Google+

Ouagadougou

Ouagadougou - : - / -
--℃
1 XAF=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon24℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon30℃
 • Nisweather-icon32℃
 • Mayweather-icon31℃
 • Hazweather-icon29℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon28℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon25℃
Nüfus: 1,626,950 / Dil: Fransızca / Para Birimi: CFA Frangı BEAC (XAF) / İklim: Yarı Kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

ouaga2000.jpg

Ouagadougou (okunuşu: uagadugu), Burkina Faso’nun başkenti ve yönetimsel, iletişimsel, kültürel ve ekonomik merkezidir. Ayrıca ülkenin en büyük şehridir. Şehrin adı genellikle kısaltılarak Ouaga şeklinde kullanılır. İsmin okunuşu Fransızca’daki okuma kurallarını takip eder.

Ouagadougou’nun temel endüstriyel faaliyetleri arasında işlenmiş gıda ve tekstil vardır. Uluslararası bir havalimanına sahip olan şehir tren yoluyla da Fildişi Sahili’nin Abidjan şehrine bağlanır.

2003 yılında yanan Ouagadougou Pazar’ı kentin en önemli pazarı ayrıca tüm Batı Afrika’daki en büyük pazarlardan biriydi. Yandıktan sonra yeniden onarılıp açılan bu pazara ek olarak, şehrin diğer turist çekim noktaları ise Burkina Faso Ulusal Müzesi, Moro-Naba Sarayı, Ulusal Müzik Müzesi ve sayısız zanaat pazarıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=5wBW0q1w054

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


Ouagadougou şehri turistler için pek çok parkın yanı sıra müze alternatifleri de sunmaktadır. 
 

Moro-Naba Sarayı ve Seremonisi

004 Kas 2016Gezilecek Yerler

Moro Naba ya da Naaba Tör sadece 15 dakika sürer ve her Cuma akşam saat 7’de tekrarlanır. Tören Moro-Naba sarayında yapılır. Moro-Naba, Mossi İmparatorluğu’nun kralı, ülkenin tarihindeki gelmiş geçmiş en güçlü geleneksel liderdir ve sarayı Ouagadougou’nun merkezinde yer alır. Şehir 15. yüzyılda kurulmuş ve hemen Mossi İmparatorluğu’nun başkenti ilan edilmiştir. Bu kısa törende ise Mossi kabile reisleri saraya gelir ve rütbelerine göre sıralanırlar. Moro Naba kırmızı renkte giyinir ve savaşı simgeler, bir ayın üstündedir ve top atışı yapılır. En üst rütbeli reisler ona bağlılıklarını sunar, bunun üzerine kral gider ve tekrar gelir bu sefer beyaz giyinmiştir.

Bu tören geçmişte yaşanan bir olayın tasviridir. Bu hikayeye göre Moro Naba, kendisine rakip olan bir kabile reisiyle savaşa kalkışır ancak kendi reisleri tarafından barışa ikna edilir. Kolanut ve Doolo isimli yerel içki katılımcılara servis edilir. Törenin izlenmesi serbesttir ancak fotoğraf çekilmesi yasaktır.

Moro-Naba Sarayı ve Seremonisi

-

Monument des Martyrs

104 Kas 2016Gezilecek Yerler

Şehitler Anıtı, ya da Ulusal Kahramanlar Anıtı olarak bilinen bu anıt, tüm Burkina en tuhaf görünüşlü yapısıdır. Sıklıkla Afrika’da Uzay Çağı Mimarisi başlıklı hicivli listelerde bu binaya yer verilir.

Bina, 1987 yılından beri devletin cumhurbaşkanının büyük projesidir. Sadece kendisini iktidara getiren kardeş katli devrimini taçlandırmak için değil aynı zamanda şehrin yeni yüzyıl için hazırlanan yepyeni planlanmış mahallesini de süslemek için yapılmıştır. Ouaga 2000 isimli bu proje şehrin içinde elitlere özel bir ikamet alanı yaratmak amaçlı bir kentsel dönüşüm projesidir. Bu mahallede yer alan anıt bozkırlık bir arazinin ortasında yükselmekte bu da mimari yapısının tuhaflığına tuhaflık katmaktadır. Bu enteresan yapıyı görmenizi tavsiye ederiz.

Monument des Martyrs

-

Ulusal Müzik Müzesi

104 Kas 2016Gezilecek Yerler

Ulusal Müzik Müzesi, Oubritenga Caddesi üzerindeki iki katlı bir binada yer alır. Phillipe Zinda Kabore Okulu’nun güney kenarına denk düşer. Tüm enstrüman ailelerinden nadide bazı enstrümanların sergilendiği müzedeki sergileme ürünlerinin yaşları 5 ile 200 arasında değişmektedir. Müzenin ilk koleksiyonu 1998 yılında toplandı ve 1999 yılında sergilenmeye başladı. Koleksiyonda yer alan müzik aletlerinin arasında aerofon, membranofon, idiofon ve kordofon gibi aletler de var. Müze 1993 yılından geriye doğru ülkedeki farklı etnik gruplardan müzik aleti toplamakta. Bu müzik aletlerine sergileme esnasında, toplanma anlarını belgeleyen ve müzik aletlerini sosyo kültürel bağlamlarında gösteren fotoğraflar da eşlik etmekte. Dolayısıyla bu müzeyi gezerken sadece müzik aletleri üzerine bilgi sahibi olmayacak, onlarla özdeşleştirilen inanç, korku, mit gibi kültürel detaylara da aşina olacaksınız.

Müze bir zamanlar Afrika Mimarlığını ve Kentsel Planlamasını Geliştirme Derneği’ni misafir etmekteydi. Bina bir restorasyon sürecinden geçtikten sonra müzeyi misafir etmeye başladı Sudan Sahelian tarzında inşa edilmiş binanın kubbe biçimli çatıları vardır. Şehrin tam merkezinde olan müzeye erişim kolaydır.

Ulusal Müzik Müzesi

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Yarı kurak iklime sahip olan Ouagadougou şehrinde Mayıs-Ekim ayları arasında yağış görülür. Ortalama sıcaklıklar ise 28 derecedir. En soğuk dönem Aralık ve Ocak aylarıdır. Sıcaklıklar 16 dereceye düşer.

Ouagadougou şehir merkezinde havalimanı mevcuttur. Avrupa’nın bazı şehirlerinden direkt uçuş vardır.  

Ouagadougou’da farklı bütçelere uygun seçenekler mevcuttur. Seçiminizi şehir merkezinden yaparsanız, pek çok noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

img_8026.jpg

Şehrin turistler için en etkili ulaşım araçları taksilerdir. Bunun dışında paylaşılabilen taksiler mevcuttur. Renkleri yeşil olan bu taksiler en az 1500 BEAC tutar.

Popüler restoranlar

Chez Tante Propre, L’Eau Vive, Le Foyer, Gondwana, La NASA.

Bahşiş

Burkino Faso restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Şehirde hem içki içip sohbet edebileceğiniz hem de dans etmeye ya da canlı müzik dinlemeye gidebileceğiniz mekanlar mevcuttur. Avrupalı turistlerin gitmeyi çok sevdiği Music Hall, çok popülerdir. Canlı müzik için The Sahel tercih edilir. Eğer yerel halkın takıldığı bir mekana gitmek isterseniz Bar DeNiro tam size göre. Uygun fiyat arayanlar içinse Le Citadel ve Paladium önerilir.

Uluslararası Sanat ve Zanaat Fuarı (Kasım)

Panafrican Film and Televizyon Festivali (İki yılda bir Mart ayında)

Rock Festivali (Mart)

Caz Festivali (Mayıs)

Şehrin ekonomisi, yiyecek ve tekstil sektörleri üzerine kuruludur. Dolayısıyla Ouagadougou’da uygun fiyatlara yöresel kıyafetler almak mümkündür. Hediyelik eşya olarak bölgeye özgü zanaat işçiliğiyle yapılan maskelerden, kilimlerden, müzik aletlerinden, sepet ve yastıklardan alınabilir.

Burkino Faso (GMT -1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı bulunur.

Burkino Faso ülkesindeki Ouagadougou şehrinin para birimi CFA Frangı BEAC’dır. 1 TL yaklaşık 200 BEAC’tır.

Burkino Faso’da bulunan Ouagadougou şehrinin resmi dili Fransızca’dır. Ancak bölgede Moore, Mandinka ve Bambara dilleri de konuşulmaktadır.
 

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişinin 40. Günü

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Tüm Azizler Günü

Hz. Muhammed’in doğumgünü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 18

Polis: 17

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ouagadougou’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Burkina Faso’ya seyahat edecek olan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları Burkina Faso’ya giriş yapabilmek için Burkina Faso’ya vizesi başvurusu yapmak zorundadır. 
 
Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olarak kabul edilen Hususi (Yeşil) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaportu hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Burkina Faso’ya giriş yapabilmek için Burkina Faso vize başvurusu gerçekleştirmek zorundadır.