Dominik Cumhuriyeti Mutfağı

Orta ve Güney Amerika mutfaklarıyla benzerlik gösteren Dominik Cumhuriyeti mutfağının ana malzemelerini deniz mahsülleri, siyah fasulye, pirinç, sebzeler ve et oluşturur. Ülkede yemek kültürü bölgeye göre farklılık gösterse de ana yemekler genelde aynıdır.

Dominik Cumhuriyeti mutfağının geleneksel yiyeceklerinden biri kahvaltıda servis edilen peynir, bacon ve yeşil muzla hazırlanan mangu'dur. Pirinç, fasulye, et, sebze ve kızarmış muzdan oluşan La Bandera Dominicana denilen yemek ise en ünlü öğlen yemeği menüsüdür.

GEnews_131_20131129155700_en.jpg

Bir diğer geleneksel yemekleri İspanyol tarzı yapılan ve pirinç ile servis edilen Sancocho'dur. Sancocho yeşil muz, avokado, çeşitli kökler ve tavuk ya da etten oluşan bir yemektir. Bazen 7 çeşit etin karışımından oluşur. Dominik mutfağında bulgur, bir çeşit içli köfte olan Quipes'in veya kısır diyebileceğimiz Tipili'nin ana malzemesi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Dominik mutfağının diğer ünlü yemekleri arasında kuşbaşı doğranmış kızarmış tavuk yemeği chicharrones de pollo, paçanga böreği pastelitos ve yeşil muzlu yemek mofongo sayılabilir. Yucca cassava da bir çeşit ekmektir.


 

En önemli tarım ürünü şekerkamışı olan ülkenin mutfağında tatlılar önemli bir yere sahiptir. Pudingler, kekler, karamel dipli meyvelerve kremalar en çok yenen tatlılardır. Ülkenin en popüler tatlı çeşitlerini sıralayacak olursak, sütlaca benzeyen bir tür tatlı olan arroz con leche, Hindistan cevizli veya meyveli süt kreması dulce de leche, üzeri beyaz yumurta kremalı kekler bizcochos, meyve şuruplu buz kalıpları friofrios ve tropik şerbetli, makadamialı, hindistancevizli ve romlu dondurmalarıdır.
 

arroz-con-leche-AlaMesa.jpg


Presidente Birası ülkenin en popüler birasıdır. Bunun yanı sıra dünyaca ünlü rom markaları Bermudez, Brugal ve Barcelo’dur. Çeşitli bitkiler, kökler, yapraklar ve rom, cin, şarap bal ve limondan oluşan karışım Mamajuana da Dominik Cumhuriyeti'nin en ünlü içeceklerindendir. Sağlık, cinsel güç ve vücut direncini artırıcı bir içecek olduğuna inanılan bu içecek yalnızca Dominikli birkaç aile tarafından üretilmektedir.
 

Dominik Cumhuriyeti iklimi ve bulunduğu coğrafi konum dolayısıyla en iyi organik kahve çekirdeklerinin yetiştiği dolayısıyla en zengin aromalı kahvenin üretildiği ülkelerden biridir. Santo Domingo adını taşıyan Dominik Cumhuriyeti kahvesi 6 farklı bölgede yetiştirilmektedir. Ülkede genellikle kahve espresso fincanlarında, şekerli ve sütsüz olarak tüketilir.