Konstantin Gezilecek Yerler

“Köprüler Şehri” olarak bilinen, antik dönemlerden bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Konstantin; köprüleri, eski şehir bölgesi, zengin kültürel mirası, dinî ve mimari yapılarıyla kendine özgü bir şehirdir.

Konstantin Gezilecek Yerler 

Konstantin'de Kasbah (Eski Şehir), Cirta Ulusal Müzesi, Masinissa Mozolesi, Ahmed Bey Sarayı, Ben Abdelmalek Stadyumu, Tiddis gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Kasbah (Eski Şehir)

Cezayir şehrinin Kasbah bölgesini andıran Kasbah, yani eski şehir semti Konstantin’in en turistik bölgesidir. Bugün semtin bazı kısımları yenilenmiş ve kısmen modern binalar inşa edilmiş olsa da Arnavut kaldırımlı dar sokakları, taş evleri ile köprüler şehrinin Kasbah’ı, büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

  • Adres: Casbah, Constantine, Cezayir

Cirta Ulusal Müze

Eski adı Gustave Mercier Müzesi olan Cirta Ulusal Müze, tarih öncesi çağlardan Numidya, Roma, Osmanlı ve koloni dönemlerine ait, Konstantin tarihini gözler önüne seren arkeolojik buluntular ve çeşitli eserler sergilenir. Müze, Konstantin Arkeoloji Derneği’nin girişimleri ile 1852 yılında kurulmuştur.

  • Adres: Coudiat, Constantine, Cezayir
  • Telefon: +213 31 92 19 38
  • Ziyaret saatleri: Pazar – Cuma: 08.30 – 16.00
  • Giriş ücreti: 20 Dinar
  • Resmi websitesi için tıklayınız.

Masinissa Mozolesi

Masinissa Mozolesi, Massili kabilesi şefi ve ilk Numidya Kralı Masinissa’ın gömülü olduğu yerdir. Antik Dönem'de Cezayir’in de bulunduğu bölge, Afrika’nın kuzeyi Numidya olarak adlandırılmaktaydı. Cirta’da (bugünkü Konstantin) yaşayan Numidyalılar, Massili kabilesi şefi Masinissa’nın egemenliğine girene kadar yarı göçebe bir topluluk idi. Masinissa ölünce Roma, Numidya Krallığı’nın topraklarına el koymuştur. Günümüzde Masinissa’nın defnedildiği mozole, Konstantin’in görülmeye değer noktalarından biridir.

Ahmed Bey Sarayı

Ahmed Bey Sarayı’nın inşası, 1826’da Konstantin hükümdarı olan Hacı Ahmet Bey tarafından başlatılmıştır ve 1835’te tamamlanmıştır. Beyaz yüksek duvarlarıyla Ahmed Bey Sarayı Cezayir’in en güzel Osmanlı dönemi mimari örneklerindendir. Mermer sütunları, oyma sedir ağacı kapıları, Tunus ve Fransız çinileriyle süslenmiş iç dekorasyonu, bahçesindeki zeytin ve portakal ağaçlarıyla ihtişamlı saray 25 yıldır ziyarete kapalı durumdadır.

  • Adres: Si-El Haoues, Constantine, Cezayir

Ben Abdelmalek Stadyumu

Ben Abdelmalek Stadyumu, 1948 yılında çok amaçlı olarak inşa edilmiştir. Tarihî stadyum genellikle futbol maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Cezayir'in MO Constantine, CS Konstantin takımlarının müsabakalarını gerçekleştirdiği stadyum, 20.000 kişi kapasitelidir.

  • Adres: Constantine, Cezayir

Tiddis

Castellum Tidditanorum veya Tiddi olarak da anılan Tiddis, Cira yani bugünkü Konstantin’e bağlı antik Roma kentidir. Tiddis, Konstantin şehir merkezinin kuzeyinde yer alır. Bölgede bulunan kaya yazıtları ve çanak çömlekler buranın eski bir Roma yerleşimi olduğunu ortaya çıkarmıştır. MÖ 4. yüzyılda Romalılar tarafından kurulduğu tahmin edilen Tiddis kentinde günümüzde; heybetli şehir kapısı, Roma hamamları, ticarethaneler ve bir şapelin kalıntılarını görmek mümkündür. Buluntulara göre, Tiddis 7. yüzyılın başında Arap fetihleriyle birlikte terk edilmeye başlanmış ancak 9. yüzyıla kadar bölgede bir köy yerleşimi sürmüştür.