Cunda’da Gezilecek Yerler

Cunda'da gezilecek yerler, adaya girişi sağlayan “Gönül Yolu” ile başlıyor.  Arnavut kaldırımlı taş sokakları, kiliseleri, yel değirmenleri, fotoğraf çekmenin keyfini yaşatan gün batımı manzaraları ve birbirinden güzel koylarıyla; Cunda’da her gün yeni bir maceraya uyanmak mümkün. Özellikle tekne turları çok caziptir. Farklı büyüklükteki gezi teknesi, her gün 11 gibi limandan açılıyor ve akşam 18:30 gibi geri dönüyor. Rota ise gün içinde esen rüzgâra göre belirleniyor ve denize girilecek koylar seçiliyor.
 

 Aşıklar Tepesi


Ada manzarasının en mükemmel seyredileceği yer adaya girişte sol tafta yer alan Aşıklar Tepesi. Ada manzarasını ve güneşin Midilli’nin tepelerinde kayboluşunu izlemek eşsiz bir deneyim. Tepeye çıkmışken, burada bulunun Agios Yannis Kilisesi de ziyaret edilebilir. Tepede dört duvarıyla zamana direnen kilisenin yanı sıra, ilk yel değirmenini de görmek mümkün.

 Taksiyarhis Kilises

1873 yılında inşa edilmiş olan kilise, Rumların geleneksel Bizans Mimarisi stilindedir. Yapıldığı dönemden mübadele yıllarına kadar Cunda Adası’nın metropol kilisesi olduğu belirtiliyor. Taksiyarhis'e, yani koruyucu baş melekler Cebrail ve Mikail'e atfedilmiştir. Kilisenin içinde balık derisi üzerine işlenmiş Yunus Peygamber ile Cebrail ve Mikail’in ikonları bulunmaktadır. 2011 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı'na tahsis edilen kilise binasının restorasyonu, 2014’te tamamlanmış ve ziyarete açılmıştır. Halen adanın en önemli anıt yapısı olarak kabul edilmektedir.