Cayenne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Harbor-And-St-Joseph-Island-French-Guiana-France-1600x1200.jpg

Cayenne, Fransa’nın Güney Amerika topraklarındaki Fransız Guyanası’nın başkentidir. Şehir, Atlantik kıyısındaki Cayenne Nehri’nin girişindeki sırtlara konumlanmıştır. Saint Laurent du Maron’den 268 kilometre, Kourou’dan 64 kilometre uzaklıktadır.

Tarihi boyunca devletlerarasında çok kere el değiştirmiş olan şehrin kolonizasyonu 1604’ü bulmaktadır. İlk olarak Fransa tarafından kolonize edilen bu topraklar, İspanyol istilacılar tarafından fark edildiğinde fazla sıcak aynı zamanda zenginliklerden yoksun olarak görüldü. Bunu takiben Portekizliler, Tordesillas Antlaşması’nın hükümlerine uyulmasını sağlamak için bir saldırı başlatmıştır. Buna rağmen 1643’te Fransız sömürgeciler geri dönmüştür ve Cayenne bu sayede kurulmuştur. Fakat bu sefer de Amerikan yerlilerinin saldırılarıyla karşılaşan Fransız sömürgeciler geri dönmüştürler. Ertesi yıl Fransa tekrar dönüp bölgede kısa süreli kalıcılığını sağlamıştır. Takip eden on iki yıl içerisinde tekrar Fransızlara geçmeden önce koloni yarışı Fransız, Hollandalı ve İngiliz istilacılar arasında gidip gelmiştir. 1809’daki Cayenne İşgali sırasında Anglo-Portekizliler tarafından bir kez daha kuşatılmıştır ve 1814’e kadar ülke Brezilya’dan yönetilmeye başlanmıştır. Bu süreçten sonra tekrar Fransızların eline geçmiştir ve 1854-1938 yılları arasında sürgün yeri olarak kullanılmıştır.

Halkının “çalışmak zenginlik getirir” mottosuyla hareket ettiği Cayenne’e We’re No Angels, The Hardy Boys filmlerinde rastlanmaktadır. Bu şehrin adını taşıyan eski bir Fransız folk şarkısı da vardır. Ayrıca Porsche Cayenne arabası da esinini bu kentten almaktadır.

Cayenne ile İlgili

Cayenne Nerededir?

Harbor-And-St-Joseph-Island-French-Guiana-France-1600x1200.jpg

Cayenne, Fransa’nın Güney Amerika’daki deniz aşırı topraklarından biri olan Fransız Guyanası’nın başkentidir. Şehir, ülkenin kuzey doğusunda, Atlantik kıyısındaki Cayenne Nehri girişinde bulunmaktadır.

Cayenne’e Nasıl Gidilir?

Fransız Guyanası’nın ana girişi Cayenne-Felix Eboué Havaalanı’dır. Başlıca uçuşlar Fransız Karayibi ve Fransa’ya yapılmaktadır. Ülkeye girişte vize gerekmektedir. Bölgeden Air Caraibes ile Paris’e uçuşlar vardır. Surinam Airways’in Miami, Paramaribo, Belem ve Georgetown seferleri, Air France’in ise Martinique, Guadaloupe ve Fransa’ya uçuşları mevcuttur. Fransa’dan ise Air France ve Air Caraibes ile rahatlıkla ulaşmak mümkündür. Ayrıca kente her iki komşu ülkesi Surinam ve Brezilya’dan feribot seferleri yapılmaktadır.

Cayenne’e Ne Zaman Gidilir?

14192-7x3.jpg

Fransız Guyanası’nda sıcak ve nemli bir ekvator iklimi görülmektedir. Buraya gidilecek en uygun zaman ağustos ortasından kasım ortasına kadar geçen zamandır, bununla birlikte daha sıcak aylar olan eylül ve ekim yağışsız ve nemli iklimiyle de davetkârdır.

Yılın her döneminde yağış ihtimali varsa da yoğun yağışlar aralıktan temmuz ortasına kadar gerçekleşmektedir. Yağışın az olduğu aylar ise ağustos ortasından kasım ortası dönemdedir. Cayenne’e eylül ve ekimde 40-50 mm yağmur düşerken, aralıktan hazirana kadar 200 mm’den fazla yağmur düşmektedir.

Sıcaklıklar ise yılın her dönemi yüksek, minimum 20 derecenin üstünde olmakla beraber en sıcak aylar eylül ve ekim aylarıdır.

Cayenne’de Nerede Kalmalı?

Cayenne’de pek çok sayıda otel bulunmaktadır fakat genel itibarıyla otel fiyatları biraz yüksektir. Otellerini Best Western Amazonia, Hotel la Bodega, Central Hotel, Novotel Cayenne ve Ket Kai diye sıralanabilir. Ket Kai’de tek kişilik oda yaklaşık 43 EUR iken, çift kişilik 50 EUR, üç kişilik 60 EUR civarında olup mütevazı ve temizdir.

Cayenne’de Gezilecek Yerler

Fransız Guyenası’nın eşsiz kenti Cayenne sadece tarihi ve kültürel mirasıyla değil, doğal güzellikleriyle de pek çok seçenek sunmaktadır.

Görülmesi Gereken Diğer Yerler

Cayenne City Hall, Saint-Sauveur de Cayenne Katedrali, Musée Departemental Franconie

Devamını Oku

Cayenne İçi Ulaşım

la071125.jpg

Cayenne’in beş hatlı bir otobüs ağı vardır. Diğer ulaşım araçları arasında araç kiralama, taksi, bisikletten bahsetmek mümkündür. Kent içerisinde ulaşım taksi botları (kano), tren yolu, otobüs, havayolları, Taxi Co denilen paylaşımlı taksiler (9 koltuklu minibüsler) ve buna benzer bir sistemle çalışan TIG’lerle sağlanmaktadır.

Cayenne Mutfağı

Pork-Fricassee-recipe-with-Egg-lemon-Sauce-and-Celery1.jpg

Fransız Guyanası mutfağı demek Fransız, Lübnan, Çin, Java, Kreole gibi birçok kültürün yemek kültürünğn de birleşimi demektir. Kent mutfağının sayısız lezzetlerinden biri olan bouillon d’aurora füme balık, yengeç, büyük karides, tavuk, sebze ve savana ağaçlarından alınan aurora meyvesiyle tatlandırılmıştır.

Fricassee denilen bir diğer ünlü yiyeceği, ormanlardan elde edilmiş av eti, yakalı peccary denilen bir tür domuz eti ve tapir etiyle servis edilen pirinç ve bezelyeden oluşmaktadır. Fransız Guyanası sakinleri besinlerini rom, limon ve şeker kamışı şurubu karışımı olan ti punch ile uzun süre yıkamaktadırlar. Place des Palmistes’te de hamburger ve Java yemekleri satan arabalar vardır. En ucuz fiyat skalasına sahip olan restoranlar Çin restoranlarıdır.

Popüler Restoranlar

Abriba: Bonhomme semtinde bulunan bu restoranda Kreole mutfağını tadabilirsiniz. Kreole mutfağı, Afrika soylarından gelen Avrupalılar’a özgü bir mutfaktır.

Le Paris Cayenne: Fransız mutfağına dair pek çok seçeneği tadabileceğiniz bu restoran Cayenne’deki en iyi restoranlardan biri olarak kabul ediliyor.

Bahşiş

Cayenne’de bir restorana gittiğinizde beklenen bahşiş miktarı hesabın yüzde 12 ile yüzde 15’i arasındadır.

Cayenne’de Alışveriş

marche-legumes.1233311730.jpg

Çarşamba, cuma ve cumartesi günleri saat 5:00-13:00 arasında kurulan Le Marché auxLégumessebze pazarında farklı ve lezzetli yerel ürünler tadabilirsiniz. Marché d’Intérêt Régional pazar günleri hariç her gün açıktır, balık bölümünde taze balık bulunmaktadır.

Cayenne’de hediyelik eşya almak için Trois Fontaines’deki ve şehrin diğer yerlerinde görebileceğiniz hediyelik eşyacılara mutlaka uğrayın. Özellikle ahşap oyma eşyaları ve el yapımı egzotik zanaat eserleri kendine özgüdür.

Cayenne Gece Hayatı

Cayenne’de karnaval zamanları dışında, gece hayatı Latin Amerika’nın diğer şehir merkezleri kadar hızlı ve hareketli değildir. Barlar genelde şehir merkezinde değil, onun çevrelerinde toplanmıştır. Le Moonlight Discothéque, biraz pahalı olmakla beraber pazar günleri de açık olan az sayıdaki mekandan biri olan Le Bar des Palmistes, hoş bir ambiyansa sahip küçük bir bar La Bodega, şehir merkezindeki Le Lido Night, L’Exotica, L’Iguana Café kentin popüler mekanları arasındadır.

Cayenne Festivaller

Guyana Karnavalı (Ocak ayı başlarından Ash Wednesday’ine kadar geçen süre)

Cayenne Festivali (15 Ekim)

Mardi Gras (9 Şubat)

Cayenne Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ash Wednesday (10 Şubat)

Paskalya Yortusu (28 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Yükseliş Günü (5 Mayıs)

Zafer Bayramı (8 Mayıs)

Hamsin Yortusu (16 Mayıs)

Köleliğin kaldırılışı (10 Haziran)

Bastille Günü (14 Temmuz)

Meryem’in Göğe Yükselişi (15 Ağustos)

Tüm Azizlerin Günü (1 Kasım)

Bütün Ruhların Günü (2 Kasım)

Ateşkes Yıldönümü (11 Kasım)

Noel (25 Aralık’tan başlayarak)

Cayenne İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 442-020

Yangın: 1717

Polis: 122

Cayenne Vize İşlemleri

Fransız Guyanası’na yapılacak tüm vize başvuruları Fransız Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. Gerekli tüm evraklar ise Fransız vizesi için istenen evraklarla aynı olmakla beraber buna ek olarak konfirmeli otel rezervasyonu istenmektedir. Başvurular ise 2 ila 3 günde sonuçlanmaktadır.

Cayenne Türkiye Temsilciliği

PARİS BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 44 rue de Sevres 92100 Boulogne - Billancourt.

Telefon: Santral: (014712) 3030; Noter: 3058-3056; Vefat/Tereke: 3613; Vatandaşlık: 3611; Nüfus: 3609-3604; Askerlik: 3608-3601-3059; Evlenme: 3606; Pasaport: 3605-3034-3039

Faks: + 33 1 47 12 30 50

[email protected]

http://paris.bk.mfa.gov.tr

Cayenne Para Birimi

Fransız Guyanası’nın başkenti olan Cayenne’de geçerli para birimi Euro (EUR)’dur. 1 Lira yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Cayenne Resmi Dili

Cayenne’de konuşulan resmi dil Fransızca’dır. Ülke nüfusunun çoğunluğu tarafından birincil yahut ikincil dil olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak yerel diller de mevcuttur. Fransız Guyanası Kreolecesi, altı Amerindian dili (Arawalk, Palijur, Kali’na, Wayana, Wayampi, Emerillon), dört adet Afrika kökenli dil (Saramaka, Paramaccan, Aluku, Ndyuka) ve Çin kökenli Hmong Njua dilini bunların arasındadır. Bunların dışında kalanlar ise Portekizce, Hakka, Haiti Kreolecesi, İspanyolca, Felemenkçe ve İngilizce’dir.

Cayenne Saat Farkı

Cayenne (GMT -3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Cayenne’den 7 saat ileridedir.

Cayenne Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 26oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 27oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 55.198 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ekvator İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün