Dunedin

Dunedin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dunedin, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda yer alan ikinci büyük şehirdir. Etkileyici tepelerle çevrili olan kentte, göz alıcı manzaraya sahip bir liman da bulunmaktadır. Yeni Zelanda’nın ilk üniversitesi Dunedin’da kurulmuştur. 2017 yılı nüfus sayımına göre 128.800 kişinin yaşadığı şehir, çoğunlukla üniversite öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden şehir nüfusunun çoğunluğu 25 yaş altındaki gençlerden, Avrupa ve Asya kökenli öğrencilerden oluşmaktadır. Yerel barlar, yoğun öğrenci nüfusu ile yaşamlarını sürdürmektedir. Güney Yarı Küre’nin en iyi korunmuş Viktorya Dönemi mimarilerinden birine sahip olan, insanı büyüleyen bir kültürel tarihi bünyesinde barındıran Dunedin, aynı zamanda yaban hayatının da var olduğu, ilginç bir atmosfere sahiptir. 


 
Eski adı “New Edinburgh” olan şehirde yaşayan halkın kökenleri İskoç’tur. Şehir, Yeni Zelanda’nın Edinburgh’u olarak anılmaktadır. Fakat kentin asıl yerlileri özgürlük düşkünü ve savaşçı Maorilerdir. Arkeolojik araştırmalar sonucunda, bölgedeki ilk insan yerleşimi Maoriler tarafından 1250-1300 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. 1770 yılına gelindiğinde ise Teğmen James Cook adaya gelen ilk Avrupalı olmuş ve çevredeki penguenleri raporuna yazmıştır. Fakat adaya ilk yerleşen Avrupalı, bölgeye 1815 yılında gelen William Tucker olmuştur. 1900’lerde bölgede altın çıkarılması ile şehir zenginleşmiş, o günlerde yapılan birçok yapı günümüze kadar ulaşmıştır. Ülkenin ilk botanik bahçesinin kurulmuş olduğu şehirde viski damıtma fabrikası, çikolata fabrikası, golf sahaları, spor salonları, parklar, plajlar, halka açık havuzlar ve ekoturizm imkânları bulunmaktadır.
 
Kuzey kraliyet albatrosunun anakaradan görülebileceği dünya üzerindeki tek yer olan Dunedin, nadir penguen kolonilerine de yaşam alanı sunmaktadır. Konaklama imkânlarının çeşitliliği, gece hayatı, harika barları, leziz restoranları ve daha birçok cazibe merkezi ile Dunedin, doğa ve kültürün iç içe geçtiği capcanlı bir şehirdir. 

Dunedin Nerededir?

Dunedin, Güney Pasifik’te bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda Milletler Topluluğu’nun Güney Adası’nda yer almaktadır. Otago Bölgesi’nin ana şehri olan Dunedin’in kentsel alanı, Otago’nun merkez-doğu kıyısında, Otago Limanı ile çevrili bir bölgede konumlanmaktadır. 

Dunedin’a Nasıl Gidilir?

Dunedin’e ulaşmak için birçok farklı vasıta bulunmaktadır. Bunlardan biri olan hava yolu ile ulaşım, şehre 30 kilometre mesafede mevcuttur. Dunedin Havalimanı yurt içi ve uluslararası uçuşlarla hizmet vermektedir. Havalimanından şehre ulaşmak için taksilerin yanı sıra servis araçları da tercih edilebilir.
 
Dunedin şehir merkezinde tren seferleri de mevcuttur fakat bu trenler ne yazık ki uzun mesafeli değildir. Fakat bazı ziyaretçiler şehre bu manzaralı tren yolculuğu ile ulaşmayı tercih edebilmektedir.
 
State Highway 1 adlı karayolu Dunedin’den geçmektedir. Bu yolla Dunedin’e araba ile Christchurch şehrinden 4 saat 30 dakika, Invercargill şehrinden ise 2 saat 30 dakikada ulaşmak mümkündür.
 
Dunedin otobüs vasıtasıyla Christchurch, Invercargill, Queenstown ve Wanaka şehirleri ile bağlantılıdır. Bu otobüs seferleri günlük olarak organize edilmektedir.
 
Dunedin’in 12 kilometre kuzeyinde bulunan küçük liman kasabası Port Chalmers, turistik gemilerin yanaştığı bir duraktır. Limandan şehre ulaşmak için servis araçlarının yanı sıra halk otobüsleri de hizmet vermektedir. 

Dunedin’da Görülecek Yerler

Olveston, Dunedin’li iş adamı, koleksiyoncu ve hayırsever David Theomin, eşi Marie ve iki çocukları Edward ve Dorothy için inşa edilmiş bir yapıdır. Ünlü İngiliz mimar Sir Ernest George tarafından tasarlanan yapı, dünyanın dört bir yanından satın alınmış mobilyalar ve sanat eserleriyle donatılmış bir aile evidir. Bayan Dorothy Theomin’in öldüğü 1966 yılına kadar aileye ait olan ev, daha sonra şehre hediye edilmiştir. 1967 yılında tarihî ev müzesine dönüştürülen Olveston, ailenin yaşadığı 1906-1966 yıllarına açılan bir kapı niteliğindedir. 20. yüzyılın başlarında yaşamış zengin bir tüccar ailenin hayatına ışık tutan Olveston’da, 18. ve 19. yüzyıla tarihlenen Japon kılıçları, seramikler, bronz heykeller ve ünlü ressamlara ait tablolar görülebilir.


 
Dunedin Halk Sanat Galerisi, oldukça dikkat çekici öğelerden meydana gelen bir koleksiyona sahiptir. 15. yüzyıldan bu yana ismini uluslararası alanda duyurmuş sanatçılar bu galeride sergilenmektedir. Monet, Pissarro, Reynolds, Gainsborough, Turner ve Burne-Jones gibi sanatçıların eserlerini içeren harika bir koleksiyona ev sahipliği yapan galeri, öncelikle Yeni Zelanda sanatını toplamayı amaç edinmiştir. Koleksiyonun diğer uluslararası öğeleri arasında ise Japon baskıları, 20. yüzyıl Avustralya sanatı, sanatsal dekorasyon koleksiyonu, kostüm, tekstil ürünleri, seramik, cam ve mobilyalar yer almaktadır. Galeride 1860’lardan günümüze uzanan kapsamlı bir Yeni Zelanda sanatını izlemek mümkündür.
 
Dünyada eko-turizmin en güzel örneği olarak değerlendirilen Otago Yarımadası ise Otago Limanı’nın güney tarafında bulunmaktadır. Göz alıcı hayvan popülasyonuyla heyecan uyandıran yarımada, hoş atmosferi ile de güzel vakit geçirmek için uygun bir yerdir.

Dunedin ile İlgili

Dunedin Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14oC
  • Şub 14oC
  • Mar 12oC
  • Nis 11oC
  • May 8oC
  • Haz 6oC
  • Tem 5oC
  • Agu 6oC
  • Eyl 8oC
  • Eki 10oC
  • Kas 11oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa