Dortmund’da Gezilecek Yerler

Dortmund’da güzel vakit geçirmenin pek çok yolu vardır. Her an karşılaşabileceğiniz sokak gösterileri, Orta Çağ’a dayanan tarihiyle ilgili müzeler, parklar ya da mimari yapılar mutlaka görülmelidir.

Görülmesi gereken diğer yerler: DFB-Museum, Zollern Colliery, Reinoldikirche, Museum Ostwall, Mahn und Gedenkstatte Steinwache, Petrikirche, Brauerei-Museum, Otomobil Müzesi.

Dortmund Hayvanat Bahçesi

Zoo_Dortmund_Faultier.jpg

Şehir merkezinden çok uzak olmayan Dortmund Hayvanat Bahçesi, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini beklemektedir. Merkezden tramvay ya da otobüslerle ulaşılabilen hayvanat bahçesi, hem Güney Amerika, Avrupa ya da Amazonlar’dan sahip olduğu hayvan türleri hem de tarihi yapısıyla ilgi çekicidir. 250 türde 1.500’den fazla hayvan görülebilirken doğa içinde güzel bir gün geçirilebilir.

Museum Für Kunst & Kulturgeschichte

MKK-IMG_2369.jpg

Şehir merkezine yakın Hansastrasse’de yer alan müze, şehrin en değerli müzesi olarak görülmektedir. 1883 yılında kurulan ve Ruhr Bölgesi’nde belediyeye ait ilk müze olan Museum Für Kunst & Kulturgeschichte’de arkeolojik, folklorik ve yerel tarih hakkında koleksiyonlar görülürken bölgedeki sanat, tasarım ve el işçiliği kültürü hakkında da bilgiler edinmek mümkündür.

Hoesch Müzesi

Hoesch_Museum_Dortmund.JPG

Şehir merkezine yakın olan ve metroyla rahatlıkla ulaşılabilen Hoesch Museum, şehrin tarih boyunca en önemli ekonomik kaynaklarından biri olan ‘çelik’ üzerinedir. Adı ‘Hoesch’ü, Dortmund’daki en büyük çelik fabrikasından alan ve yine bu fabrikanın eski çalışanlarının çabalarıyla kurulan müzede 1800’lerden itibaren Dortmund’daki demir ve çelik sanayisinin anlatımı özel objelerle birlikte yapılmaktadır.

Dortmunder U

Fliegende_Bilder_Dortmunder_U.jpg

Neredeyse şehrin her noktasından görebileceğiniz ‘U’ harfinin bulunduğu alan, zamanında Dortmund’dun en büyük ve ünlü bira üreticisinin bulunduğu alan olarak biliniyor. Şimdilerde ‘U’ harfinin olduğu bina, bu üreticinin ve bölgenin anısına kültür merkezi olarak kullanılıyor.

Marienkirche

Dortmund’un bu en eski kilisesi, 1170-1200 yılları arasında inşa edilmiştir. Romanesk ve Gotik mimariye sahip olan kilise, içerisinde pek çok Orta Çağ eserini de barındırmaktadır.