Duşanbe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dushanbe_panorama_05.jpg

Tacikistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Duşanbe, hızla gelişmeye devam eden bir gezi noktasıdır. Ağaçlarla çevrili şehir merkezi meydanı, Sovyet döneminden kalma neo klasik binaları, müzeleri ve uygun bütçeli seçenekleriyle özellikle son yıllarda turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Tacikçe’de “pazartesi” anlamına gelen Duşanbe, ismini eskiden köy olduğu dönemde burada her pazartesi günü kurulan pazardan almaktadır. Tarihi, M.Ö. 5. yüzyıla dayanan şehir geçmişi boyunca Bolşeviklerin, Özbeklerin yönetimi altında kalmıştır. Şimdilerde de Tacikler dışında Özbeklerin ve Rusların yaşadığı bir şehir olarak görülmektedir. Çok fazla gelişmeyen ekonomisi, son yıllarda burayı keşfeden turistler sayesinde hareketlilik kazanan Duşanbe, özellikle bahar aylarında gezilmesi gereken güzergâhlar arasındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=IKTu-kIoY6g

Duşanbe ile İlgili

Duşanbe Nerededir?

Tacikistan’ın batısında yer alan başkent Duşanbe, Varzob ve Kofarnihon nehirlerinin birleştiği alanda kuruludur.

Duşanbe’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Duşanbe’ye direkt uçmak mümkündür. Bunun dışında aktarmalı olarak da gidebilirsiniz.

Duşanbe’ye Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Duşanbe’de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık geçer. Yaz aylarında sıcaklık 35 dereceye kadar çıkarken, kışın en düşük sıcaklık ortalama -2 derecedir. Özellikle bahar aylarında gezmek için idealdir.

Duşanbe’de Nerede Kalmalı?

Duşanbe’de pek çok yapıda hala Sovyet döneminin etkisi görüldüğünden çok modern oteller beklemeniz yanlış olacaktır. Ancak tabi ki birkaç uluslararası zincir otel de mevcuttur.

Duşanbe’de Gezilecek Yerler

Duşanbe, ağaçlarla çevrili şehir merkezi meydanı, Sovyet döneminden kalma neo klasik binaları, müzeleri ve uygun bütçeli seçenekleriyle özellikle son yıllarda turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Duşanbe’de görülmesi gereken diğer yerler

Botanik Bahçeleri, Rudaki Heykeli, Ulusal Kütüphane, Victory Parkı, Parchan.

Devamını Oku

 Duşanbe Şehir İçi Ulaşım

TrolZa_ZiU-682-016_Dushanbe_02.jpg

Şehir içinde gelişmiş bir otobüs ağına sahip olan Duşanbe’de otobüslerin dışında troleybüsler de çalışmaktadır. Ayrıca yine pek çok hatta sahip sarı minibüsler mevcuttur. Taksilerin dışında hizmet veren Asian Express firması taksileri kısa mesafeler için daha uygun fiyata çalışıyor.

Duşanbe Mutfağı

Duşanbe mutfağı, tüm Tacikistan’da olduğu gibi, Rus, Afgan ve Özbek mutfağından etkilenmiştir. “Plov”, yani pilav, Tacikistan’ın ulusal yemeği sayılmaktadır. Kuru meyve, kuruyemiş ve helva ise en çok kullandıkları ürünlerdir. “Plov”, parça koyun eti, havuç, şalgam ve pirinçle hazırlanan geleneksel bir yemektir. Tüm yemeklerin bazlama ile servis edildiğini de hatırlatalım. Yerel halk eğer masada bazlama yoksa, yemeği bitirse de aç kaldığını söyler.

Yemek sonrasında ya da günün pek çok saatinde çay içmeyi seven Tacikistan halkı, yoğurttan yapılan kefiri kahvaltıda tüketir. Duşanbe’de hem ülkenin geleneksel yemeklerini hem de Çin, Gürcü ve Türk yemekleri yapan restoranlar bulmanız mümkün. Özellikle Rudaki Caddesi’nde bunlara sıkça rastlanmaktadır.

Popüler restoranlar

Traktir Konservator, Al-Sham, Izum, Ghalaba, Arirang, Cafe Merve, Sary Osyo.

Bahşiş

Bahşişin hesaba eklenme alışkanlığı olmayan Tacikistan’da dilerseniz hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Duşanbe’de Alışveriş

Duşanbe’de bölgeye özgü “suzani”lerden mutlaka edinmelisiniz. Çeşitli desenlerle nakış işçiliğiyle üretilen bu kumaşlar, genellikle asılmaktadır. Somoni Heykeli ve Hotel Tajikistan’ın çevresinde pek çok mağaza ve sokak tezgâhı görmek mümkündür. Eğer ipek ürünlere meraklıysanız, ipek yetiştiriciliği yapılan Tacikistan’da uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz.

Duşanbe Gece Hayatı

Son dönemde turistlerin Duşanbe’ye daha çok ilgi göstermesi, şehrin gece hayatını da olumlu etkilemiştir. Bar, gece kulübü ve kumarhanelerde vakit geçiren turistlerin en çok tercih ettiği mekânlar arasında Rudanki ve Port Sayeedn vardır.

Duşanbe Festivaller

Didor Film Festivali (Ekim)

Falak Festival (Ekim)

Yemek Festivali (Eylül)

Duşanbe Resmi Tatiller

Kadınlar Günü (8 Mart)

Nevruz (20-22 Mart

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Zafer Bayramı (9 Mayıs)

Ulusal Birlik Günü (27 Haziran)

Bağımsızlık Günü (9 Eylül)

Anayasa Günü (6 Kasım)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Duşanbe İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Duşanbe Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Duşanbe’ye girmek için vize almasına gerek yoktur.

Türkiye Duşanbe Dış Temsilcilikleri

DUŞANBE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: RUDAKI CADDESİ 15 DUŞANBE

Telefon: 00 992 48 702 41 00 - 221 22 08 00 992-37 221 00 36 UYDU:Big Dish 00873762854778/79

Faks: 00 992 48 702 41 09

[email protected]

http://dusanbe.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Tacikistan

Duşanbe Para Birimi

Tacikistan’a bağlı olan Duşanbe şehrinin para birimi Tacikistan Somonisi’dir. 1 TL yaklaşık 2,70 Tacikistan Somonisi’dir.

Duşanbe Resmi Dili

Tacikistan ülkesinde bulunan Duşanbe’nin resmi dili Tacikçe’dir. Bunlar dışında Duşanbe’de Rusça da konuşulmaktadır.

Duşanbe Saat Farkı

Duşanbe (GMT +5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Duşanbe’nin saati Türkiye’den 2 saat ileridedir.

Duşanbe Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4oC
  • Şub 5oC
  • Mar 10oC
  • Nis 14oC
  • May 19oC
  • Haz 24oC
  • Tem 27oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 15oC
  • Kas 9oC
  • Ara 5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 778,500 / Dil: Tacikçe / Para Birimi: Tacikistan Somonisi (TJS) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün