Google+

Arama formu

Booking.Com kararının itiraz davasına oteller ile tur şirketleri de katıldı

Booking.com hakkında geçtiğimiz ay verilmiş olan faaliyet durdurma kararına itirazda bulunan 2 turizm örgütü, 19 otel ve tur şirketi ile 3 şahıs, görülen mahkemeye davacı olarak katıldılar. Duruşma sırasında bir otel yetkilisi verilen kapatma kararından dolayı sadece nisan ayında ettikleri zararın 85 bin Euro, bir butik otelin yetkilisi de yine aynı ay içerisinde 16 bin Euro zarar ettiklerini açıkladılar.

Dünya Gazetesi muhabiri Emre Eser'in haberine göre, TÜRSAB'ın (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Booking.Com'a karşı açtığı dava sonucunda online otel rezervasyon sitesinin faaliyetlerinin ülkemizde durdurulması üzerine zarar eden çok sayıda turizmci mahkemeye katıldı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen karar itiraz duruşmasına 9 tur şirketi, 9 otel ve turizm şirketi, 3 gerçek kişi ile TÜROB (Türkiye Otelciler Birliği) ve Bodrum Turistik Otel İşletmecileri Derneği katılarak, gerekçeli itirazlarını sundular. Tedbir kararının mağdur oldukları gerekçesiyle kaldırılmasını talep eden davacı taraflardan İstanbul’da bulunan ve itiraz duruşmasına katılan Ramada Old City Oteli temsilcileri, Booking.Com’a erişim engeli getirilmesinin ardından nisan ayında 85 bin Euro zarar ettiklerini ve bu olaydan en büyük zararı kendilerinin gördüğünü ifade ederek, zarar ettiklerine dair belgeleri mahkeme heyetine sundular. Oteli temsil eden avukat Ersan Taştekin, alınan bu engelleme kararından sonra otelin rezervasyon yaptıran bütün müşterilerinin yakın ülkelere gittiğini ve zararlarının her gün artarak büyüdüğünü de ifade etti.

Dava sırasında söz alan başka bir avukat da Beyoğlu’nda 4 yıldızlı bir otel işletmesi olan müvekkilinin rezervasyonlarının %50’sinin Booking.Com üzerinden gerçekleştiğini, bu sebeple nisan ayında 16 bin Euro (yaklaşık 64 bin Lira) zarar ettiğini açıkladı. Mahkemeye maddi kayıplarına dair malî tabloları sunan avukatlar, TÜRSAB’ın geçtiğimiz 1,5 sene içerisinde belgelenebilir bir zararı ortaya koyamadığını ve tedbir kararının kaldırılmaması durumunda sektör olarak ciddi anlamda zarar göreceklerini kaydettiler. 

Otelcilerin haricinde, şahsi zarar gördükleri gerekçesiyle davaya katılanlardan İzmirli avukat Eren Evren de icra ettiği mesleği gereği kendisinin ve çalışanlarının sürekli seyahat ettiğini, bu seyahatlerde Booking.Com sitesinden ayarladıkları şehir otellerinde konakladıklarını, bu nedenle fiyat karşılaştırması yaparak otel rezervasyonu sağlayan portalın faaliyetlerinin durdurulmasından kişisel olarak zarar göreceğini belirtti. Booking.Com faaliyet durdurma ve turizmcilerin itirazlarıyla ilgili bir sonraki duruşmaya bu hafta içerisinde, İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde devam edilecek.

Booking.Com da dâhil tüm yabancı kökenli online sitelerin gösterdiği faaliyetlerin ülkemizin yasalarına uygun olmak zorunda olduğunu söyleyen TÜRSAB avukatları ise, şirketin ülkemizde elde ettiği kazançlarının Türkiye’de vergilendirilmesi gerektiğini savundu. TÜRSAB Vekili Av. Şükran Tezel, “Davalı taraf Türkiye’de vergi vermediği gibi davalı ile çalışan, zarar gördüklerini iddia eden 3. kişiler de KDV muafiyeti ve istisnalardan yararlanarak bu faaliyetle ilgili devlete vergi ödememektedirler. Ancak birliğimize üye şirketler vergi yükümlülüğünü yerine getirmektedirler. Birliğimize üye olmak için aidat, üyelik ücreti, bakanlığa teminat vermek zorundadırlar,” diye konuşarak, TÜRSAB’ın köhne bir kurum olmadığını, teknolojiye açık olduğunu ve turizmin gelişmesi için sektöre destek verdiğini de ifade etti.