Google+

Arama formu

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 XAF = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 24℃
Şub 26℃
Mar 28℃
Nis 27℃
May 26℃
Haz 26℃
Tem 25℃
Ağu 25℃
Eyl 25℃
Eki 25℃
Kas 25℃
Ara 25℃
Genel Bilgiler / Rehber

Bangui, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehridir. 67 km²'lik yüzölçümüyle Orta Afrika Cumhuriyeti'nin en küçük kenti olmasına karşın, 620.000'i aşan nüfusuyla en kalabalık kentidir. Bangui'nin nehir kıyısına kurulmuş bir limanı, havayolu ulaşımını sağlayan bir havaalanı ve şehri Çad, Sudan ve Kamerun'a bağlayan karayolları vardır.

Nüfus : 622.771
İklim / Hava Durumu

Tropikal iklime sahip olan Bangui'de iki ana mevsim yaşanmaktadır. Mayıs'tan Ekim'e kadar yağışlı sezon yaşanırken, Kasım'dan Nisan'a kadar kuru sezon yaşanmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 26 derece civarındadır. En fazla yağış Haziran ve Ekim aylarında görülmektedir. Bu dönemlerde nehirlerde taşma ve sel baskınları görülebilmektedir. En kuru sezon ise Ocak ve Şubat aylarıdır. Bu dönemde ortalama sıcaklık 34-35 derecelere çıkar. Mayıs-Haziran ve Ekim-Kasım mevsim geçiş dönemlerinde düzensiz ve beklenmedik yağışlar görülebilmektedir.

Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Bangui'ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Bangui'ye Avrupa Paris'ten haftada 1 kez direk uçuş vardır. Türkiye'den Bangui'ye ulaşmanın en kolay yolu Paris aktarmalı uçuşlardır. Bunun dışında Afrika'da Benin, Çad, Libya ve Kongo'dan da Bangui'ye direkt uçuşlar bulunmaktadır. Bangui Havaalanı şehir merkezine 7 km mesafededir.

Bangui Turları
Ne Zaman Gidilir?

Aralık, Mart ve Nisan ayları hem yağış görülmeyen hem de sıcaklıkların çok yüksek seviyelere çıkmadığı aylar olduğu için Bangui'yi ziyaret etmek için en elverişli dönemleridir.

Nerede Kalınır?

Bangui Oteller

 • National Hotel (*3),
 • Bangui Hotel (*3),
 • Hotel du Centre (*3),
 • Hotel Levy's (*1),
 • JM Residences 2,
 • JM Residences 3
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Uzun süre başka ülkelere bağlı olarak ayakta kalmış olan ülkede doğal kaynakların da az olması nedeniyle, kendine özgü yerel mutfağı oldukça zayıftır. En meşhur yemeği olan "Muamba de Galinha" bamya ve hurma yağı kullanılarak yapılan bir tavuk yemeğidir. Şehirde özellikle Fransız, İtalyan, Çin ve Lübnan restoranları ön plana çıkmaktadır. Yabancılara ait restoranlarda yemek yemek, ülke standartlarına göre çok pahalıdır. Buralarda yemekler tabak başına 10-20 dolar arasında değişir. Bangui'de çok sayıda Fransız fırını vardır. Ucuz gıda yerel pazarlardan ve sokak satıcılarından satın alınabilir. Ancak süpermarketlerde gıda ürünleri yerel halkın yaşam standartlarına göre çok pahalıdır. Süpermarketlerde ağırlıklı olarak Fransa'dan ithal edilen ürünler satılmaktadır. Sokak satıcılarından meyve sebze tarzı şeyler alıırsanız, önce mutlaka temiz su ile yıkamalısınız. Yerel biraları olan 33, Mocaf ve Crystal'ı deneyebilirsiniz. Mocaf aralarında en popüler olanıdır ve genelde 65cl'lik büyük şişelerde sunulmaktadır.

Festival / Fuar
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Musée de Boganda (Müze)
 • K-Cinq (Yürüyüş,Manzara)
 • Marché Central (Sokak Pazarı)
 • Place de la République (Anıt/Heykel)
 • Dzanga-Sangha National Park (Ulusal Park)
 • M'Baïki Ormanı
 • Ubangi Nehri
 • Bokassa'ya adanmış zafer takı
 • Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve Merkez Borsası
Ne Yapılır?

Şehirde bulunan ulusal açık hava parkını gezerek hoşça vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca çevre köylere yapılan gezilerle çok sayıda kabileyi tanıyarak geleneklerini öğrenebilirsiniz. Kent merkezi nehir kıyısına oldukça yakın yerdedir, akşam üzeri Ubangi Nehri'nde gün batımını izleyebilirsiniz. Şehir merkezinde Bokassa'ya adanmış büyük zafer takını, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nü ve Merkez Borsa'sını görebilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Bangui gece hayatı gelişmiş değildir. Büyük otel barları dışındaki yerel barlar eğer yanınızda bir yerel rehber ya da Orta Afrikalı bir arkadaşınız yoksa, turistler için tehlikeli olabilmektedir. Ülkedeki en büyük problemlerden biri de yoğun alkol tüketimidir.

Alışveriş / Ne Alınır?

Ülkeye ait en önemli ürünler altın ve mücevherler, ahşap oymalar, hayvan derilerinden yapılmış objeler ve kabilelere ait el işleridir. Afrika'ya özgü Gri Afrika papağanını da pek çok yerde görebilirsiniz. Satışı yasal olmamasına karşın yapılmaktadır. Ancak bunların satışı, soyları tükendiği için yasaklanmıştır. Eğer böyle bir duruma tanık olur ve Gri Afrika papağanı alırsanız, ülkeden çıkartamazsınız ve cezası tutuklanmaktır.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehir, Ubangi Nehri'nin kuzey kıyılarında kuruludur. Nehrin akım hızının yüksek olmasından dolayı ticari gemicilik büyük ölçüde sekteye uğramaktadır. Ubangi Nehri, Orta Afrika Cumhuriyeti ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında huhuki sınırı belirlemektedir. Kongo'da bir kasaba olan Zongo, Ubangi nehrinin karşı yakasında Bangui kentinin karşısında yer alır. Kentten geçen nehirden Brazavil ve Zongo şehirlerine düzenli feribot seferleri vardır.

Bangui her ne kadar başkent olsa da, çok fazla başkent havasında olmayıp, daha çok bir kasabayı andırmaktadır. Afrika'daki sömürgeciliğin en önemli kanıtlarından biri olarak gösterilen şehirde yapılabilecek çok çeşitli aktivite bulunmamaktadır. Şehir yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle suç oranının yüksek olduğu bir şehirdir. Özellikle geceleri dışarı çıkmak son derece tehlikelidir. Şehirde dolaşırken ya pasaportunuzu ya da renkli fotokopisini mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Yanınızda çok para taşımamaya ve pahalı göze batacak kıyafetler giymemeye özen göstermelisiniz. Ülkede sıkça yaşanan sel baskınlarına karşı da gittiğiniz dönemin güvenli olmasına dikkat etmelisiniz.

Orta Afrika Cumhuriyeti Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.