Brisbane Gece Hayatı  

thepressclub12_20151208_wide.ashx

Brisbane’de gece hayatı geniş, nehrin her iki tarafına yayılmış ve çok sayıda seçenek ile doludur. Kentteki Fortitude Valley bölgesi Avustralya’nın tasarlanmış ilk eğlence bölgesine ev sahipliği yapmaktadır. Gece yarısı geldiğinde vadinin sokakları oldukça canlıdır ve kalabalık gruplar ile gece kulüplerinin gürültüsüne sahiptir. Buradaki lisanslı kulüplerde kimlik taraması yapıldığından kimliklerinizi yanınızda taşımanız gerekiyor. Aksi takdirde saat 22.00’den sonra herhangi bir kulübe alınmayabilirsiniz.

Queensland Eyaleti yıl boyunca güzel havalara ve bu iklimden yararlanmak için çeşitli çatı barları ve açık hava eğlence mekânlarına sahiptir. Ann Street’teki Elixir Rooftop Bar beton döşeme masaları ve bol miktarda tropikal yeşilliğiyle ferah bir tatil hissi vermektedir. Ric’s Bar genç bir kalabalık, alternatif müzik ve ucuz içeceklerle ziyaretçilerini ağırlayan rahat bir mekândır. Büyük arka bahçesinde kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz. Birkaç blok ötedeki Sixes and Sevens haftanın yedi günü açık olan ve yerellerin favorilerden biridir. Pazar günleri burada mükemmel partiler düzenlemektedir. Fortitude Valley’de haftanın her gününde canlı müziğe sahip mekanlar bulabilirsiniz. The Tivoli, The Triffid ve The Zoo çok sayıda yerli ve yabancı müşteriyi ağırlayan orta büyüklükteki bazı canlı müzik mekânlarıdır. Eğer daha samimi bir ortam istiyorsanız 300 kişi kapasiteli The Foundry ile gelecek vaat eden grupları çıkaran Black Bear Lodge da tercih edilebilir. Şehirdeki en iyi punk ve metal gruplarının sahne aldığı mekân ise Crowbar’dır.

Vadideki gece hayatının önemli parçalarından biri de dans kulüpleridir. Üniversite öğrencilerinin takıldığı ünlü dans kulübü Oh Hello ve üç dans pistiyle tekno müziğin doruklarına ulaşan The Met en iyi alternatiflerdir. Brisbane’in lezzetli kokteyllerini denemek istiyorsanız Dutch Courage Officer’s Mess isimli cin barı ile yaklaşık 900 şişe sert liköre sahip Savile Row’u deneyebilirsiniz.

Fortitude Valley’deki kadar olmasa da hareketli gece hayatına sahip bölgelerden bir diğeri Brisbane merkezî iş bölgesidir. Karanlıktan sonra eğlencenin başladığı bu bölgede ilk olarak Eagle Street Pier’e uğrayabilirsiniz. Nehrin yanında yer alan Eagle Street, çoğunlukla beyaz yakalıların eğlendiği bir bölgedir. Mr. & Mrs. G, Story Bridge’in kesintisiz manzarasına hâkim boydan boya pencerelere sahip samimi bir bardır. Bu bölgede çok sayıda Irish pub ve ev yapımı bira yapan yerler de bulabilirsiniz. Merkezi iş bölgesinin ilk “craft beer” mekânı olan Embassy Bar ve güzel bir çatı bar olan The Stock Exchange güzel bir eğlence atmosferi sunuyor. Çeşitli kültürlerin bir potada eridiği West End ile nehrin güneyindeki eğlence merkezi South Bank gece hayatının diğer alternatif bölgeleridir. West End’in kalbinde yer alan Boundary Street’teki Archive Beer Boutique lezzetli biralar içebileceğiniz ve samimi arkadaşlıklar kurabileceğiniz şirin bir mekândır. South Bank’teki en ünlü eğlence mekânlarından bazıları The Ship Inn, Cowch Dessert & Cocktail Bar ve Junk’tır.