenin en büyük bufalo sürülerinin bulunduğu Wyoming’te en çok tercih edilen yiyecek bufalo jerky denilen, bir çeşit kurutulmuş bufalo ettir. Çeşitli şekillerde kullanılıp diğer yemeklere de katılabilecek olan bu kurutulmuş etler, sade olarak da (pastırma gibi) tüketilebilmektedir. Eti jerky tarzıyla tüketmek sadece bufaloya özgü olmakla kalmamıştır, diğer büyükbaş hayvanların etleri ve geyik (elk) etiyle de bu kurutulmuş etler hazırlanmakta ve bolca tüketilmektedir.

Amerikan yerlileri kültürünün oldukça etkili olduğu Wyoming’te daha bu ilk yerleşimcilerden günümüze miras kalan bir yiyecek olan fry bread (kızarmış ekmek), yumuşacık ve pufidik bir çeşit kızarmış hamur işidir. Yemek tabağı büyüklüğünde hazırlanan bu yiyecek ballı ezme ile tüketilmektedir.

Wyoming’in yüksek dağlık alanlarında yaşamış olan Shoshone kabilesi en çok kuzu eti tüketirmiş. Yaşadıkları bölgede bolca bulunan Bighorn kuzuları bu yerli kabilesinin en önemli besin kaynaklarıymış. Ülke çapında kuzu üretiminde önemli bir yere sahip olan Wyoming’te, kuzu eti hala çeşitli pişirme ve servis şekilleriyle modern yemeklerde kullanılmaya devam etmektedir.

Pek çok nehrin kaynak noktasının yer aldığı Wyoming, alabalığın da bol bulunduğu bir yerdir. İsterseniz kendiniz yakalayabilirsiniz veya direkt bir restorana gidip taze balık sipariş edebilirsiniz.

Wyoming’in adına adlanılmaması gereken yiyeceklerinden olan Rocky Mountain Oyster (Rocky Dağı istiridyesi), istiridye ile hiçbir alakası olmayan bir yemektir. Boğa testislerinin panelenip derin yağda kızartılmasıyla hazırlanan bu yemek yanında gravy veya başka soslarla servis edilen bir aperatif niteliğindedir.

Yabani kiraz Wyoming’te yetişen küçük ve mayhoş bir kiraz çeşididir. Bu meyvelerle yapılabilecek en güzel şey de doğal olarak lezzetli reçellerdir. İster krebin, ister ekmeğin isterse de büyük kabarık çöreklerin üzerine bir güzel yayılarak tüketilebilecek olan reçeller denemeye değer.

Wyoming’te kuru fasulyenin her türlüsü tüketilmektedir. Fasulye bu kadar bolken en çok yapılan yemeğin de chili olmasına şaşırmamak gerekir. Bol domateslisi meşhur olan bu acılı yemeğin ayrıca beyaz renkli olanı da çokça yapılmakta ve sevilmektedir. White ChickenChili adı verilen bu yemek içinde tavuk da barındırması ve beyaz sosu nedeniyle bu ismi almıştır.

Wyoming’teki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr. Günü ve Wyoming Eşitlik Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Arbor Günü (24 Nisan),

· Amerikan Yerlileri Günü (12 Mayıs),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Nellie Tayloe Ross Günü (29 Kasım),

· Pearl Harbor Anma Günü (7 Aralık),

· Wyoming Günü (10 Aralık),

· Noel (25 Aralık)

Wyoming’in Bağlı Olduğu Türkiye Dış Temsilcilikleri

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Turkish Consulate General, 4801 Wilshire Blvd., Suit 310, Los Angeles, CA 90010

Telefon: +1 (323) 655 8832 / +1 (323) 591 6480 / 81 / 82

Fax: +1 (323) 655-8681

E-mail:[email protected]

Web Sitesi: losangeles.bk.mfa.gov.tr

Kişisel Başvuru Saatleri: 9.30-12.00;

Telefon ile Başvuru Saatleri: 8.30-16.00

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, California, Colorado, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming, Pacific Islands

Wyoming’te Konuşulan Diller

Resmi dilin İngilizce olduğu Wyoming’te, nüfusun %93’ü İngilizce konuşmaktadır. Bunun dışında, %4 oranında İspanyolca veya Creole İspanyolcası konuşan kişi bulunmaktadır. Eyalette ayrıca toplamda %3 oranında Almanca, Amerikan Yerli dilleri, Fransızca, Japonca ve Çince de konuşulmaktadır.

Wyoming’in Ekonomisi

00wyoming4-master675.jpg

Wyoming’in en büyük ekonomik gelir kaynağı madencilik sektörüdür. Buna ek olarak, Wyoming kömür, petrol ve doğal gaz üretiminde önde gelen eyalet konumundadır. Madenciği, hükümet hizmetleri (devlet okulu, hastane, ulaşım, demiryolu, telefon şirketleri, elektrik, su, gaz dağıtımı vb.) takip etmektedir. İkinci büyük sektör olmasına rağmen, Wyoming halkının yüzde 20’den fazlasının çalıştığı hizmet alanı en çok çalışan kapasitesine sahip olan sektördür. Wyoming’de imalat az yapılmakla birlikte, eyaletin en önemli ürünü soda külüdür ve ikinci sırada petrol rafinesi gelmektedir. Diğer imalat ürünleri ise, metal konteynır, yapısal metaller, orman ürünleri, rafine şeker ve meşrubattır. Çok önemli bir gelir kaynağı olmamakla birlikte Wyoming’te tarım da yapılmaktadır. En çok saman üretiminin yapıldığı eyalette hayvancılık daha çok ön plandadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanın yanı sıra süt ve süt ürünleri üretimi de yapılmaktadır.

Wyoming’in Kısa Tarihi

Wyoming’te bilinen ilk yerleşim 12.000 yıl kadar öncesine dayanmaktadır. Clovis (12 bin yıl önce), Folsom (10 bin yıl önce) ve Eden Valley (8 bin yıl önce) bölgede yaşamış ilk gruplardandır. Wyoming’te yaşamış olan yerli halkları, göçebe bir hayat sürmüş oldukları için Plains Indians (ova yerlileri) olarak biliniyordu. Bunların en bilinenleri Arapaho, Arikara, Bannock, Blackfeet, Cheyenne, Crow, Gros Ventre, Kiowa, Nez Perce, Sheep Eater, Sioux, Shoshone ve Ute kabileleridir. En sona kadar kalabilmiş olanlar sadece Cheyenne ve Sioux kabileleridir. Shoshone kabilesi Fort Washakie ve Wind River’ı da içine alan orta-güney, batı ve kuzey kısımlarda yaşarken, Arapaho kabilesi güneydoğuda Ethete ve Arapahoe’da yaşamışlardır.

Wyoming’e gelen ilk Avrupalı yerleşimcilerin 1743 yılında Big Horn Dağları’na ulaşan Fransız Kanadalı tüccarlar olduğu tahmin edilmektedir. 1800’lerin başında John Colter adındaki bir kürk tüccarı, eyaletin kuzeydoğu taraflarına gelip burada bulunan doğal güzellikler ve bölge ile ilgili rapor vererek Wyoming’i gerçek anlamda ilk kez keşfetmiştir.

Kaliforniya’da altının bulunması Wyoming’e nüfus olarak yansımıştır. İnsanların bu bölgeye ulaşmak için takip ettikleri “Oregon Trail” yolu üzerinde bulunan eyalete yeni yerleşimciler kazandırmıştır. Diğer bir nüfus artışı dalgası da Cheyenne, Laramie, Rawlins, Rock Springs ve Evanston gibi şehirlere “Union Pasific Railroad” demiryolunun gelmesiyle olmuştur. 1869 yılında kabul edilen yasayla bölgesel birlik sağlanmıştır. Nihayetinde, 1890 yılında da eyalet haline gelmiştir.

Wyoming’te İklim ve Hava Durumu

yellowstone-2230516_960_720.jpg

Tipik bir karasal iklime sahip olan Wyoming, yüksekliği nedeniyle de oldukça serin ve rüzgarlıdır. Mevsimler arasında keskin sıcaklık farklılıklarının görüldüğü eyalette, ovalarda nispeten daha ılık bir hava hakim olurken dağlarda ise sıcaklıkların birkaç derece daha düşük olduğu görülmektedir.

Temmuz ayı gün içindeki ortalama sıcaklıklar 30°C ila 33°C dolaylarına çıkabilmektedir, ancak hava karardıktan sonra sıcaklıklar yine 10-15°C civarına düşmektedir. Wyoming’de küçük bir kısım çöl de bulunmaktadır, yani fazla yağmur alan bir yer değildir. Ancak yine de ilkbaharın sonunda ve yazın başlarında yağışlar görülmektedir. Bu dönem aynı zamanda rüzgarların da yoğun olduğu dönemdir. Kar fırtınaları özellikle yüksek kesimlerde eylül, ekim aylarında başlamakta ve tüm kış boyunca kar örtüsü kalmaktadır. Kışlar oldukça soğuk geçer ve geceleri sıcaklıklar sıfırın altına düşer.

Wyoming’te Din ve İnanç

Nüfusun çoğunun (%71) Hristiyan olduğu Wyoming’te, Katolik mezhebine bağlı olanlar %14, Protestan mezhebine bağlı olanlar ise %44 oranındadır. Müslüman, Yahudi, Hindu ve Budistlerin her biri yaklaşık %1 oranındayken; Ateist ve Agnostiklerin oranı ise %3’tür.

Wyoming’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

depot-boot-for-web-77ea20d95056b36_77ea22cd-5056-b365-ab30a364e401377b.jpg

Cheyenne, Wyoming’in başkentidir ve aynı zamanda da en büyük şehridir. Kuzey Amerika’nın en büyük rodeo etkinliklerinden biri olan Frontier Days her yıl Chayenne’de gerçekleştirilmektedir. Şehrin simgesi haline gelen en önemli yapısı, Washington D.C.’de bulunan National Capitol’e benzerliğiyle State Capitol binasıdır.

Wyoming’in ikinci büyük şehri olan Casper, eyalette en çok kültürel mekan bulunduran yerdir. Çok sayıda müze ve sanat galerisi ile performans sanatçılarına ev sahipliği yapmaktadır. Casper, Wyoming’in büyük bir bölgesinin finans ve ticaret merkezidir ve eyaletin en önemli enerji ve maden üretim alanlarından bazıları burada bulunmaktadır. Ayrıca, petrol ve gaz kaynaklarına da çok yakın bir konumdadır. Şehri bir iki günlük geziye sığdırmak mümkündür. Şehrin yakınında bulunan iki milli orman ile Independence Rock, South Pass City, Ayre's Bridge ve Castle Gardens gibi yerler de sürüş mesafesindedir.

Northwest Wyoming’te bulunan Cody, adını Buffalo Bill Cody’den almıştır. Kovboy kültürünü en çok yaşatan şehirlerden biri olan Cody, yaz aylarında yapılan gece rodeolarıyla ünlüdür. Ayrıca, Yellowstone Milli Parkı’nın doğu tarafına ve milli ormanlara olan yakınlığı ile de maceraseverlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir. Ödüllü Plains Indian Museum dahil 5 farklı müzeden oluşan Buffalo Bill Historical Center’da çok çeşitli eserler sergilenmektedir.

Northwest Wyoming’te bulunan diğer bir şehir olan Jackson, Grand Teton Milli Parkı’na olan yakın konumuyla bilinmektedir. Wilson ve Kelly gibi şehirleri içine alan büyük Jackson Hole vadisi ile karıştırılmamalıdır. Kış aylarında popüler bir kayak merkezi görevi gören Jackson, yazın da sunduğu bolca aktivite ve doğal güzelliklerle ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.

Wyoming, isimlerini bulundukları yer-yön itibari ile almış olan 5 bölgeye ayrılmıştır: Central (Orta) Wyoming, Northeast (Kuzeydoğu) Wyoming, Northwest (Kuzeybatı)Wyoming, Southeats (Güneydoğu) Wyoming ve Southwest (Güneybatı) Wyoming.

Wyoming Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 582 bin
Dili: İngilizce
Para Birimi: USD
İklim: Karasal İklim