Google+

Arama formu

Douala

Douala’da alışveriş için yerel pazarlardan büyük alışveriş merkezlerine...
Devamı oku
Ngondo Sanat ve Kültür Festivali (Aralık) Afrika Müzikleri Festivali...
Devamı oku
Bağımsızlık Günü (1 Ocak) Gençlik Günü (11 Şubat) Kutsal Cuma Hz....
Devamı oku
Kamerun’da bir şehir olan Douala, ülkenin en büyük şehridir. Kamerun’...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Kamerun’da bir şehir olan Douala, ülkenin en büyük şehridir. Kamerun’un...
Devamı oku
Kamerun ülkesindeki Douala şehrinin para birimi Orta Afrika Frangı’dır (...
Devamı oku
Kamerun ülkesinde bulunan Douala’nın resmi dili Fransızca ve İngilizce’...
Devamı oku
Douala (GMT +1 ) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Douala’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Douala’ya yılın her dönemi...
Devamı oku
Douala’da Uluslararası Douala Havalimanı bulunmaktadır. İstanbul’dan...
Devamı oku
Douala’da hosteller ve apartlar ya da yıldızlı oteller gibi farklı...
Devamı oku
Douala’da ulaşımın en kolay ve ucuz yolu, dolmuş olarak da...
Devamı oku
Kamerun şehrinin ekonomik başkenti sayılan Douala’da çok sayıda...
Devamı oku
Ülke mutfağı yöresel farklar içerir. Ancak tüm ülke genelinde yaygın...
Devamı oku
Douala, Kamerun’un gece hayatı başkenti olarak anılan bir şehirdir....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 XAF = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 27℃
Mar 27℃
Nis 27℃
May 26℃
Haz 26℃
Tem 25℃
Ağu 25℃
Eyl 25℃
Eki 25℃
Kas 26℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...

Nüfus:2,446,945 / Dil: Fransızca ve İngilizce / Para Birimi: Orta Afrika Frangı (XAF) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Douala Hakkında Bilinmesi Gerekenler

douala3.jpg

Kamerun’da bir şehir olan Douala, ülkenin en büyük şehridir. Kamerun’un Littoral Bölgesi'nin yönetim merkezidir. Aynı zamanda Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu’nun (CEMAC) en zengin şehridir. Ülkenin en büyük ihracat ürünleri olan yağ, kakao, kahve, kereste, metaller ve meyveyi idare etmektedir. Afrika’nın en büyük limanına da ev sahipliği yapmaktadır.

douala-monument-621x350.jpg

Wouri Nehri, Douala şehrinin ortasından geçer ve iki yakası Bonaberi Köprüsü ile birleşerek harika bir görüntü oluşturur.

Avrupalıların, Portekizlilerin 1472 yılında bölgeye ayak basmasıyla Almanya gibi pek çok ülkenin hakimiyeti altında kalmış olan şehrin mimari özelliklerine bakıldığında bu durumun etkisi bir hayli fazla hissedilmektedir.

Boulevard de la Liberte adlı muazzam şehir meydanı, özel yemeklerin sunulduğu restoranları ve dillere destan gece hayatıyla gelişen bir turizme sahiptir Douala.

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olması ve sıcaklıkların yılın her döneminde ortalama 30 derece olması da, turistlerin diledikleri zaman şehre gitmesini sağlamaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=5Wu1wqssp-o

Douala’da Gezilecek Yerler

Kamerun şehrinin ekonomik başkenti sayılan Douala’da çok sayıda olmasa da görülebilecek doğal ve kültürel güzellikler mevcuttur. Douala Müzesi yakınlarında, Place du Gouvernement adı ile anılan hükümet binası mutlaka gezilmesi gereken mekanlardandır. Özellikle Çin tarzı pagoda mimarisi ile dikkat çekicidir. Doula’da 2009 yılında hizmete açılan Şerefoğlu Külliyesi bölgede yaşayan Müslüman halka rahat ve toplu bir şekilde ibadet etme imkânı sağlıyor. Zirvesi halen etkin bir volkan olan Kamerun Dağı bölgesi gezilebilir. Batı Afrika’nın en yüksek noktası olan dağ bölgesinde, tırmanış, yürüyüş, kuş gözlemi ve benzeri keşif sporları yapılıyor. Douala’nın ünlü yerleri arasında olan Limbe de kesinlikle gezilmelidir. 1999 yılında meydana gelen volkan patlaması sonrası oluşan kumsal Limbe, ayrıca hemen çevresindeki yaban yaşamı bakımından korunmuş doğa alanı ile kesinlikle gezilmelidir.

Kamerun Dağı

Zirvesi halen etkin bir volkan olan Kamerun Dağı bölgesi, Douala’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Batı Afrika’nın en yüksek noktası olan dağ bölgesinde, tırmanış, yürüyüş, kuş gözlemi ve benzeri keşif sporları yapılıyor.

Halen aktif bir yanardağ olan Kamerun Dağı, Guinea Körfezi kıyısındadır. İki tepesinden daha yüksek olan Fako tepesinin adıyla da anılmakta olan dağın yerel adı ise “Yücelik Dağı” anlamına gelen “Mongo ma Ndemi.” Sahara altı Afrikası’nın batı bölgesindeki en yüksek dağ olan Kamerun Dağı, tüm Afrika çapında en yüksek dördüncü dağdır. Dünya çapında ise en yüksek 31. Dağdır. Yanardağ, Kamerun Volkan Hattı adı verilen volkanik faaliyet bölgesinin bir parçasıdır. Bu bölgede Nyos Gölü de bulunur. Bölgede gerçekleşen son volkanik patlama 3 Şubat 2012 yılında olmuştur.

Batı Afrika’nın bu en yüksek noktasına yürüyüş iki ya da üç gün sürüyor. Ama sanmayın ki Kamerun Dağı’na yolculuk çocuk oyuncağı; deniz seviyesinden başlanan tırmanış 4095 metre sürüyor ve çok hızlı yükselen bir irtifaya sahip. Tırmanmayı seven maceraperestler yıl boyu istedikleri mevsimde tırmanış yapabilirler. Unutmadan uyaralım, tepeye çıkmak ancak profesyonel tırmanışçıların yapabileceği bir şeydir.

İngiliz kaşif Mary Kingsley dağa ilk çıkan ve üzerinde ölçümler yapan kişidir. Tecrübelerini 1897 yılında “Travels in West Africa” isimli kitapta anlatmıştır. Dağda yetişen iki tür bitki vardır: Impatiens etindensis ve I. Grandisepala. Bu iki bitki türü sadece burada yetişmektedir. Bölgede ağaç yetişmemektedir.
Kamerun Dağı

 

Douala şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Chambre pour 2 à Douala quartier Hydrocarbures, JARDIN D'EDEN güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri APPARTEMENT MAKEPE BM 2, La Villa Des Fées, ONOMO Hotel Douala. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Manhantan Living, Residence Japoma, Hotel Akwa Palace gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz La Cachette des Copains, JARDIN D'EDEN, Victory Gardens tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Douala aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Limbe

Douala’nın ünlü yerlerinden biri olan Limbe kesinlikle gezilmelidir. 1999 yılında meydana gelen volkan patlaması sonrası oluşan kumsal Limbe, hemen çevresindeki yaban yaşamı bakımından korunmuş doğa alanı ile birlikte görülmelidir. Yabancı ve yerli turistlerin ilgi odağı olan Limbe, birkaç gün sahil keyfi yapıp dinlenmek isteyenler için çok uygun bir bölgedir. Aynı zamanda 1993 yılında kurulmuş olan Limbe Vahşi Yaşam Merkezi’nde de kurtarılmış ve vahşi yaşama salınmak üzere rehabilite edilmekte olan goril ve şempanze gibi bir çok hayvanı ziyaret edebilme imkanına sahipsiniz.

Limbe

Doual'art

Kâr amacı gütmeyen bir kültürel organizasyon ve sanat merkezi olan Doual'art, 1991 yılında Afrika şehirlerindeki yeni kentsel pratiklere odaklanmak amacıyla kuruldu. Doual'art 1992 yılında kaf amacı gütmeyen bir kurum olatak tescillendi. Kurucuları Marilyn Douala Bell ve Didier Schaub’tur. 1995 yılında ikili Espace Doual'art isimli sergileme alanı ve galeriyi Bonanjo mahallesinde kurdular. 1996 yılında La Nouvelle Liberté isimli, Douala şehrinin kamusal alandaki en popüler anıtsal yapıtı olan heykeli sanatçı Joseph-Francis Sumégné’ye komisyon ettirip finansmanını üstlendiler. 2005 yılında Ars&Urbis isimli etkinliğin ilk ayağını düzenlediler. Bu etkinlik sanatın kentsel dönüşüme katkıları üzerine tartışma ve kuram üretilmesine ortam sağlayacak uluslararası bir sempozyumdu. Etkinlik sonraki dönemde SUD Salon Urbain de Douala, isimli bir trienale evrildi. Kamusal sanat üzerine odaklanan trienal 2007 yılında ilk sergilemeyi yaptı. 2010 aralık ayında ikinci etkinlik gerçekleşti.

SUD Salon Urbain de Douala, 2007-2013 yılları arasında Making Douala isimli etkinliği yürüttü. Bue tkinlik 2012 yılında Rotterdam’daki Uluslararası Mimarlık Bienali’ni resmi programı içinde sergilendi.

Ayrıca Dakar Bienali kapsamında yan etkinlik olarak seriglenen etkinlik, 2013 yılında Dubai Sanat Fuarı’na Em’kal Eyongakpa, Boris Nzebo v Joseph-Francis Sumégné isimli sanatçılarla ve temsil ettiği Romuald Dikoumé, Justine Gaga, Haco Hankson, Aser Kash, Koko Komégné, Salifou Lindou, Hervé Yamguen ve Hervé Youmbi ile katıldı.

Doual'art

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Douala Nerededir?

Kamerun’da bir şehir olan Douala, ülkenin en büyük şehridir. Kamerun’un güneybatısındaki Littoral Bölgesi'nin yönetim merkezidir. Afrika’nın en büyük limanına da ev sahipliği yapmaktadır. Wouri Nehri, şehrin ortasından geçer ve iki yaka Bonaberi Köprüsü ile birleşir.

 Douala Ne Zaman Gidilir?

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Douala’ya yılın her dönemi gidilebilir. Sıcaklıkların yüksek ve yağışların az olduğu Temmuz-Eylül ayları arasındaki dönem ve Ekim-Nisan ayları arasındaki kurak dönemin sıcaklık ortalamaları 30 derece üzerindedir.

Douala’ya Nasıl Gidilir?

Douala’da Uluslararası Douala Havalimanı bulunmaktadır. İstanbul’dan Douala’ya direkt uçuş mevcuttur. Bunun dışında Paris ve Brüksel gibi Avrupa şehirlerinden de ulaşım mümkündür.

Douala şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Douala’da Nerede Kalmalı?

douala2.jpg

Douala’da hosteller ve apartlar ya da yıldızlı oteller gibi farklı bütçelere uygun olacak şekilde pek çok otel seçeneği mevcuttur. Hem şehir merkezinde hem de dışında konaklayabilirsiniz.

Douala pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Douala Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Douala Otelleri
En Uygun Fiyatlı Douala Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Douala Otelleri
Douala Ev Kiralama

 Douala Şehir İçi Ulaşım

douala-limbe-0113.jpg

Douala’da ulaşımın en kolay ve ucuz yolu, dolmuş olarak da adlandırabileceğimiz, ortak kullanımlı taksilerdir.

Douala Mutfağı

Ülke mutfağı yöresel farklar içerir. Ancak tüm ülke genelinde yaygın olan alışkanlık, tek çeşitten oluşan ve büyük porsiyonlu akşam yemeği yemektir. Yemeklerde en çok kullanılan malzemeler; cocoyam, mısır, cassava, darı, yabani muz, patates, pirinçtir ve genellikle hamura benzeyen “fufu”nun içine doldurulur. Bu şekilde oluşan ana yemekler yanında bir sos, bir çorba ya da yeşil bitkiler, öğütülmüş kuruyemişler, hurma yağı ve baharattan oluşan bir yahniyle servis edilir.

Et, tavuk ve balık popülerdir ama pahalıdır, dolayısıyla özel günlerde tüketilir. Ülke yemekleri genellikle acı ve tuzludur. Douala’daki restoranların büyük bir kısmı, şehrin merkezi olan Boulvard de la Liberte’de yer almaktadır.

Popüler restoranlar

La Fourchette, Saga African Restaurant, Foyer Du Marin, Delices.

Bahşiş

Kamerun restoranlarının bazılarında hesabın yüzde 12-15’i faturaya eklenebilir. Eğer eklenmemişse siz kendi arzunuza göre yüzde 10 veya 15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Douala Gece Hayatı

Douala, Kamerun’un gece hayatı başkenti olarak anılan bir şehirdir. Sabaha kadar eğlence anlayışı benimsenmiş denebilir. Bununla ilgili en ünlü yer ise Rue de la Joi, yani Türkçesiyle, Mutluluk Sokağı’dır. Gerçekten de burada gece hayatıyla ilgili pek çok seçenek bulmak mümkün. Yüksek sesli müzik yapan barlar, dans ve gece kulüpleri Rue de la Joi de toplanmıştır. Çoğu, özellikle haftasonlarında, sabahın ilk saatlerine kadar açık kalıyor. Keyif alabileceğiniz mekanlar arasında Boradway, Senat, The Club, Mega Slots, La Cigale sayılabilir.

Douala Festivaller

Ngondo Sanat ve Kültür Festivali (Aralık)

Afrika Müzikleri Festivali / Le Kolatier (Her iki yılda bir)

Douala’da Alışveriş

Douala’da alışveriş için yerel pazarlardan büyük alışveriş merkezlerine kadar pek çok seçenek mevcut. Özellikle yöresel el yapımı ürünler arıyorsanız adresiniz “Marche des Fleurs” olmalı. Yerlilerin ürettiği envai çeşit ahşap ürünü, yöresel desenli tekstil ürünlerini, sepetleri, duvar süslerini ya da mask ve davulları burada bulabilirsiniz.

Eğer sanatsal ürünler arıyorsanız, “Artisianal Camerouais”e uğramalısınız. Tropikal meyve ve sebze meraklılarıysa Place de Independence’daki “Douala Central Market”e mutlaka gitmelidir. Buranın bir diğer adı da “Lagos Market”tir.

Douala Saat Farkı

Douala (GMT +1 ) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Douala Para Birimi

Kamerun ülkesindeki Douala şehrinin para birimi Orta Afrika Frangı’dır (XAF). 1 TL yaklaşık 193 Frank’tır.

Douala Resmi Dili

Kamerun ülkesinde bulunan Douala’nın resmi dili Fransızca ve İngilizce’dir. Ülke genelinde 230’dan fazla yerel dil de konuşulmaktadır.

Douala Resmi Tatiller

Bağımsızlık Günü (1 Ocak)

Gençlik Günü (11 Şubat)

Kutsal Cuma

Hz.İsa'nın göğe yukselişinin 40. günü

Ulusal Gün (20 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Hz. Muhammed’in Doğumgünü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Douala İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Douala Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Douala’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Kamerun Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Resmi heyet mensubu olmayan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Resmi heyet mensubu olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her 180 günlük dönem içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.