Balti

Balti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balti ülkenin başkentinden sonra, Moldova’da bulunan en büyük ikinci şehir. Ülkenin kuzey kısmında bulunduğundan “kuzeyin başkenti” olarak da anılıyor. Ülkede konuşulan resmi dil Romence fakat Rusça da hemen herkes tarafından biliniyor. Balti 145 bin kişilik nüfusuyla oldukça hareketli bir şehir. Şehirde bolca gece kulübü, restoran, kafe, kültürel aktivite, alışveriş merkezleri, butikler görmek mümkün. Balti, kültürel ve ekonomik özellikleriyle dünyanın en ilgi çekici şehirleri arasında gösteriliyor. Moldova’nın bu bölgesinde de şarap üretimi oldukça önemli.


 
Moldova genel olarak ucuz bir ülke. Gezmek için çok bütçe ayırmak istemeyenler için güzel bir destinasyon olabilir. Geziniz sırasında en çok para ayırmanız gereken şeyse konaklama olacak çünkü Moldova’daki en pahalı şeylerden bir tanesi konaklama. Moldova’da kullanılan para birimi ley. 1$ yaklaşık 17 ley ve 1 € yaklaşık 21 leye denk geliyor. 1 Moldova leyi, 0,22 TL’ye denk geliyor. (Kur bilgileri şubat 2018 tarihinde güncellenmiştir.)
 
Ülkede Rusya, Romanya ve Ukrayna etkisini açıkça görmek mümkün olsa da Moldova kendi geleneklerine ve kültürüne bağlı bir ülke konumundadır. Bu yüzden bir tartışmaya girmek istemiyorsanız, aklınızda bulundurmanız şeylerden birisi de Moldovalılardan Rus ya da Romanyalı diye bahsetmemek gerektiği çünkü ülke vatandaşları bu konuda hassasiyet gösterebilmektedir. 

Balti’nin İklimi 

Balti’yi ziyaret etmek için en uygun zaman ne soğuk ne de çok sıcak olan yaz mevsimi. Balti’yi kışın ziyaret edecekseniz soğuk havaya hazırlıklı olmalısınız. Kışın genellikle havanın eksilere düştüğünü görmek ve bolca kar beklemek mümkün. Şehrin genellikle kuru bir havası var fakat yazın ve sonbaharda hafif yağışlar görmek de mümkün. Yazın hava ise 25 derecenin üstüne pek çıkmıyor. Balti’de bugüne kadar hissedilen en soğuk hava -32 derece

Balti’ ye Nasıl Gidilir?

Moldova’da yalnızca bir havaalanı bulunuyor, o da ülkenin başkenti Kişinev’de. Kişinev’e İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerimizden direkt uçuşlar bulunuyor. Başkente ulaştıktan sonra karayolu ile ulaşım sağlamanız gerekiyor. Birinci seçenek trenle gitmek. Her yarım saatte bir tren seferi bulmak mümkün ve trenle yapacağınız yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Bir diğer seçenekse araba kiralamak fakat yollar sürekli karlı olduğu için turistlere önerilen bir yol değil. 

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde dolaşmak için otobüsleri kullanmak mümkün. Balti’de en çok kullanılan ulaşım aracı otobüs ve hemen hemen her yere her saatte otobüsle ulaşmak mümkün, bu yüzden turistler tarafından da çokça tercih edilen bir ulaşım aracı. 

Balti’de Görülmesi Gereken Yerler


 

Ülkenin ilk ulusal tiyatro binası olan Vasile Alecsandri Ulusal Tiyatrosu (Teatrul Național Vasile Alecsandri din Bălți) turistlerin ilgisini çeken yerlerden bir tanesi. Tiyatro adını şair ve oyun yazarı Vasile Alecsandri’den almış.
 
Saint Constantine ve Elena Katedrali görülmesi gereken önemli mimari yapılardan bir diğeri. Katedral’in yapımına 1924’te başlanmış ve neo-Bizans tarzında yapılmış. Katedral yapıldığı günden beri nerdeyse hiç hasar almamış ve ilk günkü halinde korunmuş. Saint Constantine ve Elena Katedrali mavi ve beyazın birleşimiyle görenleri büyülemektedir.
 
Saint Nicholas Kilisesi de görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Kilise’nin tarihi 1700’lere uzanıyor. Aldığı tek hasarsa 1962’de çan kulesinin yıkılması olmuş fakat 1995 yılında tekrar inşa edilmiş. 

Balti Mutfağı

Tarihi yerleri gördükten sonra yemek için bir mola vermek ve yerel yemeklerden yemek güzel bir fikir olabilir. Moldova çok zengin bir mutfağa sahip, tarih boyunca farklı ülkelerin egemenliğinde olmuş bir bölge ve hepsinin mutfağından izler görmek mümkün, Balti’ye gidildiğinde de mutlaka yerel yemeklerin tadına bakmak yapılması gereken şeylerden birisi. Yemekler genellikle et ağırlıklı yapılıyor.
 
Ülkedeki en önemli ve geleneksel diyebileceğimiz şeylerden birisi de şarap üretimi. Balti de şarapseverler için adeta bir cennet niteliğinde, şehirde farklı üreticilerden onlarca farklı şarap deneyebilirsiniz. Patria Restaurant & Bar önerebileceğimiz yerler arasında. Restoran şehir merkezinde bulunuyor ve uygun fiyatlara yemek bulabileceğiniz yerlerden birisi. Ayrıca eve dönerken sevdikleriniz için bir şişe Moldova şarabı almak da güzel bir fikir olabilir. 

Balti’de Alışveriş

Moldova’da öne çıkan şeylerden bir diğeri de el yapımı şeylere verilen değer. Şehir merkezindeki butikler ve dükkânlarda ülkenin kültürünü yansıtan yüzlerce hediyelik eşya bulabilirsiniz. Kesinlikle görülmesi gereken şeylerden birisi de Moldova’nın renkli kumaşlar ve işlemelerle yapılan yerel giysisi, satın almak isteyenler için bunu da çoğu hediyelik eşya dükkânında bulmak mümkün.

Balti ile İlgili

Balti Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4oC
  • Şub -2oC
  • Mar 2.7oC
  • Nis 10.2oC
  • May 15.9oC
  • Haz 19oC
  • Tem 20.4oC
  • Agu 19.8oC
  • Eyl 15.7oC
  • Eki 9.8oC
  • Kas 4oC
  • Ara -0.9oC

Kısa Kısa