Google+

Arama formu

Guatemala’da pazar günü patlayan yanardağdan haber geldi. Ölüler, yaralılar ve kayıplar var.

Guatemala’da pazar günü Fuego Yanardağı patladı. Başkent Guatemala City’nin 40 kilometre kadar güneybatısında yer alan Fuego Yanardağı’nın patlamasıyla havaya duman ve küller ile beraber kayaların da püskürdüğü belirtilmişti. Ulusal Felaket Kurumu’nun belirttiğine göre lavlardan oluşmuş bir nehir, El Rodeo köyündeki evleri yok etmişti. Bu evlerde oturanlar da maalesef hayatlarını kaybetmişlerdi. Pazar günü Guatemala’daki La Aurora adlı havalimanı da kül yağmurundan dolayı kapatıldı.

Guatemala’da pazar günü patlayan yanardağdan haber geldi. Ölüler, yaralılar ve kayıplar var.

Pazar günü meydana gelen Fuego Yanardağı’nın patlaması, belirtilene göre 1974’ten bu yana oluşan patlamalardan en büyüğü. Sergio Cabanas adlı acil durum yetkilisi, patlamanın gerçekleştiği gün lav nehrinin El Rodeo köyüne ulaştığını, La Libertad köyünün de etkilendiğini ancak oraya ulaşamadıklarını belirtmişti. Patlama yüzünden binlerce kişi tahliye edilirken lavda kalıp hayatını kaybeden birçok kişi de oldu.

Guatemala City’nin yakınında yanardağın patlamasından etkilenen kasabalar, kalın, ağır bir kül tarafından yutulmuş durumda. Sıcak gazlar, küller ve hatta kayaların yanardağdan aşağı doğru ilerlediği ve onlarca insanın ölümüne sebep olduğu belirtiliyor. Bazı kasabaları altına alan ve onları yok eden lavlar yolları da kapatıyor. Bu nedenle de kurtarma çalışmaları aksayabiliyor.

Salı günü öğleden sonra çıkan yeni bir habere göre ise, sismik olayların yanı sıra, yanardağdan yeni kül, gaz ve kayaç akışı gözlemlendi. Bu talihsiz olayın da El Jute ve Las Lajas bölgelerini etkilediği belirtildi. Ulusal Felaket Kurumu da bu yeni kayaç akışının bir kül perdesi üreteceğini belirtti. Rüzgârın yönüne bağlı olarak da batı ve kuzeybatıya doğru bu kül perdesinin yayılacağından söz edildi. Bu da demek oluyor ki zaten tehlikeli olan bölgede küllerle birleşecek yağmurların asit yağmuruna dönüşme tehlikesi ortaya çıktı.

Kurtarma ekibinin hâlâ birilerinin kurtarılabileceğine inancının tam olmasına rağmen Dazed sakinleri, hayatını kaybedenler için cenaze törenleri düzenlemeye başladı. Aynı zamanda kurtarma ekibinin volkanik lavların aştığı yamaç alanlarında daha fazla ceset bulma ihtimalleri de olduğu belirtildi. Yanardağın birkaç kilometre doğusunda bulunan Alontenango adlı kasabada, kurtarma işçileri ve yanardağ patlamasında hayatını kaybedenlerin aileleri bir araya geldiler. Daha sonra ise hayatını kaybedenlerin cenazeleri taşındı. Sokakta yüzlerce kişi toplandı.

CNN İspanya’ya konuşan ve Las Lotes adlı kasabada yaşayan bir kadın, annesinin evi ile birlikte bütün ailesini kaybettiğini belirtti. 3 oğlunu, 2 kızını, torununu, annesini, kız kardeşlerini ve yeğenlerini kaybettiğini açıkladı.

Hayatını kaybedenlere rağmen kurtarılanlar da oldu. Kurtarma ekibi bütün süreç boyunca çok zor şartlarda çalıştı. Bazen nefes bile almakta zorlandılar ve yerden gelen ısının yoğunluğundan dolayı botlarının tabanları yanan bazı itfaiyeciler de oldu. Kurtarma ekibinin ve itfaiyecilerin özenli çalışmalarıyla külün altından bir görevlinin küçük bir kız çocuğunu kurtardığı belirtildi. Bebeğin güvende olduğu ve yaralanmadığı eklendi.

Pazar günü yaşanan Fuego Yanardağı patlamasında hayatını kaybeden 17 kişinin olduğu tespit edildi. Çoğunun Escuintla eyaletindeki Hunapu kentinden olduğu belirtildi. Aynı zamanda içlerinde 12’si çocuk olmak üzere 15 kişinin ciddi yanıklara maruz kaldıklarından hastaneye kaldırıldıkları belirtildi.