Google+

Arama formu

Yunnan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yunnan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Asya’da, Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Yunnan Bölgesi’nin başkenti Kunming şehridir. Bölgenin komşuları ise Vietnam, Laos ve Burma’dır (Myanmar). Dağlık bir alan içine kurulu olan bölgede okyanusların da etkisiyle ılıman bir hava yaşanmaktadır.

45,966,239 kişilik nüfusuyla kalabalık ve büyük bir bölge olan Yunnan’ın en önemli şehirleri oldukça gelişmiş olan başkent Kunming, Ortaçağ duvarlarıyla süslü Dali, tarihi güzelliklere sahip olan Lijiang ve tropik bir turist şehri olan Jinghong’dur. Doğal parkları, gölleri ve UNESCO’nun koruma altına aldığı alanlarıyla dikkat çeken bir bölgedir Yunnan.

Her ne kadar 19. yüzyılın ortalarında ihraç ettiği kuş çeşitleri, değerli taşlar ve yemişler ile öne çıkan bir bölge olduysa da, zamanla bu başarılı ekonomisi gerilemiştir. Yunnan Bölgesi’ne ılıman iklim hâkimdir. Pasifik ve Hint Okyanusu’nun bu durumdaki etkisi büyüktür. Kış ayları ılıman ve sıcaktır. Yazlar da aynı şekildedir. En soğuk olan ocak ayında sıcaklıklar 8-17 derece arasındadır. Temmuz ayında ise 21-27 derece arasında olduğu görülür. Yağışlar haziran-ağustos ayları arasında düşer.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Dm8ht0ZlkII