Artvin ve Çevresi

Doğu Karadeniz’in kuzeydoğu köşesinde yer alan Artvin, Merkez ilçe de dahil olmak üzere toplam 8 ilçeden oluşmaktadır. Coğrafi ve kültürel yapısıyla Anadolu'nun diğer bölgelerinden keskin çizgilerle ayrılmaktadır.

Artvin’in önemli ilçeleri şu şekildedir;

ARNAVUÇ: Tarihi çok eskilere dayandığından (M.S. 1. yy.) pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Gevhernik Kalesi, Ferhatlı Kalesi, Yeni Rabat Kilisesi, İskenderpaşa camii ve türbeleri görülmesi gereken yerler arasındadır. Cehennem Deresi kanyonu ilgi çekici doğal yapısı nedeniyle ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. Bilbilan Şelalesi de burada yer almaktadır. Bu bölgeye düzenli olarak safari turları da düzenlenmektedir.

ŞAVŞAT: Önemli geçiş yolları üzerinde bulunan Şavşat ilçesinin en önemli alanları Sahara Karapol milli parkı yaylası, Şavşat kalesi, Tibeti Kilisesi, Aşiyan yayla ve gölleridir. 9.yy’da kurulmuş olan Maden Köyündeki otantik ahşap evler görülmeye değerdir. Derin vadiler, balta girmemiş doğal ormanlar buzul gölleri, fauna ve flora zenginliği etkileyicidir.

YUSUF ELİ: İlçe önce Erzurum’a bağlanmış sonraki yıllarda, Artvin’e sonra yine Erzurum’a 1950’de tekrar Artvin’e bağlanmış. Çok defa el değiştirmiş olan Yusuf eli ilçesi Altıparmak dağları, Kaçkar dağları, Dilberdüzü ve Olgunlar yaylaları, vadileri, dereleri ve nehirleri ile muhteşem bir doğaya sahiptir. Bu bölge rafting ve doğa yürüyüşleri için çok uygundur. Bölgenin en dikkat çekici kiliseleri Barhal Kilisesi, İşhan Kilisesi ve Dört Kilise’dir.

BORÇKA: 1877-78 Osmanlı Rus savaşı sonrası Ruslara geçmiş olan bölge, I. Dünya Savaşı sonrasında önce İngilizler’in daha sonra da Gürcüler’in işgali altında kalmış. 1921’de Osmanlı topraklarına katılmış ve 1928’de ilçe olmuştur. Tarım arazisinin az olması nedeni ile insanların çoğu çareyi okumakta bulmuş. İlçede bu yüzden eğitim seviyesi yüksek. İlçede çok az miktarda çay ve fındık üretimi yapılıyor. Karagöl, Yıldız gölü, Karçal dağları, Camili-Macahel, Borçka ve Muratla barajları ilçedeki önemli noktalardır. Muratlı ve Düzköy camileri ahşap mimarileri ile görülmeye değer. Borçka Karakovan balı ile de meşhurdur.

MURGUL: Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı topraklarına katılmış olan ilçenin %50’si orman, %45’i çayır, mera, taşlık ve %5’i tarım alanıdır. Bu bölgede yer alan Karagöl’de yürüyüş yapılabilir. Bölgede doğa yürüyüşü ve safari turları yapılıyor.

ARHAVİ: İki vadi eteğine yerleşmiş olan Arhavi ilçesi Artvin’in deniz kenarında yer alan iki ilçesinden biridir. Dik yamaçlı vadilerde çay üretimi yapılmaktadır. Mecnuna şelalesi ile Ortacalar çifte köprüsü, ilçenin görülebilir yerlerindendir. Ayrıca 2.800 metre yükseklikte yer alan Göle ve Karagöl krater gölleri de ziyaret edilmelidir.

HOPA: Deniz kenarında yer alan Hopa, 1471’de Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Doğu Karadeniz’in en uç köşesinde bulunan Hopa, bitki çeşitliliği ve kuş türleri açısından zengin bir doğaya sahiptir. İlçedeki kuş gözleme istasyonlarında kuş gözlemciliği yapılabilir.

Artvin’den Hopa’ya devam ederken yol üzerinde Artvin - Hopa arasında Çoruh üzerine kurulmuş baraj gölü ve enerji üreten tribünleri görüyoruz. Göl üzerinde pek çok balık çiftliği de mevcut.

Hopa, 1936’ya kadar Rize’ye bağlıymış. 1936’dan sonra Artvin’in bir ilçesi olmuş. Artvin’e göre bir hayli gelişmiş. Sarp sınır kapısına bir geçiş noktası olduğundan ve de denize kıyısı bulunduğundan hem Karayolu ve hem de deniz ticareti oldukça gelişmiştir.

Buradan Sarp sınır kapısına geliyoruz.

Gürcistan sınır kapısında Türk tarafı çatılarının kırmızı kiremit, Gürcistan tarafı çatılarının yeşil olması dikkatimizi çekiyor. Sınır kapısındaki park yeri oldukça bakımlı. Bu parkta oturup denizdeki yunusları seyrederek günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Artvin'de Kafkasör mevkinde manzaralı bir konaklama için Koliva Otel ve ulaşımı kolay rahat konaklama imkanı sunan Artvin Aparthotel tercih edilebilir.  Diğer Artvin otellerini seçseniz de hayalkırıklığına uğramayacağınızı eklemek isterim. :)

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.