Ouagadougou’da Gezilecek Yerler


Ouagadougou şehri turistler için pek çok parkın yanı sıra müze alternatifleri de sunmaktadır. 
 

Moro-Naba Sarayı ve Seremonisi

Moro Naba ya da Naaba Tör sadece 15 dakika sürer ve her Cuma akşam saat 7’de tekrarlanır. Tören Moro-Naba sarayında yapılır. Moro-Naba, Mossi İmparatorluğu’nun kralı, ülkenin tarihindeki gelmiş geçmiş en güçlü geleneksel liderdir ve sarayı Ouagadougou’nun merkezinde yer alır. Şehir 15. yüzyılda kurulmuş ve hemen Mossi İmparatorluğu’nun başkenti ilan edilmiştir. Bu kısa törende ise Mossi kabile reisleri saraya gelir ve rütbelerine göre sıralanırlar. Moro Naba kırmızı renkte giyinir ve savaşı simgeler, bir ayın üstündedir ve top atışı yapılır. En üst rütbeli reisler ona bağlılıklarını sunar, bunun üzerine kral gider ve tekrar gelir bu sefer beyaz giyinmiştir.

Bu tören geçmişte yaşanan bir olayın tasviridir. Bu hikayeye göre Moro Naba, kendisine rakip olan bir kabile reisiyle savaşa kalkışır ancak kendi reisleri tarafından barışa ikna edilir. Kolanut ve Doolo isimli yerel içki katılımcılara servis edilir. Törenin izlenmesi serbesttir ancak fotoğraf çekilmesi yasaktır.

MoroNaabaCeremony1.jpg

Monument des Martyrs

Şehitler Anıtı, ya da Ulusal Kahramanlar Anıtı olarak bilinen bu anıt, tüm Burkina en tuhaf görünüşlü yapısıdır. Sıklıkla Afrika’da Uzay Çağı Mimarisi başlıklı hicivli listelerde bu binaya yer verilir.

Bina, 1987 yılından beri devletin cumhurbaşkanının büyük projesidir. Sadece kendisini iktidara getiren kardeş katli devrimini taçlandırmak için değil aynı zamanda şehrin yeni yüzyıl için hazırlanan yepyeni planlanmış mahallesini de süslemek için yapılmıştır. Ouaga 2000 isimli bu proje şehrin içinde elitlere özel bir ikamet alanı yaratmak amaçlı bir kentsel dönüşüm projesidir. Bu mahallede yer alan anıt bozkırlık bir arazinin ortasında yükselmekte bu da mimari yapısının tuhaflığına tuhaflık katmaktadır. Bu enteresan yapıyı görmenizi tavsiye ederiz.

burkinafaso5.jpg

Ulusal Müzik Müzesi

Ulusal Müzik Müzesi, Oubritenga Caddesi üzerindeki iki katlı bir binada yer alır. Phillipe Zinda Kabore Okulu’nun güney kenarına denk düşer. Tüm enstrüman ailelerinden nadide bazı enstrümanların sergilendiği müzedeki sergileme ürünlerinin yaşları 5 ile 200 arasında değişmektedir. Müzenin ilk koleksiyonu 1998 yılında toplandı ve 1999 yılında sergilenmeye başladı. Koleksiyonda yer alan müzik aletlerinin arasında aerofon, membranofon, idiofon ve kordofon gibi aletler de var. Müze 1993 yılından geriye doğru ülkedeki farklı etnik gruplardan müzik aleti toplamakta. Bu müzik aletlerine sergileme esnasında, toplanma anlarını belgeleyen ve müzik aletlerini sosyo kültürel bağlamlarında gösteren fotoğraflar da eşlik etmekte. Dolayısıyla bu müzeyi gezerken sadece müzik aletleri üzerine bilgi sahibi olmayacak, onlarla özdeşleştirilen inanç, korku, mit gibi kültürel detaylara da aşina olacaksınız.

Müze bir zamanlar Afrika Mimarlığını ve Kentsel Planlamasını Geliştirme Derneği’ni misafir etmekteydi. Bina bir restorasyon sürecinden geçtikten sonra müzeyi misafir etmeye başladı Sudan Sahelian tarzında inşa edilmiş binanın kubbe biçimli çatıları vardır. Şehrin tam merkezinde olan müzeye erişim kolaydır.

7_299.jpg

Ouagadougou’da görülmesi gereken diğer yerler

Bangr-Weoogo Parkı, L’Unite Pedagogique Parkı, Jardin de l’amitie Ouaga-Loudun, Musee de Manega, Naba Koom heykeli.

arton344.jpg