Augsburg Mutfağı

Schweizerhaus04.jpg

Çoğu Alman şehrinin olduğu gibi Augsburg’un yemek kültürüde et, lahana, patates ve jambon üzerine kuruludur. En çok bilinen yerel yemekleri ise jambon ve lahana ile yapılan bir çorba türü olan westphalian grünkohl ve baharatlı sığır eti ve soğanla hazırlanan bir yahni türü olan pfefferpotthasttür.

Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini tercih edebilirsiniz.

Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemek yanı garnitür olarak sıklıkla patates kullanılmaktadır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri currywursttur.

Şehir restoran açısındansa pek çok seçenek sunmaktadır. Sadece Alman yemeklerini değil, İtalyan, Fransız ya da Uzak Doğu mutfaklarını da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunlar bazen klasik restoranlar olarak bazen de bir büfe şeklinde karşınıza çıkabilir.

Popüler restoranlar

Bauerntanz: Tipik Bavyera mutfağından örneklerin lezzetli tabaklara ve nefis sunumlara dönüştüğü bu restoranda hem gözünüz hem de karnınız bayram edecek. Şık dekorasyonu ve dostane çalışanlarıyla turistlerin en beğendiği restoranlardan biri.

Bayerisches Haus am Dom:Yerel Bavyera mutfağından seçme menüleriyle bu mekan ucuz öğlen set menüleri sunmaktadır. 6.50 Euro’ya bu menülerden birini alıp tıka basa doyabilirsiniz ayrıca sandviçleri de son derece lezzetli ve doyurucudur.

Diğer restoranlar: Barfüsser Cafe, August, Anno 1578, Die Extra Veganten.

Bahşiş

Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın yüzde 10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.