Google+

Arama formu

Ouagadougou

Uluslararası Sanat ve Zanaat Fuarı (Kasım) Panafrican Film and...
Devamı oku
Paskalya İşçi Bayramı (1 Mayıs) Hz. İsa’nın Göğe Yükselişinin 40....
Devamı oku
Ouagadougou (okunuşu: uagadugu), Burkina Faso’nun başkenti ve...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 18 Polis: 17
Devamı oku
Başkent Ouagadougou, Burkino Faso ülkesinin merkezinde yer alır.
Devamı oku
Burkino Faso ülkesindeki Ouagadougou şehrinin para birimi CFA Frangı BEAC’...
Devamı oku
Burkino Faso’da bulunan Ouagadougou şehrinin resmi dili Fransızca’dır....
Devamı oku
Burkino Faso (GMT -1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ouagadougou’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Yarı kurak iklime sahip olan Ouagadougou şehrinde Mayıs-Ekim ayları...
Devamı oku
Ouagadougou şehir merkezinde havalimanı mevcuttur. Avrupa’nın bazı...
Devamı oku
Ouagadougou’da farklı bütçelere uygun seçenekler mevcuttur. Seçiminizi...
Devamı oku
Şehrin turistler için en etkili ulaşım araçları taksilerdir. Bunun...
Devamı oku
Ouagadougou şehri turistler için pek çok parkın yanı sıra müze...
Devamı oku
Popüler restoranlar Chez Tante Propre, L’Eau Vive, Le Foyer, Gondwana...
Devamı oku
Şehirde hem içki içip sohbet edebileceğiniz hem de dans etmeye ya da canlı...
Devamı oku
Şehrin ekonomisi, yiyecek ve tekstil sektörleri üzerine kuruludur....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 XAF = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 24℃
Şub 27℃
Mar 30℃
Nis 32℃
May 31℃
Haz 29℃
Tem 27℃
Ağu 26℃
Eyl 26℃
Eki 28℃
Kas 27℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,626,950 / Dil: Fransızca / Para Birimi: CFA Frangı BEAC (XAF) / İklim: Yarı Kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Ouagadougou Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ouaga2000.jpg

Ouagadougou (okunuşu: uagadugu), Burkina Faso’nun başkenti ve yönetimsel, iletişimsel, kültürel ve ekonomik merkezidir. Ayrıca ülkenin en büyük şehridir. Şehrin adı genellikle kısaltılarak Ouaga şeklinde kullanılır. İsmin okunuşu Fransızca’daki okuma kurallarını takip eder.

Ouagadougou’nun temel endüstriyel faaliyetleri arasında işlenmiş gıda ve tekstil vardır. Uluslararası bir havalimanına sahip olan şehir tren yoluyla da Fildişi Sahili’nin Abidjan şehrine bağlanır.

2003 yılında yanan Ouagadougou Pazar’ı kentin en önemli pazarı ayrıca tüm Batı Afrika’daki en büyük pazarlardan biriydi. Yandıktan sonra yeniden onarılıp açılan bu pazara ek olarak, şehrin diğer turist çekim noktaları ise Burkina Faso Ulusal Müzesi, Moro-Naba Sarayı, Ulusal Müzik Müzesi ve sayısız zanaat pazarıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=5wBW0q1w054

Ouagadougou’da Gezilecek Yerler


Ouagadougou şehri turistler için pek çok parkın yanı sıra müze alternatifleri de sunmaktadır. 
 

Moro-Naba Sarayı ve Seremonisi

Moro Naba ya da Naaba Tör sadece 15 dakika sürer ve her Cuma akşam saat 7’de tekrarlanır. Tören Moro-Naba sarayında yapılır. Moro-Naba, Mossi İmparatorluğu’nun kralı, ülkenin tarihindeki gelmiş geçmiş en güçlü geleneksel liderdir ve sarayı Ouagadougou’nun merkezinde yer alır. Şehir 15. yüzyılda kurulmuş ve hemen Mossi İmparatorluğu’nun başkenti ilan edilmiştir. Bu kısa törende ise Mossi kabile reisleri saraya gelir ve rütbelerine göre sıralanırlar. Moro Naba kırmızı renkte giyinir ve savaşı simgeler, bir ayın üstündedir ve top atışı yapılır. En üst rütbeli reisler ona bağlılıklarını sunar, bunun üzerine kral gider ve tekrar gelir bu sefer beyaz giyinmiştir.

Bu tören geçmişte yaşanan bir olayın tasviridir. Bu hikayeye göre Moro Naba, kendisine rakip olan bir kabile reisiyle savaşa kalkışır ancak kendi reisleri tarafından barışa ikna edilir. Kolanut ve Doolo isimli yerel içki katılımcılara servis edilir. Törenin izlenmesi serbesttir ancak fotoğraf çekilmesi yasaktır.

Moro-Naba Sarayı ve Seremonisi

Monument des Martyrs

Şehitler Anıtı, ya da Ulusal Kahramanlar Anıtı olarak bilinen bu anıt, tüm Burkina en tuhaf görünüşlü yapısıdır. Sıklıkla Afrika’da Uzay Çağı Mimarisi başlıklı hicivli listelerde bu binaya yer verilir.

Bina, 1987 yılından beri devletin cumhurbaşkanının büyük projesidir. Sadece kendisini iktidara getiren kardeş katli devrimini taçlandırmak için değil aynı zamanda şehrin yeni yüzyıl için hazırlanan yepyeni planlanmış mahallesini de süslemek için yapılmıştır. Ouaga 2000 isimli bu proje şehrin içinde elitlere özel bir ikamet alanı yaratmak amaçlı bir kentsel dönüşüm projesidir. Bu mahallede yer alan anıt bozkırlık bir arazinin ortasında yükselmekte bu da mimari yapısının tuhaflığına tuhaflık katmaktadır. Bu enteresan yapıyı görmenizi tavsiye ederiz.

Monument des Martyrs

Ulusal Müzik Müzesi

Ulusal Müzik Müzesi, Oubritenga Caddesi üzerindeki iki katlı bir binada yer alır. Phillipe Zinda Kabore Okulu’nun güney kenarına denk düşer. Tüm enstrüman ailelerinden nadide bazı enstrümanların sergilendiği müzedeki sergileme ürünlerinin yaşları 5 ile 200 arasında değişmektedir. Müzenin ilk koleksiyonu 1998 yılında toplandı ve 1999 yılında sergilenmeye başladı. Koleksiyonda yer alan müzik aletlerinin arasında aerofon, membranofon, idiofon ve kordofon gibi aletler de var. Müze 1993 yılından geriye doğru ülkedeki farklı etnik gruplardan müzik aleti toplamakta. Bu müzik aletlerine sergileme esnasında, toplanma anlarını belgeleyen ve müzik aletlerini sosyo kültürel bağlamlarında gösteren fotoğraflar da eşlik etmekte. Dolayısıyla bu müzeyi gezerken sadece müzik aletleri üzerine bilgi sahibi olmayacak, onlarla özdeşleştirilen inanç, korku, mit gibi kültürel detaylara da aşina olacaksınız.

Müze bir zamanlar Afrika Mimarlığını ve Kentsel Planlamasını Geliştirme Derneği’ni misafir etmekteydi. Bina bir restorasyon sürecinden geçtikten sonra müzeyi misafir etmeye başladı Sudan Sahelian tarzında inşa edilmiş binanın kubbe biçimli çatıları vardır. Şehrin tam merkezinde olan müzeye erişim kolaydır.

Ulusal Müzik Müzesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Ouagadougou Nerededir?

Başkent Ouagadougou, Burkino Faso ülkesinin merkezinde yer alır.

 Ouagadougou Ne Zaman Gidilir?

Yarı kurak iklime sahip olan Ouagadougou şehrinde Mayıs-Ekim ayları arasında yağış görülür. Ortalama sıcaklıklar ise 28 derecedir. En soğuk dönem Aralık ve Ocak aylarıdır. Sıcaklıklar 16 dereceye düşer.

Ouagadougou’ya Nasıl Gidilir?

Ouagadougou şehir merkezinde havalimanı mevcuttur. Avrupa’nın bazı şehirlerinden direkt uçuş vardır.  

Ouagadougou şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Ouagadougou’da Nerede Kalmalı?

Ouagadougou’da farklı bütçelere uygun seçenekler mevcuttur. Seçiminizi şehir merkezinden yaparsanız, pek çok noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ouagadougou pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Ouagadougou Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Ouagadougou Otelleri
En Uygun Fiyatlı Ouagadougou Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Ouagadougou Otelleri
Ouagadougou Ev Kiralama

 Ouagadougou Şehir İçi Ulaşım

img_8026.jpg

Şehrin turistler için en etkili ulaşım araçları taksilerdir. Bunun dışında paylaşılabilen taksiler mevcuttur. Renkleri yeşil olan bu taksiler en az 1500 BEAC tutar.

Ouagadougou Mutfağı

Popüler restoranlar

Chez Tante Propre, L’Eau Vive, Le Foyer, Gondwana, La NASA.

Bahşiş

Burkino Faso restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Ouagadougou Gece Hayatı

Şehirde hem içki içip sohbet edebileceğiniz hem de dans etmeye ya da canlı müzik dinlemeye gidebileceğiniz mekanlar mevcuttur. Avrupalı turistlerin gitmeyi çok sevdiği Music Hall, çok popülerdir. Canlı müzik için The Sahel tercih edilir. Eğer yerel halkın takıldığı bir mekana gitmek isterseniz Bar DeNiro tam size göre. Uygun fiyat arayanlar içinse Le Citadel ve Paladium önerilir.

Ouagadougou Festivaller

Uluslararası Sanat ve Zanaat Fuarı (Kasım)

Panafrican Film and Televizyon Festivali (İki yılda bir Mart ayında)

Rock Festivali (Mart)

Caz Festivali (Mayıs)

Ouagadougou’da Alışveriş

Şehrin ekonomisi, yiyecek ve tekstil sektörleri üzerine kuruludur. Dolayısıyla Ouagadougou’da uygun fiyatlara yöresel kıyafetler almak mümkündür. Hediyelik eşya olarak bölgeye özgü zanaat işçiliğiyle yapılan maskelerden, kilimlerden, müzik aletlerinden, sepet ve yastıklardan alınabilir.

Ouagadougou Saat Farkı

Burkino Faso (GMT -1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı bulunur.

Ouagadougou Para Birimi

Burkino Faso ülkesindeki Ouagadougou şehrinin para birimi CFA Frangı BEAC’dır. 1 TL yaklaşık 200 BEAC’tır.

Ouagadougou Resmi Dili

Burkino Faso’da bulunan Ouagadougou şehrinin resmi dili Fransızca’dır. Ancak bölgede Moore, Mandinka ve Bambara dilleri de konuşulmaktadır.
 

Ouagadougou Resmi Tatiller

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişinin 40. Günü

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Tüm Azizler Günü

Hz. Muhammed’in doğumgünü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Ouagadougou İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 18

Polis: 17

Ouagadougou Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ouagadougou’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Burkina Faso Vizesi

Burkina Faso’ya seyahat edecek olan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları Burkina Faso’ya giriş yapabilmek için Burkina Faso’ya vizesi başvurusu yapmak zorundadır. 
 
Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olarak kabul edilen Hususi (Yeşil) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaportu hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Burkina Faso’ya giriş yapabilmek için Burkina Faso vize başvurusu gerçekleştirmek zorundadır.