Douala Hakkında Bilinmesi Gerekenler

douala3.jpg

Kamerun’da bir şehir olan Douala, ülkenin en büyük şehridir. Kamerun’un Littoral Bölgesi'nin yönetim merkezidir. Aynı zamanda Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu’nun (CEMAC) en zengin şehridir. Ülkenin en büyük ihracat ürünleri olan yağ, kakao, kahve, kereste, metaller ve meyveyi idare etmektedir. Afrika’nın en büyük limanına da ev sahipliği yapmaktadır.

douala-monument-621x350.jpg

Wouri Nehri, Douala şehrinin ortasından geçer ve iki yakası Bonaberi Köprüsü ile birleşerek harika bir görüntü oluşturur.

Avrupalıların, Portekizlilerin 1472 yılında bölgeye ayak basmasıyla Almanya gibi pek çok ülkenin hakimiyeti altında kalmış olan şehrin mimari özelliklerine bakıldığında bu durumun etkisi bir hayli fazla hissedilmektedir.

Boulevard de la Liberte adlı muazzam şehir meydanı, özel yemeklerin sunulduğu restoranları ve dillere destan gece hayatıyla gelişen bir turizme sahiptir Douala.

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olması ve sıcaklıkların yılın her döneminde ortalama 30 derece olması da, turistlerin diledikleri zaman şehre gitmesini sağlamaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=5Wu1wqssp-o

Douala ile İlgili

Douala Nerededir?

Kamerun’da bir şehir olan Douala, ülkenin en büyük şehridir. Kamerun’un güneybatısındaki Littoral Bölgesi'nin yönetim merkezidir. Afrika’nın en büyük limanına da ev sahipliği yapmaktadır. Wouri Nehri, şehrin ortasından geçer ve iki yaka Bonaberi Köprüsü ile birleşir.

Douala’ya Nasıl Gidilir?

Douala’da Uluslararası Douala Havalimanı bulunmaktadır. İstanbul’dan Douala’ya direkt uçuş mevcuttur. Bunun dışında Paris ve Brüksel gibi Avrupa şehirlerinden de ulaşım mümkündür.

 Douala Ne Zaman Gidilir?

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Douala’ya yılın her dönemi gidilebilir. Sıcaklıkların yüksek ve yağışların az olduğu Temmuz-Eylül ayları arasındaki dönem ve Ekim-Nisan ayları arasındaki kurak dönemin sıcaklık ortalamaları 30 derece üzerindedir.

Douala’da Nerede Kalmalı?

douala2.jpg

Douala’da hosteller ve apartlar ya da yıldızlı oteller gibi farklı bütçelere uygun olacak şekilde pek çok otel seçeneği mevcuttur. Hem şehir merkezinde hem de dışında konaklayabilirsiniz.

Douala’da Gezilecek Yerler

Kamerun şehrinin ekonomik başkenti sayılan Douala’da çok sayıda olmasa da görülebilecek doğal ve kültürel güzellikler mevcuttur. Douala Müzesi yakınlarında, Place du Gouvernement adı ile anılan hükümet binası mutlaka gezilmesi gereken mekanlardandır. Özellikle Çin tarzı pagoda mimarisi ile dikkat çekicidir. Doula’da 2009 yılında hizmete açılan Şerefoğlu Külliyesi bölgede yaşayan Müslüman halka rahat ve toplu bir şekilde ibadet etme imkânı sağlıyor. Zirvesi halen etkin bir volkan olan Kamerun Dağı bölgesi gezilebilir. Batı Afrika’nın en yüksek noktası olan dağ bölgesinde, tırmanış, yürüyüş, kuş gözlemi ve benzeri keşif sporları yapılıyor. Douala’nın ünlü yerleri arasında olan Limbe de kesinlikle gezilmelidir. 1999 yılında meydana gelen volkan patlaması sonrası oluşan kumsal Limbe, ayrıca hemen çevresindeki yaban yaşamı bakımından korunmuş doğa alanı ile kesinlikle gezilmelidir.

Devamını Oku

 Douala Şehir İçi Ulaşım

douala-limbe-0113.jpg

Douala’da ulaşımın en kolay ve ucuz yolu, dolmuş olarak da adlandırabileceğimiz, ortak kullanımlı taksilerdir.

Douala Mutfağı

Ülke mutfağı yöresel farklar içerir. Ancak tüm ülke genelinde yaygın olan alışkanlık, tek çeşitten oluşan ve büyük porsiyonlu akşam yemeği yemektir. Yemeklerde en çok kullanılan malzemeler; cocoyam, mısır, cassava, darı, yabani muz, patates, pirinçtir ve genellikle hamura benzeyen “fufu”nun içine doldurulur. Bu şekilde oluşan ana yemekler yanında bir sos, bir çorba ya da yeşil bitkiler, öğütülmüş kuruyemişler, hurma yağı ve baharattan oluşan bir yahniyle servis edilir.

Et, tavuk ve balık popülerdir ama pahalıdır, dolayısıyla özel günlerde tüketilir. Ülke yemekleri genellikle acı ve tuzludur. Douala’daki restoranların büyük bir kısmı, şehrin merkezi olan Boulvard de la Liberte’de yer almaktadır.

Popüler restoranlar

La Fourchette, Saga African Restaurant, Foyer Du Marin, Delices.

Bahşiş

Kamerun restoranlarının bazılarında hesabın yüzde 12-15’i faturaya eklenebilir. Eğer eklenmemişse siz kendi arzunuza göre yüzde 10 veya 15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Douala’da Alışveriş

Douala’da alışveriş için yerel pazarlardan büyük alışveriş merkezlerine kadar pek çok seçenek mevcut. Özellikle yöresel el yapımı ürünler arıyorsanız adresiniz “Marche des Fleurs” olmalı. Yerlilerin ürettiği envai çeşit ahşap ürünü, yöresel desenli tekstil ürünlerini, sepetleri, duvar süslerini ya da mask ve davulları burada bulabilirsiniz.

Eğer sanatsal ürünler arıyorsanız, “Artisianal Camerouais”e uğramalısınız. Tropikal meyve ve sebze meraklılarıysa Place de Independence’daki “Douala Central Market”e mutlaka gitmelidir. Buranın bir diğer adı da “Lagos Market”tir.

Douala Gece Hayatı

Douala, Kamerun’un gece hayatı başkenti olarak anılan bir şehirdir. Sabaha kadar eğlence anlayışı benimsenmiş denebilir. Bununla ilgili en ünlü yer ise Rue de la Joi, yani Türkçesiyle, Mutluluk Sokağı’dır. Gerçekten de burada gece hayatıyla ilgili pek çok seçenek bulmak mümkün. Yüksek sesli müzik yapan barlar, dans ve gece kulüpleri Rue de la Joi de toplanmıştır. Çoğu, özellikle haftasonlarında, sabahın ilk saatlerine kadar açık kalıyor. Keyif alabileceğiniz mekanlar arasında Boradway, Senat, The Club, Mega Slots, La Cigale sayılabilir.

Douala Festivaller

Ngondo Sanat ve Kültür Festivali (Aralık)

Afrika Müzikleri Festivali / Le Kolatier (Her iki yılda bir)

Douala Resmi Tatiller

Bağımsızlık Günü (1 Ocak)

Gençlik Günü (11 Şubat)

Kutsal Cuma

Hz.İsa'nın göğe yukselişinin 40. günü

Ulusal Gün (20 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Hz. Muhammed’in Doğumgünü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Douala İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Douala Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Douala’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Douala Para Birimi

Kamerun ülkesindeki Douala şehrinin para birimi Orta Afrika Frangı’dır (XAF). 1 TL yaklaşık 193 Frank’tır.

Douala Resmi Dili

Kamerun ülkesinde bulunan Douala’nın resmi dili Fransızca ve İngilizce’dir. Ülke genelinde 230’dan fazla yerel dil de konuşulmaktadır.

Douala Saat Farkı

Douala (GMT +1 ) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Douala Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27oC
  • May 26oC
  • Haz 26oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 25oC
  • Kas 26oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus:2,446,945 / Dil: Fransızca ve İngilizce / Para Birimi: Orta Afrika Frangı (XAF) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün