Salvador’da Gece Hayatı

Salvador’un çok yüksek bir enerjiye sahip olan gece hayatı, yıl boyunca canlılığını korumaktadır. Birçok kültürü içinde barındıran bu şehirde bir o kadar da farklı eğlence ve müzik türleri mevcuttur. Güneşin batmaya başlaması ile birlikte başlayan gece hayatı, sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir.

Salvador sokakları dans eden ve farklı tarzda müzik yapan insanlarla doludur. Sokaklarında başlayan bu eğlence, gece vakti mekanlara doğru kaymaktadır. Geceye başlamak için eşsiz manzaralı Todos Los Sontos Körfezi’ndeki barlara öncelik verilebilir. Ziyaretçiler burada açık alanda oturup okyanus manzarasının keyfini çıkarabilirler.

Pelourinho, geceleri müzik ve dansla bambaşka bir hale gelmektedir. Açıkhava konseri için en popüler mekanlardan ikisi burada bulunmaktadır. Bunlar Praça Quincas Berro D’Agua ve Largo Pedro Archanjo’dur. Ayrıca Pelourinho’daki turist danışmanlık ofisindeki tanıtım dergilerindeki programlara da bakılıp mekan seçimleri yapılabilir. Pelourinho dışında Rua das Laranjeiras, Rua Castro Rebelo veya Cruzeiro de Sao Francisco gibi barlarla dolu olan bu sokaklar da kesinlikle denenmelidir.

Kuzeydoğunun otantik sesi olan Forro, Afrika davulu dahil reggae ve Latin salsanın içinde olduğu dans partileri ve birçok eğlence seçeneği ile Salvador’da herkes için bir seçenek bulunabilir. Salı ve Cuma günleri büyük partilerinin düzenlendiği şehirde, çok sayıda bar, restoran ve kulüp bulunmaktadır.

Salvador’un bar ve restoranlarla dolu sokağı Santo Antoino’da bulunan D’Venatta hem bar hem de restoran olarak hizmet vermektedir. Mekanda canlı samba, caz, Brezilya’nın popüler müziği ile eğlenmek mümkündür. Ünlü ve yerli içkilerinin içerisinde genellikle zencefil, bal, limon bulunmakta olup kesinlikle denenmesi gerekmektedir. Bahia’nın bağımsızlık gününde açılan D’Venatta, tarihi bir binanın içinde yer almakta olup antika eserleri ile dekore edilmiştir.

Şehrin kalbi olan Pelourinho’da bulunan Sankofa Afrikan Bar, Salvador’un popüler mekanlarından biridir. Afrika kültürüne uygun ve modern tarzda dizayn edilmiş bu bar, eski bir sömürge binasında bulunmaktadır. Büyük bir dans pistine sahip olan bu barda samba ve salsa dansları oldukça popülerdir. Ünlü DJ’lerin de performanslarının olduğu bar, yerli ve yabancı turistlerin çok fazla tercih ettiği bir mekandır.

Tekno müzik sevenlerin uğrak noktası olan Commons Studio Bar, yakın zamanda açılmasına rağmen kısa bir zamanda popüler hale gelmiştir. Salvador’un genç nüfusunu kendine çeken Commons, sadece ahşap döşemelerle kaplanmış olduğu için kutuyu andırmaktadır. Salvador’a dünyaca ünlü DJ’ler dahil en iyi müzisyenleri getiren kulüp ise Maddre’dir. Farklı dekorasyonu ile diğer kulüplerden ayrılan Maddre, genç kalabalıklara ev sahipliği yapmaktadır. Kulübe girmek için akşam saat on gibi sıraya girmek gerekmektedir.

Okyanus manzarasına sahip olan French Quarter adlı mekan, caz müzik sevenler için idealdir. Fiyatları da uygun olan bu yer; perşembe ve pazar günleri en kalabalık oldukça kalabalıktır. Eğlence bittikten sonra ise yerel yemeklerden oluşan bir kahvaltı ile gece güzel bir şekilde sonlandırılıp yeni gün karşılanabilir. Genelde krep, karides ve Hindistan cevizinden oluşan kahvaltılar gece sonrası çok fazla tercih edilmektedir.