Google+

Douala

Douala - : - / -
--℃
1 XAF=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon27℃
 • Mayweather-icon26℃
 • Hazweather-icon26℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon25℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon27℃
Nüfus:2,446,945 / Dil: Fransızca ve İngilizce / Para Birimi: Orta Afrika Frangı (XAF) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

douala3.jpg

Kamerun’da bir şehir olan Douala, ülkenin en büyük şehridir. Kamerun’un Littoral Bölgesi'nin yönetim merkezidir. Aynı zamanda Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu’nun (CEMAC) en zengin şehridir. Ülkenin en büyük ihracat ürünleri olan yağ, kakao, kahve, kereste, metaller ve meyveyi idare etmektedir. Afrika’nın en büyük limanına da ev sahipliği yapmaktadır.

douala-monument-621x350.jpg

Wouri Nehri, Douala şehrinin ortasından geçer ve iki yakası Bonaberi Köprüsü ile birleşerek harika bir görüntü oluşturur.

Avrupalıların, Portekizlilerin 1472 yılında bölgeye ayak basmasıyla Almanya gibi pek çok ülkenin hakimiyeti altında kalmış olan şehrin mimari özelliklerine bakıldığında bu durumun etkisi bir hayli fazla hissedilmektedir.

Boulevard de la Liberte adlı muazzam şehir meydanı, özel yemeklerin sunulduğu restoranları ve dillere destan gece hayatıyla gelişen bir turizme sahiptir Douala.

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olması ve sıcaklıkların yılın her döneminde ortalama 30 derece olması da, turistlerin diledikleri zaman şehre gitmesini sağlamaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=5Wu1wqssp-o

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kamerun şehrinin ekonomik başkenti sayılan Douala’da çok sayıda olmasa da görülebilecek doğal ve kültürel güzellikler mevcuttur. Douala Müzesi yakınlarında, Place du Gouvernement adı ile anılan hükümet binası mutlaka gezilmesi gereken mekanlardandır. Özellikle Çin tarzı pagoda mimarisi ile dikkat çekicidir. Doula’da 2009 yılında hizmete açılan Şerefoğlu Külliyesi bölgede yaşayan Müslüman halka rahat ve toplu bir şekilde ibadet etme imkânı sağlıyor. Zirvesi halen etkin bir volkan olan Kamerun Dağı bölgesi gezilebilir. Batı Afrika’nın en yüksek noktası olan dağ bölgesinde, tırmanış, yürüyüş, kuş gözlemi ve benzeri keşif sporları yapılıyor. Douala’nın ünlü yerleri arasında olan Limbe de kesinlikle gezilmelidir. 1999 yılında meydana gelen volkan patlaması sonrası oluşan kumsal Limbe, ayrıca hemen çevresindeki yaban yaşamı bakımından korunmuş doğa alanı ile kesinlikle gezilmelidir.

Kamerun Dağı

1415 Kas 2016Gezilecek Yerler

Zirvesi halen etkin bir volkan olan Kamerun Dağı bölgesi, Douala’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Batı Afrika’nın en yüksek noktası olan dağ bölgesinde, tırmanış, yürüyüş, kuş gözlemi ve benzeri keşif sporları yapılıyor.

Halen aktif bir yanardağ olan Kamerun Dağı, Guinea Körfezi kıyısındadır. İki tepesinden daha yüksek olan Fako tepesinin adıyla da anılmakta olan dağın yerel adı ise “Yücelik Dağı” anlamına gelen “Mongo ma Ndemi.” Sahara altı Afrikası’nın batı bölgesindeki en yüksek dağ olan Kamerun Dağı, tüm Afrika çapında en yüksek dördüncü dağdır. Dünya çapında ise en yüksek 31. Dağdır. Yanardağ, Kamerun Volkan Hattı adı verilen volkanik faaliyet bölgesinin bir parçasıdır. Bu bölgede Nyos Gölü de bulunur. Bölgede gerçekleşen son volkanik patlama 3 Şubat 2012 yılında olmuştur.

Batı Afrika’nın bu en yüksek noktasına yürüyüş iki ya da üç gün sürüyor. Ama sanmayın ki Kamerun Dağı’na yolculuk çocuk oyuncağı; deniz seviyesinden başlanan tırmanış 4095 metre sürüyor ve çok hızlı yükselen bir irtifaya sahip. Tırmanmayı seven maceraperestler yıl boyu istedikleri mevsimde tırmanış yapabilirler. Unutmadan uyaralım, tepeye çıkmak ancak profesyonel tırmanışçıların yapabileceği bir şeydir.

İngiliz kaşif Mary Kingsley dağa ilk çıkan ve üzerinde ölçümler yapan kişidir. Tecrübelerini 1897 yılında “Travels in West Africa” isimli kitapta anlatmıştır. Dağda yetişen iki tür bitki vardır: Impatiens etindensis ve I. Grandisepala. Bu iki bitki türü sadece burada yetişmektedir. Bölgede ağaç yetişmemektedir.
Kamerun Dağı

 

-

Douala lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Bano Palace Hotel, Résidence Borel, Hôtel Sawa. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Lewat Hotel, Hotel Résidence La Falaise gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Residence Japoma, ibis Douala, Le Meridien Douala otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Douala aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Limbe

1115 Kas 2016Gezilecek Yerler

Douala’nın ünlü yerlerinden biri olan Limbe kesinlikle gezilmelidir. 1999 yılında meydana gelen volkan patlaması sonrası oluşan kumsal Limbe, hemen çevresindeki yaban yaşamı bakımından korunmuş doğa alanı ile birlikte görülmelidir. Yabancı ve yerli turistlerin ilgi odağı olan Limbe, birkaç gün sahil keyfi yapıp dinlenmek isteyenler için çok uygun bir bölgedir. Aynı zamanda 1993 yılında kurulmuş olan Limbe Vahşi Yaşam Merkezi’nde de kurtarılmış ve vahşi yaşama salınmak üzere rehabilite edilmekte olan goril ve şempanze gibi bir çok hayvanı ziyaret edebilme imkanına sahipsiniz.

Limbe

-

Doual'art

1115 Kas 2016Gezilecek Yerler

Kâr amacı gütmeyen bir kültürel organizasyon ve sanat merkezi olan Doual'art, 1991 yılında Afrika şehirlerindeki yeni kentsel pratiklere odaklanmak amacıyla kuruldu. Doual'art 1992 yılında kaf amacı gütmeyen bir kurum olatak tescillendi. Kurucuları Marilyn Douala Bell ve Didier Schaub’tur. 1995 yılında ikili Espace Doual'art isimli sergileme alanı ve galeriyi Bonanjo mahallesinde kurdular. 1996 yılında La Nouvelle Liberté isimli, Douala şehrinin kamusal alandaki en popüler anıtsal yapıtı olan heykeli sanatçı Joseph-Francis Sumégné’ye komisyon ettirip finansmanını üstlendiler. 2005 yılında Ars&Urbis isimli etkinliğin ilk ayağını düzenlediler. Bu etkinlik sanatın kentsel dönüşüme katkıları üzerine tartışma ve kuram üretilmesine ortam sağlayacak uluslararası bir sempozyumdu. Etkinlik sonraki dönemde SUD Salon Urbain de Douala, isimli bir trienale evrildi. Kamusal sanat üzerine odaklanan trienal 2007 yılında ilk sergilemeyi yaptı. 2010 aralık ayında ikinci etkinlik gerçekleşti.

SUD Salon Urbain de Douala, 2007-2013 yılları arasında Making Douala isimli etkinliği yürüttü. Bue tkinlik 2012 yılında Rotterdam’daki Uluslararası Mimarlık Bienali’ni resmi programı içinde sergilendi.

Ayrıca Dakar Bienali kapsamında yan etkinlik olarak seriglenen etkinlik, 2013 yılında Dubai Sanat Fuarı’na Em’kal Eyongakpa, Boris Nzebo v Joseph-Francis Sumégné isimli sanatçılarla ve temsil ettiği Romuald Dikoumé, Justine Gaga, Haco Hankson, Aser Kash, Koko Komégné, Salifou Lindou, Hervé Yamguen ve Hervé Youmbi ile katıldı.

Doual'art

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kamerun’da bir şehir olan Douala, ülkenin en büyük şehridir. Kamerun’un güneybatısındaki Littoral Bölgesi'nin yönetim merkezidir. Afrika’nın en büyük limanına da ev sahipliği yapmaktadır. Wouri Nehri, şehrin ortasından geçer ve iki yaka Bonaberi Köprüsü ile birleşir.

Geolocation

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Douala’ya yılın her dönemi gidilebilir. Sıcaklıkların yüksek ve yağışların az olduğu Temmuz-Eylül ayları arasındaki dönem ve Ekim-Nisan ayları arasındaki kurak dönemin sıcaklık ortalamaları 30 derece üzerindedir.

Douala’da Uluslararası Douala Havalimanı bulunmaktadır. İstanbul’dan Douala’ya direkt uçuş mevcuttur. Bunun dışında Paris ve Brüksel gibi Avrupa şehirlerinden de ulaşım mümkündür.

douala2.jpg

Douala’da hosteller ve apartlar ya da yıldızlı oteller gibi farklı bütçelere uygun olacak şekilde pek çok otel seçeneği mevcuttur. Hem şehir merkezinde hem de dışında konaklayabilirsiniz.

douala-limbe-0113.jpg

Douala’da ulaşımın en kolay ve ucuz yolu, dolmuş olarak da adlandırabileceğimiz, ortak kullanımlı taksilerdir.

Ülke mutfağı yöresel farklar içerir. Ancak tüm ülke genelinde yaygın olan alışkanlık, tek çeşitten oluşan ve büyük porsiyonlu akşam yemeği yemektir. Yemeklerde en çok kullanılan malzemeler; cocoyam, mısır, cassava, darı, yabani muz, patates, pirinçtir ve genellikle hamura benzeyen “fufu”nun içine doldurulur. Bu şekilde oluşan ana yemekler yanında bir sos, bir çorba ya da yeşil bitkiler, öğütülmüş kuruyemişler, hurma yağı ve baharattan oluşan bir yahniyle servis edilir.

Et, tavuk ve balık popülerdir ama pahalıdır, dolayısıyla özel günlerde tüketilir. Ülke yemekleri genellikle acı ve tuzludur. Douala’daki restoranların büyük bir kısmı, şehrin merkezi olan Boulvard de la Liberte’de yer almaktadır.

Popüler restoranlar

La Fourchette, Saga African Restaurant, Foyer Du Marin, Delices.

Bahşiş

Kamerun restoranlarının bazılarında hesabın yüzde 12-15’i faturaya eklenebilir. Eğer eklenmemişse siz kendi arzunuza göre yüzde 10 veya 15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Douala, Kamerun’un gece hayatı başkenti olarak anılan bir şehirdir. Sabaha kadar eğlence anlayışı benimsenmiş denebilir. Bununla ilgili en ünlü yer ise Rue de la Joi, yani Türkçesiyle, Mutluluk Sokağı’dır. Gerçekten de burada gece hayatıyla ilgili pek çok seçenek bulmak mümkün. Yüksek sesli müzik yapan barlar, dans ve gece kulüpleri Rue de la Joi de toplanmıştır. Çoğu, özellikle haftasonlarında, sabahın ilk saatlerine kadar açık kalıyor. Keyif alabileceğiniz mekanlar arasında Boradway, Senat, The Club, Mega Slots, La Cigale sayılabilir.

Ngondo Sanat ve Kültür Festivali (Aralık)

Afrika Müzikleri Festivali / Le Kolatier (Her iki yılda bir)

Douala’da alışveriş için yerel pazarlardan büyük alışveriş merkezlerine kadar pek çok seçenek mevcut. Özellikle yöresel el yapımı ürünler arıyorsanız adresiniz “Marche des Fleurs” olmalı. Yerlilerin ürettiği envai çeşit ahşap ürünü, yöresel desenli tekstil ürünlerini, sepetleri, duvar süslerini ya da mask ve davulları burada bulabilirsiniz.

Eğer sanatsal ürünler arıyorsanız, “Artisianal Camerouais”e uğramalısınız. Tropikal meyve ve sebze meraklılarıysa Place de Independence’daki “Douala Central Market”e mutlaka gitmelidir. Buranın bir diğer adı da “Lagos Market”tir.

Douala (GMT +1 ) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Kamerun ülkesindeki Douala şehrinin para birimi Orta Afrika Frangı’dır (XAF). 1 TL yaklaşık 193 Frank’tır.

Kamerun ülkesinde bulunan Douala’nın resmi dili Fransızca ve İngilizce’dir. Ülke genelinde 230’dan fazla yerel dil de konuşulmaktadır.

Bağımsızlık Günü (1 Ocak)

Gençlik Günü (11 Şubat)

Kutsal Cuma

Hz.İsa'nın göğe yukselişinin 40. günü

Ulusal Gün (20 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Hz. Muhammed’in Doğumgünü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Douala’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Resmi heyet mensubu olmayan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Resmi heyet mensubu olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her 180 günlük dönem içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.