Aalborg’da Gezilecek Yerler

Tiyatroları, senfoni orkestrası, opera kumpamyası, performans salonları ve Aalborg Historical Museum ve Aalborg Museum of Modern Art gibi müzeleriyle Aalborg kültür ve sanat dolu bir kenttir.

Aalborg’da görülecek diğer yerler

Waterfront, Lindholm Hoje Museet, Grabodrekloster Müzesi, Aalborg Histroiske Müzesi, Jens Bangs Stenhus, Klideparken, Royal Taxhouse, Lile Vildmose.

Utzon Center

aalborg--utzon.jpg

700 metrekarelik bu etkileyici mimarialan sadece etkileyici yapısıyla değil nehir kıyısında oluşuyla da eşsiz bir manzara sunar. Gümüşi çatısıyla şehrin her köşesinden görülebilen binanın içnide yer alan ve adını Danimarkalı bir mimardan alan merkezde tasarım ve mimari üzerine sergiler, konferanslar ve atölye çalışmaları da yapılmaktadır.

Kunsten Müzesi

kunsten-museum-aalborg.jpg

Büyük Finlandiyalı mimar Alvar Aalto tarafından tasarlanan bu mermer bina Aalborg’un modern ve çağdaş sanat müzesidir. Özellikle güncel Danimarka sanatına odaklanan ana koleksiyon dışında müzede küratörlü süreli sergiler de yapılmaktadır.

Aalborg Hayvanat Bahçesi

aalborg-zoo-aalborg-denmark.jpg

Kentin en meşhur köşelerinden biri olan bu hayvanat bahçesinde 1200’den fazla çeşit hayvan bulunmaktadır. Şehrin güneybatısında bulunan hayvanat bahçesine 11 numaralı otobüsle erişilebilir. Hayvanat bahçesi arazisinde ayrıca çocuklar için güzel bir oyun alanı ve şık bir restoran da bulunmaktadır.

Budolfi Katedrali

SetWidth700-6877budolfi.jpg

Lim Fiyordu’nun ortasında bulunan 12. yüzyıldan kalma Budofi Katedrali, Jutland’ın da merkezi olarak kabul edilmektedir. Romanesk tarzda inşa edilmiş yapıda Gotik tarzda unsurlara da rastlanır. Zarif çanlarını her saat başı duyabileceğiniz katedralin vaftiz bölümünde siyah beyaz büyük mermerler kullanılmıştır. Tavanındaki rengarenk freskler ile görenleri büyüleyen katedral Danimarka’nın bilinen en eski dini yapılarındandır.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı