Google+

Duşanbe

Duşanbe - : - / -
--℃
1 TJS=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon4℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon9℃
 • Araweather-icon5℃
Nüfus: 778,500 / Dil: Tacikçe / Para Birimi: Tacikistan Somonisi (TJS) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Dushanbe_panorama_05.jpg

Tacikistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Duşanbe, hızla gelişmeye devam eden bir gezi noktasıdır. Ağaçlarla çevrili şehir merkezi meydanı, Sovyet döneminden kalma neo klasik binaları, müzeleri ve uygun bütçeli seçenekleriyle özellikle son yıllarda turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Tacikçe’de “pazartesi” anlamına gelen Duşanbe, ismini eskiden köy olduğu dönemde burada her pazartesi günü kurulan pazardan almaktadır. Tarihi, M.Ö. 5. yüzyıla dayanan şehir geçmişi boyunca Bolşeviklerin, Özbeklerin yönetimi altında kalmıştır. Şimdilerde de Tacikler dışında Özbeklerin ve Rusların yaşadığı bir şehir olarak görülmektedir. Çok fazla gelişmeyen ekonomisi, son yıllarda burayı keşfeden turistler sayesinde hareketlilik kazanan Duşanbe, özellikle bahar aylarında gezilmesi gereken güzergâhlar arasındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=IKTu-kIoY6g

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Duşanbe, ağaçlarla çevrili şehir merkezi meydanı, Sovyet döneminden kalma neo klasik binaları, müzeleri ve uygun bütçeli seçenekleriyle özellikle son yıllarda turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Duşanbe’de görülmesi gereken diğer yerler

Botanik Bahçeleri, Rudaki Heykeli, Ulusal Kütüphane, Victory Parkı, Parchan.

Ulusal Müze

1714 Eki 2016Gezilecek Yerler

Ulusal Müze

Uzun bir renovasyonun ardından 2013 yılında yeniden açılan Ulusal Müze, sahip olduğu 22 büyük salonunda hem gerçek hem de yeniden yapım eserler sergilemektedir.

-

Bayrak direği

2114 Eki 2016Gezilecek Yerler

Bayrak direği

Tacikistan’ın bağımsızlığının 20. yılını kutladığı 2011’de diktiği, 165 metre uzunluğuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bayrak direği mutlaka görülmelidir. Şehrin her yerinden görülebilen bayrak direğinin üzerindeki bayrağın boyu 60, eni ise 30 metre uzunluğundadır.

-

Hayvanat Bahçesi

1214 Eki 2016Gezilecek Yerler

Hayvanat Bahçesi

1960 yılında kurulan Duşanbe Hayvanat Bahçesi, 1970’lerde binden fazla hayvana ev sahipliği yaparken, bugün bu sayı 600 civarındadır. Şehrin merkezinde yer alan hayvanat bahçesi, hem farklı hayvanları yakından görmek hem de doğa içinde dolaşmak için idealdir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Tacikistan’ın batısında yer alan başkent Duşanbe, Varzob ve Kofarnihon nehirlerinin birleştiği alanda kuruludur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Duşanbe’de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık geçer. Yaz aylarında sıcaklık 35 dereceye kadar çıkarken, kışın en düşük sıcaklık ortalama -2 derecedir. Özellikle bahar aylarında gezmek için idealdir.

Türkiye’den Duşanbe’ye direkt uçmak mümkündür. Bunun dışında aktarmalı olarak da gidebilirsiniz.

Duşanbe’de pek çok yapıda hala Sovyet döneminin etkisi görüldüğünden çok modern oteller beklemeniz yanlış olacaktır. Ancak tabi ki birkaç uluslararası zincir otel de mevcuttur.

TrolZa_ZiU-682-016_Dushanbe_02.jpg

Şehir içinde gelişmiş bir otobüs ağına sahip olan Duşanbe’de otobüslerin dışında troleybüsler de çalışmaktadır. Ayrıca yine pek çok hatta sahip sarı minibüsler mevcuttur. Taksilerin dışında hizmet veren Asian Express firması taksileri kısa mesafeler için daha uygun fiyata çalışıyor.

Duşanbe mutfağı, tüm Tacikistan’da olduğu gibi, Rus, Afgan ve Özbek mutfağından etkilenmiştir. “Plov”, yani pilav, Tacikistan’ın ulusal yemeği sayılmaktadır. Kuru meyve, kuruyemiş ve helva ise en çok kullandıkları ürünlerdir. “Plov”, parça koyun eti, havuç, şalgam ve pirinçle hazırlanan geleneksel bir yemektir. Tüm yemeklerin bazlama ile servis edildiğini de hatırlatalım. Yerel halk eğer masada bazlama yoksa, yemeği bitirse de aç kaldığını söyler.

Yemek sonrasında ya da günün pek çok saatinde çay içmeyi seven Tacikistan halkı, yoğurttan yapılan kefiri kahvaltıda tüketir. Duşanbe’de hem ülkenin geleneksel yemeklerini hem de Çin, Gürcü ve Türk yemekleri yapan restoranlar bulmanız mümkün. Özellikle Rudaki Caddesi’nde bunlara sıkça rastlanmaktadır.

Popüler restoranlar

Traktir Konservator, Al-Sham, Izum, Ghalaba, Arirang, Cafe Merve, Sary Osyo.

Bahşiş

Bahşişin hesaba eklenme alışkanlığı olmayan Tacikistan’da dilerseniz hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Son dönemde turistlerin Duşanbe’ye daha çok ilgi göstermesi, şehrin gece hayatını da olumlu etkilemiştir. Bar, gece kulübü ve kumarhanelerde vakit geçiren turistlerin en çok tercih ettiği mekânlar arasında Rudanki ve Port Sayeedn vardır.

Didor Film Festivali (Ekim)

Falak Festival (Ekim)

Yemek Festivali (Eylül)

Duşanbe’de bölgeye özgü “suzani”lerden mutlaka edinmelisiniz. Çeşitli desenlerle nakış işçiliğiyle üretilen bu kumaşlar, genellikle asılmaktadır. Somoni Heykeli ve Hotel Tajikistan’ın çevresinde pek çok mağaza ve sokak tezgâhı görmek mümkündür. Eğer ipek ürünlere meraklıysanız, ipek yetiştiriciliği yapılan Tacikistan’da uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz.

Duşanbe (GMT +5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Duşanbe’nin saati Türkiye’den 2 saat ileridedir.

Tacikistan’a bağlı olan Duşanbe şehrinin para birimi Tacikistan Somonisi’dir. 1 TL yaklaşık 2,70 Tacikistan Somonisi’dir.

Tacikistan ülkesinde bulunan Duşanbe’nin resmi dili Tacikçe’dir. Bunlar dışında Duşanbe’de Rusça da konuşulmaktadır.

DUŞANBE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: RUDAKI CADDESİ 15 DUŞANBE

Telefon: 00 992 48 702 41 00 - 221 22 08 00 992-37 221 00 36 UYDU:Big Dish 00873762854778/79

Faks: 00 992 48 702 41 09

embassy.dushanbe@mfa.gov.tr

http://dusanbe.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Tacikistan

Kadınlar Günü (8 Mart)

Nevruz (20-22 Mart

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Zafer Bayramı (9 Mayıs)

Ulusal Birlik Günü (27 Haziran)

Bağımsızlık Günü (9 Eylül)

Anayasa Günü (6 Kasım)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Duşanbe’ye girmek için vize almasına gerek yoktur.

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tacikistan seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 6 ay 60 günü aşmamak kaydıyla, Tacikistan seyahatlerinde vizeden muaftır.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 6 ay 60 günü aşmamak kaydıyla, Tacikistan seyahatlerinde vizeden muaftır.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tacikistan seyahatlerinde vizeden muaftır.