Wyoming Hakkında Temel Bilgiler

tetons-2519123_960_720.jpg

Wyoming (WY), Amerika birleşik Devletleri’nin kuzeybatısında bulunan bir eyalettir. Nüfusu 582 bin olan Wyoming, 253.325 km2’lik toplam alanı ile Birleşik Devletler’in dokuzuncu büyük eyaletidir. 10 Temmuz 1890 tarihinde 44’üncü eyalet olarak birliğe katılmıştır.

Wyoming eyalet bayrağı, 31 Ocak 1917 yılında çıkarılan bir yasa ile kabul edilmiştir. Bayrağın ortasında beyaz renkli bir bizon ve onun içinde, tam ortada da eyalet arması yer almaktadır. Eyalet bayrağının renkleri ulusal bayrağın renklerinin aynısıdır. Etraftaki kırmızı çerçeve yerlileri ve öncülerin kanını temsil etmektedir. Zeminde yer alan mavi renk gökyüzünün sembolüdür ve sadakat ile adaleti simgelemektedir.

1893 yılında kabul edilen Wyoming eyalet arması üzerinde bulunan iki tarihten ilki (1869) Wyoming bölgesel hükümetin kurulduğu, ikincisi (1890) ise eyaletin birlik tarafından kabul edildiği tarihleri ifade etmektedir. Armanın ortasında yer alan kadın figürünün elinde tuttuğu bir asada, üzerinde “Equal Rights” (Eşit Haklar) yazılı olan bir afiş bulunmaktadır ve bu da kadınların Wyoming’in siyasi hayatında varlık gösterdiklerini temsil etmektedir. Kadın figürünün sağında ve solunda yer alan iki erkek figürü ise madencilik ve hayvancılık sektörlerinin ifadesi niteliğindedir. Erkek figürlerinin önlerinde duran iki sütunun üzerinde Wyoming’in önde gelen sektörlerini belirten Oil (Petrol), Mines (Maden), Livestock (Hayvancılık) ve Grain (Tahıl) yazıları bulunmaktadır. Alt tarafta bir kalkan ve onun üzerinde duran bir kartal figürü bulunmaktadır. Kalkanın üzerinde yıldız ve Wyoming’in birliğe katılan 44’üncü eyalet olduğunu ifade eden Roma rakamlarıyla XLIV yazısı yer almaktadır.

Wyoming’in adı Delaware yerlilerince kullanılan bir ifade olan ve “büyük ovalar” anlamına gelen “maugh-wau-wa-ma” kelimesinden türetilmiştir. Wyoming’in takma adı “Equality State” (Eşitlik Eyaleti) ise, Wyoming kadınlarının ulusal çapta ilk kez oy kullanma (1869 yılında), jüride yer alma ve devlet dairelerinde çalışma hakkına sahip olmalarından gelmektedir. Eyaletin çok kullanılan diğer takma adı da “Cowboy State”tir.

Wyoming’in doğu kesiminin büyük bir bölümü Great Plains bölgesine aittir ve geri kalan kısımlar da Rocky Dağları’nın bir parçasıdır. Eyaletin batı kısmının çoğu ise Wyoming Basin adı verilen özel bir coğrafi alandır. Wyoming’in en yüksek noktası batıda bulunan Gannett Peak’tir (4.210 m). Kuzeydoğuda yer alan Black Hill sayılmazsa eyaletin doğu kesimi genellikle alçaktır; en alçak noktası ise Belle Fourche River’dır (945 m). Eyaletin en büyük gölü (Yellowstone), ülkenin ilk milli parkı olan Yellowstone Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır. Diğer iki küçük göl (Jackson ve Jenny) ise Grand Teton Milli Parkı içerisinde yer almaktadır.

Wyoming “Batı Amerika”yı deneyimleyebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Yerlilerin Wyoming kültüründe bıraktıkları izleri takip etmek için, Arapahoe ile Shoshone kabilelerinin barındıkları Wind River ziyaret edilebilir. Burada hem çağdaş Amerikan yerlilerinin yaşayışlarını görme fırsatı elde edilebilir hem de tarihleriyle ilgili bilgi sahibi olunabilir.
 

Tanıtıcı Video: