Bissau

BISSAU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER


 
Bissau, Afrika kıtasındaki Gine - Bissau Cumhuriyeti’nin başkentidir. Atlas Okyanusu’nda Geba Nehri kıyısında uzanır. Gine Bissau’nun en büyük şehri, limanı ve idari ile askeri merkezidir. Şehir, aslında Portekiz kolonisiyken liman ve ticaret merkezi olarak kurulmuştur. 1998 - 1999 yıllarındaki Gine Bissau İç Savaşı sırasında şehirdeki birçok bina harap olmuştur. Sonradan yeniden inşa edilse bile şehir hala az gelişmiş bir yapıya sahiptir. Resmi dili Portekizcedir. Ayrıca Bissau geleneksel olarak yıllık düzenlenen festivali ile bilinir.
 
Bissau’da tropikal bir iklim hâkimdir. Aralık ve nisan ayları arasında neredeyse hiç yağmur yağmaz bu şehirde. Kurak mevsimlerin ardından gelen yağışlı mevsimler (mayıs - kasım arası) ise tam aksi bir şekilde muson yağışları ile geçer. Gidiş tarihinin yağışlı mevsim dışında seçilmesinde fayda var. Hava sıcaklığı ise genelde 20 derecenin üzerindedir.
 
Balıkçılığın bir hayli yaygın olduğu bu yerde taze ve bol miktarda deniz ürünü tüketebilirsiniz. Genel olarak palmiye yağının kullanıldığı bu mutfakta hem Batı Afrika hem de Portekiz’den izler görmek mümkün. Hayvansal gıdaları tüketmeyi tercih etmeyenler ise pirincin ön planda olduğu yemeklere yönelebilirler.
 
BISSAU’YA NASIL GİDİLİR?
 
Osvaldo Vieira Uluslararası Havalimanı’na uçuşlar sağlanıyor. Türkiye’den direkt uçuş henüz yok. Lizbon (Portekiz) üzerinden aktarmasız uçak seferleri bulunuyor. Ayrıca Cabo Verde’den 45 dakika, Dakar’dan ise 1 saat süren uçuş tarifeleri de mevcut. Dakar’dan yine deniz yolu ile de ulaşım sağlanabilir. Kara yolundan ulaşım ise hem geçişler hem de zaman bakımından pek tercih edilebilir değil.
 
BISSAU’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER


 
Igreja Catolica da Bissau (Katolik Kilisesi - Katedrali )

Şehir merkezinde bulunmaktadır ve 1945 yılında eski bir Roma Orta Çağ kilisesinin yerinde inşa edilmiştir. Şehrin limanına giden gemilere rehberlik eden kuzey kulesinde bir ışık ile donatılmıştır. Bu kulede büyük bir çan bulunmaktadır. Bissau'nun ilk piskoposu olan Bishop Settimio Ferrazzetta'nın mezarı da buradadır. Bilgi alınmak istenirse, kilisenin ofisi de hizmetleri de Portekizcedir.
 
Başkanlık Sarayı

İç Savaş sonrası yeniden inşa edildiği için binanın tarihi yapısı biraz yok olmuş durumdadır. Ancak yine de kasabadaki en dikkat çekici bina burasıdır. Ülke için adeta bir dönüm noktasını simgeler. Özellikle halkın bir arada olacağı bayram günlerinde farklı bir atmosfere bürünür.
 
Pidjiguiti - Bissau Limanı

Porto Pidjiguiti olarak da bilinen Bissau Limanı, Geba Nehri üzerinde yer alır. Katedralin kulesindeki ışık burayı aydınlatır. Liman, ulusun tarihi ve ekonomik kalkınması için büyük önem taşımaktadır. Limanın Pidjiguiti rıhtımları, 1959’da polisin liman işçilerini vurarak 50 kişinin ölümüne ve 100 kişinin yaralanmasına neden olduğu Pidjiguiti katliamının yapıldığı bölgedir, bu yüzden tarihi bir öneme sahiptir. Limanın çevresinde, 18. yüzyıldan kalma askeri barakalar ve eski hapishane dahil olmak üzere daha eski binalar bulunmaktadır.
 
Amura Kalesi

1969’da Portekiz güçleri tarafından inşa edilmiştir. Tahrip edildiği için 1753’te yeniden inşası yapılmıştır. 1970’lerde restorasyonuna başlanmıştır. Herkesin ziyaretine açık olan kalenin içerisinde Gine Bissau Bağımsızlık Hareketi’nin öncülerinden olan ve Portekizli ajanlarca suikast sonucu öldürülen Amilcar Cabral’ın anıt mezarı bulunmaktadır.
 
Merkez Pazar

Büyüleyici ve son derece gerçek bir deneyim arayanlar için en doğru yerlerden birisidir. En kalabalık alanlardan biridir ancak yine de yerel halk ziyaretçilerini dostça ve sıcakkanlılık ile karşılayacaktır. İnsan etkileşimlerini deneyimleyebilmek ve halkın yaşam tarzını anlayabilmek için en doğal alandır. Hediyelik eşyadan çok gerçekten buraya özgü ve tamamen halkın kendisi için alıp sattığı ürünler ile doludur.
 
Ulusal Etnografya Müzesi

Bairro de Ayuda semtinde yer almakta olan Etnografya Müzesi ülkenin farklı köşelerinden birçok el sanatları koleksiyonu barındırır. Bunların arasında ahşap heykeller, tören giysileri ve devrim şehitlerini anmak için fotoğraf koleksiyonu vardır. Ülke halkının tarihini ve sanatını keşfetmek için yapılacak geziye istenirse müze içerisinde bir rehber eşlik edebiliyor. Ziyaretleri hafta içi gerçekleştirmek mümkün.

Bissau ile İlgili

Bissau Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 27oC
  • Mar 28oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 27oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 28oC
  • Kas 27oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa