Cayenne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Harbor-And-St-Joseph-Island-French-Guiana-France-1600x1200.jpg

Cayenne, Fransa’nın Güney Amerika topraklarındaki Fransız Guyanası’nın başkentidir. Şehir, Atlantik kıyısındaki Cayenne Nehri’nin girişindeki sırtlara konumlanmıştır. Saint Laurent du Maron’den 268 kilometre, Kourou’dan 64 kilometre uzaklıktadır.

Tarihi boyunca devletlerarasında çok kere el değiştirmiş olan şehrin kolonizasyonu 1604’ü bulmaktadır. İlk olarak Fransa tarafından kolonize edilen bu topraklar, İspanyol istilacılar tarafından fark edildiğinde fazla sıcak aynı zamanda zenginliklerden yoksun olarak görüldü. Bunu takiben Portekizliler, Tordesillas Antlaşması’nın hükümlerine uyulmasını sağlamak için bir saldırı başlatmıştır. Buna rağmen 1643’te Fransız sömürgeciler geri dönmüştür ve Cayenne bu sayede kurulmuştur. Fakat bu sefer de Amerikan yerlilerinin saldırılarıyla karşılaşan Fransız sömürgeciler geri dönmüştürler. Ertesi yıl Fransa tekrar dönüp bölgede kısa süreli kalıcılığını sağlamıştır. Takip eden on iki yıl içerisinde tekrar Fransızlara geçmeden önce koloni yarışı Fransız, Hollandalı ve İngiliz istilacılar arasında gidip gelmiştir. 1809’daki Cayenne İşgali sırasında Anglo-Portekizliler tarafından bir kez daha kuşatılmıştır ve 1814’e kadar ülke Brezilya’dan yönetilmeye başlanmıştır. Bu süreçten sonra tekrar Fransızların eline geçmiştir ve 1854-1938 yılları arasında sürgün yeri olarak kullanılmıştır.

Halkının “çalışmak zenginlik getirir” mottosuyla hareket ettiği Cayenne’e We’re No Angels, The Hardy Boys filmlerinde rastlanmaktadır. Bu şehrin adını taşıyan eski bir Fransız folk şarkısı da vardır. Ayrıca Porsche Cayenne arabası da esinini bu kentten almaktadır.