Cochabamba Genel Bilgiler / Rehber

Cochabamba Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Cochabamba, Bolivya'nın 4. büyük şehridir. Cochabamba, Bolivya'nın Andes Dağlarına vadi oluşturan bir şehirdir. Cochabamba ismi açık ova ve göl kelimelerinin birleşiminde meydana gelmiştir. Bolivya'nın yerli halkı ise kısaca buraya Cocha derler. Aslında yerli halk bu şehri çok severler, çünkü her yer çiçektir ve güzel kokularla doludur. Bunda Cochabamba'nın iklimi genellikle bahar sıcaklığında olmasının da büyük etkisi olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı buraya ''ebedi bahar şehri'' de denmektedir. Ayrıca burası Bolivya'nın en iyi mutfağı olarak da bilinir. Sokak tatları ve genellikle ana caddelerde bulunan restoranlar Bolivya'daki en iyi yemekleri sunarlar. Gece hayatı da Bolivya'ya göre daha iyidir çünkü burada öğrenciler ve sırt çantalı gezginler daha çok bulunmaktadır.

Cochabamba genellikle sırt çantalı turistlere ev sahipliği yapar. Kültür açısından çok zengin olmakla birlikte, büyük şehir karmaşasından uzaktadır ve genellikle kafa dinleme yeri olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle aktivite alanı da günümüzde iyice genişlemiştir. Cochabamba'da rafting, dağcılık, paraşüt ve milli park turları gibi aktiviteler bolca bulunmaktadır. Birkaç önemli bulvarı vardır ve bu bulvarlar 2 ana caddenin kesişiminden oluşur. Genellikle tüm bulvarlar, caddeler ağaçlar ve çiçekler ile süslenmiştir. Plaza 14 de Septiembre şehrin merkezidir ve aradığınız çoğu şeyi burada bulabilirsiniz. Avenida Ballivian aslı caddesi ise şehrin en iyi otellerinin, alışveriş yerlerinin ve restoranlarının bulunduğu caddedir.

Cochabamba genellikle İspanyolca öğrenmek isteyen gençleri de çok ağırlar. Burada çok önemli dil okulları bulunmaktadır. Bu dil okulları çok köklü ve çok ünlü okullardır. Hatta buradaki okullar Güney Amerika'nın en iyi okullarıdır. 

Cochabamba'ya Nasıl Ulaşılır? 

Cochabamba’ya ulaşım için birkaç alternatifiniz bulunmaktadır. Çeşitli alternatifleri aşağıda okuyabilirsiniz.

Uçak ile

Cochabamba'da bir tane havaalanı bulunmaktadır (Jorge Wilstermann Uluslararası Havalimanı). Genellikle Bolivya'nın diğer büyük şehirlerine ulaşımı kolaydır. Istanbul'dan Cochabamba'ya direkt uçuş ise bulunmamaktadır. Genellikle Miami ve Madrid'den aktarma ile buraya gidilebilmektedir. Eğer uçak tercih edilirse, aktarmaya bağlı olarak 21 - 27 saat arası uçuş yapılması gerekmektedir. Uçaktan sonra şehir merkezine taksiyle yaklaşık 5 dolar kadar ücretle ulaşılabilmektedir.
 
Otobüs ile

Bolivya'nın büyük şehirlerine genellikle ya yarım saatte bir ya da her saat bir otobüs kalkmaktadır. Bu otobüsler şehrin 5 - 10 dakika güneyindeki otobüs terminaline kadar getirmektedirler. Santa Cruz'dan buraya 9 - 10 saat mesafe bulunmaktadır. La Paz'dan ise 8 saatlik bir yolculuk ile Cochabamba'ya ulaşılabilmektedir. Otobüs hızlı olmasa da ucuz bir ulaşım biçimidir. 

Cochabamba'da İklim 

Cochabamba'da gerçekten de ebedi bir bahar hüküm sürmektedir. Yarı kurak iklime sahip Cochabamba, dağ eteğinde bir vadi olduğu için ne çok sıcak ve nemli, ne de çok serin olmaktadır. Sıcaklığı vadinin serinliğiyle dengelenmektedir ve tam bir bahar havası görülmektedir. Kasım, aralık, ocak aylarında genellikle burada yağışlar görülmektedir. 

Cochabamba Görülecek Yerler 

Cochabamba görülecek yerleri bakımından da size çeşitli seçenekler sunmaktadır. Bunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.
 
Simón I. Patiño Kültür Merkezi (Centro Pedagógico y Cultural Simón I. Patiño): Simón I. Patiño Kültür Merkezi, güzel bir bahçe ve müze olarak kullanılan bir konaktan oluşmaktadır. Kültür merkezi olarak anılır çünkü kültür etkinliklerinin çoğu burada olmaktadır. Konak, 1932 yılında büyükelçi Simon Patino tarafından inşa ettirilmiştir. Potosi Caddesi’nde bulunmaktadır. Pazar hariç diğer günler İspanyolca, Fransızca ve İngilizce olarak farklı saatlerde rehberli anlatımı bulunmaktadır.
 
Yamaç Paraşütü: Cochabamba, yamaç paraşütü konusunda tecrübelidir. Dağ eteğinde olduğu için yamaç paraşütü denemek ve ders alınması önerilmektedir. Kaliteli yamaç paraşütü hocaları ve okulları da yine burada bulunmaktadır. AndeseXtremo, bunların arasında en iyisidir. Bu okulda dağcılık gibi eğitimler de alınabilmektedir.
 
Fundacion Delpia National Park (Fundacion Delpia Ulusal Park): Bu park Cochabamba'nın yerlilerinin yaşadığı yerdir. Buraya yapılan turlarla Cochabamba'nın yerlilerinin günlük yaşantısına şahit olabilir; yürüyüş, kano gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Ayrıca burası kamp noktası olduğu için burada kamp yapmak önerilmektedir. Yalnızca gezip havasını solumak için bile olsa gidilmesi tavsiye edilmektedir.


 
Cristo de la Concordia Heykeli: Bu heykel Cochabamba'nın görülmesi gereken yerlerinin başında gelmektedir. Heykel kollarını iki yana açmış İsa'yı tasvir eder. Calle Caddesi’nin en sonunda sağdaki tepede bulunmaktadır. Aslında burası bir parktır, ağaçlar yeşillikler içinde Cristo de la Concordia Heykeli bulunmaktadır. Tepededir fakat en tepeye merdivenlerle çıkıp Cochabamba'nın eşsiz manzarasını görmek isteyenlere önerilmektedir. Cochabamba'nın meydanından buraya servisler kalkmaktadır ve turlar satılmaktadır. Bu heykelin özelliği dünyadaki en büyük 2. İsa heykeli olmasıdır. Bu nedenle dini olarak da ziyaret edilen yerlerdendir.
 
Medical Museum (Tıp Müzesi): Cochabamba'da bulunan Tıp Müzesi’nde, en iyi eski hastane olan Viedma'daki eski x-ray cihazları, aletleri sergilemektedir. Quendo Caddesi’nde bulunmaktadır.
 
Rafting: Cochabamba'dan 1 buçuk saat ileride Villa Tunari, rafting macerası için çok fazla turisti ağırlamaktadır. Eğer vakit varsa burasının kesinlikle görülmesi önerilmektedir. Cochabamba'nın merkezinden buraya turlar düzenlenmektedir. Siz de bir gününüzü böyle bir etkinliğe ayırmak isterseniz Cochabamba’da rafting yapabilirsiniz.

Cochabamba ile İlgili

Cochabamba Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 18oC
  • Şub 18oC
  • Mar 18oC
  • Nis 17oC
  • May 15oC
  • Haz 13oC
  • Tem 13oC
  • Agu 15oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 18oC
  • Kas 20oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa